Jak otěhotnět?
Dříve bylo otěhotnění obecně snadné, příjemné a zdarma. Stačilo, aby se spolu muž se ženou párkrát pomilovali a bylo vymalováno. Dnes tomu tak vždy není a rok od roku je to čím dál horší. Každý šestý pár má problémy s otěhotněním. Mění se také průměrný věk, kdy se ženy o první dítě začínají pokoušet. Najdou se maminky, kterým je kolem dvaceti let, ale stále větší podíl žen dnes založení rodiny odkládá až na třicátý i čtyřicátý rok života.
O plodnost bychom měli aktivně pečovat, což si však většina lidí neuvědomuje a bere ji jako samozřejmost. Žijí v očekávání, že budou moci mít děti, jakmile si to budou přát. Předpokládají, že od věku, kdy u ženy začne menstruace, může dojít k otěhotnění. Paradoxem je, že jakmile žena začne žít sexuálním životem, je její hlavní starostí to, aby neotěhotněla. Vynakládáme tolik energie na to, abychom neotěhotněli a po několika letech této snahy se divíme, že máme s otěhotněním problém. Je pravda, že by otěhotnění mělo být přirozené a snadné. Jelikož však žijeme v čím dál složitějším světě, a navíc o svou plodnost vědomě téměř vůbec nepečujeme, je to mnohdy naopak.
Cyklus ženské plodnosti
Všechny ženy jsou seznámeny s menstruačním cyklem, protože se jim přibližně každých 28 dní menstruace opakuje. Mnoho žen si menstruační cyklus spojuje hlavně s menstruací, přičemž to je jen jedna událost během tohoto cyklu a neuvědomují si důležitost dalších událostí, které se, stejně jako menstruace, také každý měsíc cyklicky opakují. Používá se také termín „cyklus plodnosti“, který naznačuje význam celého cyklu.
Zatímco většina žen menstruaci chápe poměrně jasně, ostatní události cyklu plodnosti mnohdy tak dobře neznají. Často tak nepoznají, zda je s jejich plodností něco v nepořádku, a ne každá má jasno v tom, kdy je největší pravděpodobnost otěhotnění. Pochopení cyklu událostí vedoucích k početí je důležité nejen pro dosažení početí, ale také pro pochopení důvodu, proč není početí vždy tak jednoduché, jak by mohlo být. Pro úspěšné těhotenství musí proběhnout: menstruace, růst folikulů, ovulace, pohlavní styk v určitém časovém období, setkání spermie a vajíčka, oplodnění a implantace vajíčka do dělohy. Následně je nezbytné udržení těhotenství a kvalitní výživa plodu až do samotného narození dítěte. Ve kterékoli z těchto fází se může mnoho věcí pokazit a pouze jeden malý zádrhel v jakékoli z těchto fázi může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Páry, které mají s početím potíže, nenaleznou řešení, dokud nezjistí příčiny jejich problému.
Cyklus je řízen vylučováním hormonů a jejich složitou a jemnou souhrou v těle ženy. Pro správné fungování cyklu plodnosti je nezbytné harmonické zvyšování a snižování hladiny čtyř hlavních hormonů – folikuly stimulujícího hormonu (FSH), luteinizačního hormonu (LH), estrogenu a progesteronu. Také si lze uvést cyklus vaječníků a dělohy, jejichž synchronizace je klíčem k dobré plodnosti. Hlavními hormony zapojenými do cyklu vaječníků jsou FSH a LH, zatímco hlavními hormony zapojenými do děložního cyklu jsou estrogen a progesteron.
Ženský cyklus lze obecně rozdělit do následujících fází:
Menstruace
Začátkem ženského cyklu je samotné krvácení, kdy se vylučuje děložní výstelka (endometrium). Dochází k tomu proto, aby později mohla narůst zbrusu nová kvalitní výstelka, ve které se bude moci pohodlně uhnízdit oplodněné vajíčko. Obvykle menstruační fáze trvá 3-5 dní. V této fázi se tělo očišťuje a zbavuje nepotřebných částí jako je neoplodněné vajíčko, děložní sliznice a staré buňky. Z počátku by měl být výtok silný a postupně se zmírňovat. Typicky žena ztratí 50–90 ml červené krve bez sraženin. Pokud je krev tmavá, neteče první den silněji nebo obsahuje sraženiny, může to značit problém s menstruačním cyklem a plodností. V této fázi ženy často pociťují únavu, nedostatek energie a jsou v tzv. útlumu.
Folikulární fáze
Každá žena se narodí s určitým počtem nezralých vajíček v každém vaječníku. Folikulární fáze, trvající přibližně šest dní, spočívá v dozrávání folikulu, který obsahuje vajíčko. Ve skutečnosti FSH stimuluje růst více folikulů a stává se z toho jakýsi závod, kdy plně dozrává pouze jeden dominantní folikul. Jelikož najednou může být uvolněno pouze jedno vajíčko, vítěz závodu může být pouze jeden. Za normálních okolností pak dominantní folikul vylučuje stále větší množství estrogenu. Zvyšující se hladina estrogenu v krvi má v této fázi tři účinky:
- inhibuje pokračující produkci FSH, čímž snižuje možnost uvolnění více než jednoho vajíčka
- žlázy v děložním čípku jsou stimulovány k produkci cervikálního hlenu, který je mnohem vlhčí, což umožňuje spermiím lépe proniknout do ženského pohlavního ústrojí k případnému vajíčku
- výstelka dělohy (endometrium) začíná růst a zesilovat se, aby se připravila na případnou implantaci oplodněného vajíčka a těhotenství
Ve folikulární fázi je žena energická, má sílu a elán do všech možných činností a mohou si připadat také atraktivnější.
Ovulace
Stoupající hladina estrogenu stimuluje masivní produkci LH, který způsobuje ovulaci neboli uvolnění dozrálého vajíčka z folikulu vaječníku do vejcovodu, kde má vajíčko 24 hodin na oplodnění. Ovulace je nejkratší ze všech fází cyklu a trvá přibližně dva až tři dny. Přestože jde o nejkratší fázi, při snaze počít je určitě tou nejdůležitější, protože právě při ovulaci jsou nejvyšší šance na otěhotnění. Pro ženy je ovulace také jedinou možností, jak si vyrobit dostatek progesteronu, který je uklidňujícím hormonem k estrogenu. V době ovulace jsou ženy velmi kreativní a produktivní, projevují svou lásku okolí a také mají největší chuť na sex.
Prudký nárůst LH začíná 34–36 hodin před ovulací a vrcholí 10–12 hodin před ovulací. Vysoké hladiny LH, které spouštějí ovulaci, také udržují váček, který kdysi držel vajíčko, známý jako žluté tělísko, a jeho produkci hlavního progestinového hormonu progesteronu, který udržuje děložní výstelku.
Tip: Nárůst LH lze využít k ovulačnímu testování, kdy je ten správný čas na pohlavní styk při snaze počít. Prudký nárůst LH pulzuje, není tedy kontinuální a ovulační soupravy tak nemusí vždy nárůst LH detekovat. Místo drahých, nepřesných a stresujících ovulačních sad tak zkuste věřit svému tělu a sledujte vlastní známky ovulace.
Luteální fáze
Den ovulace označuje začátek poslední, nejdelší luteální fáze, která trvá 14 dní až do začátku menstruace. Tato fáze je spojována také s projevy PMS, jelikož se v podstatě jedná o předmenstruační období. V této fázi, tedy po ovulaci, začne prázdný folikul, nazývaný žluté tělísko, produkovat progesteron, který stimuluje růst a zpevňování děložní sliznice v naději na oplodnění vajíčka. Právě tehdy je tělo připraveno na těhotenství. Pokud však k oplodnění vajíčka nedojde, množství progesteronu rapidně klesá a tělo přechází do první fáze nového cyklu, který začíná menstruačním krvácením.
Co se děje při oplodnění vajíčka
Oplodněné vajíčko se uhnízdí v děloze a dojde k otěhotnění. Žluté tělísko pokračuje ve vylučování progesteronu a jeho hladiny stále stoupají. Tento vzestup a pokračující produkce progesteronu znemožní zahájení dalšího cyklu. Navíc zabraňuje hypofýze vylučovat další FSH nebo LH, a uvolnění dalšího vajíčka z vaječníků během těhotenství. Mimo to progesteron poskytuje embryu výživu, dokud placenta není dostatečně zralá na to, aby tuto funkci převzala, což je přibližně ve třech měsících těhotenství.
Jak funguje antikoncepční pilulka?
Hormonální antikoncepční pilulky fungují tak, že stimulují účinek jednoho hormonu oproti druhému. V principu to pak znamená, že pokud se podaří tělo oklamat, aby si myslelo, že ovulovalo, pak nebude produkovat vajíčka a cyklus plodnosti se tak zbrzdí. Některé ženy jsou hormonálním cyklem ovlivněny poměrně výrazně, a to jak pozitivně, tak negativně (výkyvy nálad a hladu, PMS, zadržování vody apod.). Mnoho žen antikoncepci bere také jako výhodu a po tabletkách sahá také z důvodu vyrovnání vlastních hormonálních cyklů, díky čemu jsou pak méně náchylné k těmto účinkům. Užívání hormonální antikoncepce však může napáchat víc škody než užitku.
Mužská plodnost
Často se přisuzují problémy s početím výhradně ženám, nicméně mužská stránka je pro otěhotnění stejně důležitá jako ta ženská. Když má pár problém s početím, žena je na vině přibližně ve 35–40% případů, muž ve 30–35% případů a ve zbytku je problém na obou stranách. Na rozdíl od žen, které se rodí s plným počtem vajíček ve vaječnících, muži od puberty neustále produkují nové spermie. Protože k produkci spermií dochází nepřetržitě, mužská plodnost může být ovlivněna řadou faktorů. Proto je při pokusu o početí důležité také celkové zdraví muže.
Při pohlavním styku jsou vyslány miliardy spermií na honbu za jediným vajíčkem! Avšak pouze 1% spermií se dostane do děložního čípku a pouze asi 0,01% se dostane do vaječníků. Množství spermií u mužů bohužel klesá a průměrný počet spermií se z 87 milionů spermií na mililitr v roce 1989, snížil na 62 milionů spermií na mililitr v roce 2002, což je významný pokles. Předchozí výzkumy zaznamenaly pokles počtu spermií na celém světě za posledních padesát let odhadem o 50 %. Tento trend je způsoben především vystavením toxinům, nadměrným stresem, špatným životním stylem a výběrem stravy. Provedení jednoduchých změn ve stravě a životním stylu může mít obrovský pozitivní dopad na kvalitu spermatu.
Protože spermie musí urazit velkou vzdálenost, musí být silné a pohyblivé. Cesta do vejcovodu, kde probíhá inseminace, pomáhá eliminovat slabé spermie od silných a zvýšit tím pravděpodobnost, že vajíčka dosáhnou a budou schopny do něj proniknout pouze spermie s neporušenou DNA. Nejen z tohoto důvodu je důležité snažit se kvalitu spermií co nejvíce zlepšit. Genetické poruchy spermií mohou být zděděny, ale mohou být způsobeny také znečišťujícími látkami životního prostředí a faktory životního stylu. Dobrou zprávou ale je, že příslušné změny v oblastech zdravého životního stylu mohou mít na kvalitu spermií velký a pozitivní dopad.
Ukazatele plodnosti: mapování plodných dní a kdy mít sex
Mnoho žen si myslí, že mohou otěhotnět kterýkoli den v měsíci. Pravdou je, že otěhotnění je možné pouze několik dní v měsíčním cyklu! A to jen tehdy, pokud ovulujete. K ovulaci dochází přibližně v polovině Vašeho cyklu. Luteální fáze by měla trvat vždy čtrnáct dní. To znamená, že pokud máte například váš cyklus dlouhý třicet dní, pak pravděpodobně ovulujete přibližně šestnáctý den cyklu. Při cyklu trvajícím dvacet pět dní, pak pravděpodobně ovulujete přibližně jedenáctý den. Nejčastěji ale trvá cyklus dvacet osm dní s ovulací ve dni čtrnáctém. Pochopení toho, kdy ve svém cyklu ovulujete je zásadní, protože pokud byste plánovala u cyklu dlouhého dvacet pět dní pohlavní styk s nadějí na početí na čtrnáctý den cyklu, pak by ovulace již proběhla a k početí by nedošlo.
Po ovulaci je vajíčko schopno přežít bez oplodnění pouhých dvacet čtyři hodin. Ideální je mít pohlavní styk jeden až dva dny před ovulací, protože spermie jsou schopny čekat ve vaječníku až čtyřicet osm hodin, dokud se vajíčko neuvolní. Pro maximální využití šance pro otěhotnění, se doporučuje mít sex dva až tři dny před ovulací a poté jednou až dvakrát denně až do jednoho dne po ovulaci. Muži by měli ejakulovat „staré“ spermie tři dny před pohlavním stykem, aby bylo zajištěno, že k početí budou použity pouze čerstvé a zdravé spermie. K oplodnění dochází dvanáct až dvacet čtyři hodin po uvolnění vajíčka z vaječníku, proto je lepší mít sex před ovulací než po ní. Cesta spermií do děložního čípku a vejcovodu, kde probíhá inseminace, může trvat třicet minut až dvě hodiny. Mimo tohle plodné okénko můžete mít sex, aniž byste se museli bát otěhotnění.
Dvěma hlavními ukazateli plodnosti jsou změna tělesné teploty a změna cervikálního hlenu. Příznaky ovulace se pak u jednotlivých žen liší a mimo jiné zahrnují:
- zvýšenou bazální teplotu
- nadýmání
- výtok se mění na hustý a vláknitý (vaječný bílek)
- zvýšená chuť k jídlu
- zvýšené libido
- cukání nad vaječníky
1.) Cervikální hlen
Uprostřed menstruačního cyklu těsně před a během ovulace byste měli mít výtok z pochvy známý jako cervikální hlen. Spermie putují do děložního čípku tímto hlenem, který umožňuje spermiím lépe proniknout k vajíčku. Plodný hlen je někdy popisován jako velmi podobný syrovému vaječnému bílku. Zda máte plodný výtok můžete jednoduše zkontrolovat. Pokud ho vezmete do prstů, měl by se roztahovat, na rozdíl od běžného výtoku v jiných obdobích cyklu. Když si tohoto výtoku podobného vaječnému bílku začnete všímat, je to pro vás signál možnosti otěhotnět.
2.) Tělesná teplota
Bazální tělesná teplota je teplota těla v naprostém klidu. Je ideální snažit se měřit teplotu každý den zhruba ve stejnou dobu a jakékoliv odchylky od normálu, kdy například zaspíte, si poznamenat do grafu. To vám pomůže vyhodnotit, zda se odchylky neobjevily právě z tohoto důvodu. Bazální tělesná teplota se po ovulaci zvýší o 0,8–0,9 °C, což je způsobeno ovlivněním termoregulátoru v mozku progesteronem. Během ovulace teploty znatelně stoupají a následně klesají. Ženy tyto změny mohou sledovat a využít je k předpovědi ovulace a kdy naplánovat pohlavní styk.
Tenhle způsob mapování však může způsobovat stres, jelikož je třeba teploty měřit každé ráno ve stejnou dobu. Neustále si tak ihned po probuzení připomínáte, že máte problém s plodností, a proto se doporučuje tuto metodu využívat pouze v prvních měsících pokusů o otěhotnění. Po několika měsících na sobě ženy pociťují zvýšený stres, který je pro plodnost velkým problémem. Stres totiž může způsobit hormonální nerovnováhu, nepravidelnost menstruačního cyklu a zvýšenou zánětlivost. Vnímání jiných známek a příznaků ovulace je méně stresující a když se naučíte své tělo správně vnímat, může být naslouchání vlastnímu tělu pro určování ovulace dokonce spolehlivější metodou.
3.) Fyzické pocity
Některé ženy několik dní před ovulací mohou zaznamenat brnění a nadýmání. Je to proto, že folikul v nich narůstá a vyvíjí tlak na okolní struktury. Tyto nepříjemné pocity však mohou být signálem, že je ten správný čas začít se snažit. Pokud je však bodání bolestivé, může to upozorňovat na cysty nebo polypy na vaječnících. V takových případech je vhodné navštívit lékaře pro identifikaci jakýchkoli abnormalit.
4.) Méně energie, více chuti
Ženy se mohou také cítit unavené a mít větší chuť na sladké, protože vytváření kvalitních vajíček každý měsíc vyžaduje spoustu energie. Ženská chuť k jídlu se po ovulaci může zvýšit, pravděpodobně v důsledku fyzického vyčerpání z ovulace. Některé ženy mohou pociťovat bolesti dolní části zad, závratě nebo nejsou tak mentálně čilé jako obvykle. Tyto příznaky poukazují na problém s jejich zdravím a plodností, lze je však snadno napravit změnou životního stylu a stravy.
Jak podpořit svou plodnost
Ať už Vás od nalezení pana Pravého dělí ještě roky nebo se právě snažíte otěhotnět, nemění se nic na tom, že byste o svoji plodnost měla pečovat. Bez ohledu na to, zda se v tuto chvíli svého života snažíte otěhotnět nebo ne, provedením určitých změn ve Vašem životě podpoříte Vaši plodnost a až budete chtít otěhotnět, budete mít lepší startovní pozici pro úspěch. Dobrá zdravotní kondice matky je důležitá nejen pro otěhotnění, ale také pro výživu plodu během těhotenství, protože ten toho pro svůj růst a vývoj potřebuje hodně.
V dnešním moderním světě, ale bývá otěhotnění často emocionálním a stresujícím procesem. Ženy mohou tento stres snížit tak, že pro jejich plodnost začnou něco aktivně dělat. U velké většiny lidí je tělo navrženo tak, aby bylo plodné a schopné otěhotnění. O to se stará zejména endokrinní systém, kterému je však třeba vyklidit cestu, aby bylo tělo hormonálně připravené na snadné početí a úspěšné těhotenství. Jíst zdravou stravu, detoxikovat svoje tělo, trávit více času kreativními aktivitami, potěšením a odpočinkem by mělo být to, na co byste se měli primárně zaměřit.
Bohužel se stává, že i ženy, které se snaží žít zdravě, mohou mít hormonální nerovnováhu a problém s plodností, a i ti nejsilnější a nejzdatnější muži mohou mít nízký počet spermií. Zatímco někteří jedinci, kteří o své zdraví pečují méně ne-li vůbec, jsou schopni početí bez problémů. Může se to zdát nespravedlivé, ale plodnost závisí také na genetice, a proto je u některých jedinců potřeba velká dávka trpělivosti. Je důležité si při snaze počít zachovat určitý nadhled nad případnými problémy, kterým můžete čelit a neklást na sebe nepřirozeně vysoká očekávání. Uvolněnější přístup mnohdy pomůže více.
Na co se zaměřit
1.) Výživa
Přispět k naší plodnosti můžeme vyváženou zdravou stravou, která by měla tělu zajistit všechny esenciální živiny – bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály, vlákninu a vodu. Mezi obecná doporučení platí snížit množství vysoce zpracovaných potravin, volit přirozené a celistvé potraviny, konzumovat celozrnné výrobky a zvýšit příjem čerstvé zeleniny a ovoce. Strava s nízkým obsahem nasycených tuků, vysokým obsahem vlákniny a velkým množstvím čerstvé zeleniny a ovoce je pro naše zdraví a plodnost vždy prospěšná.
2.) Doplňky stravy a bylinky
Strava by nám měla poskytovat dostatek většiny látek, které tělo potřebuje. Je však dobré zaměřit se také na esenciální látky, které jsou všeobecně problematické z potravy přijímat v dostatečném množství, a zařadit případnou suplementaci doplňků stravy. Mezi takové látky patří zejména vitamin D, jód, omega-3 mastné kyseliny a u veganů vitamin B12. Dále mohou být dobrým doplňkem také bylinky podporující plodnost a hormonální rovnováhu, jako jsou například ženšen, tribulus, maca a další.
3.) Pohyb a cvičení
Dostatečná denní dávka pohybové aktivity pomáhá udržovat tělo v dobré kondici, čímž přispívá k lepší plodnosti a dlouhodobě pomáhá předcházet různým nemocem a chorobám. Pohyb je prospěšný také z psychologického hlediska, protože snižuje stres a vyplavuje do našeho těla hormony štěstí. Existují způsoby, jak zařadit pohyb do svého života přirozeně. Choďte raději pěšky než autem, vystupte o zastávku dříve, jděte po schodech místo toho abyste čekali na výtah, ale zároveň se snažte hledat způsoby, jak začlenit do svého života také pravidelné cvičení.
4.) Odpočinek
Stejně jako je důležitý pohyb a cvičení, je neméně důležitý odpočinek a relaxace. Náš organismus si potřebuje od každodenního, pracovního i jakéhokoliv dalšího stresu odpočinout a také zregenerovat po fyzické námaze. Respektujte příště svůj organismus, když Vám bude dávat najevo, že něco není v pořádku například nepravidelností menstruace, vypadáváním vlasů, únavou, bolestí hlavy. Udělejte mu radost a odpočiňte si. Organismus můžete uklidnit meditací, jógou, procházkami v přírodě, terapií, orgasmem, poslechem hudby, čtením knih. Každého nejlépe uklidňuje něco jiného, ale je důležité, aby každý své mysli dopřál odpočinek.
Čemu se vyvarovat
1.) Dlouhodobě zvýšený stres pramení z dlouhodobého a nadměrného přetěžování organismu, což může způsobit například nedostatek spánku, pracovní vytíženost, nadměrné cvičení, přísné dietování a další. Při stresových situacích tělo upřednostňuje tvorbu stresových hormonů a při dlouhodobém zvýšeném stresu velice snadno dojde k hormonální nerovnováze a tím k narušení cyklu plodnosti.
2.) Přemíra informací, kterou jsme neustále zahlcováni, ať už z chytrých telefonů, tabletů, televizí se stovkami kanálů, rádia, internetu atd. je pro naše zdraví také škodlivá. Nevyvíjíme se tak rychle jako naši moderní pomocníci a zpracování takového obrovského množství informací na denní bázi je velmi energeticky náročné, unavuje nás to, což může poškodit i plodnost.
3.) Chemikálie a toxiny jako jsou pesticidy, herbicidy, xenoestrogeny, hormony v potravinách, vodě a kosmetice, plasty, parabeny, umělá aromata a další uměle vyrobené látky. Tyto látky v přírodě dříve neexistovaly a nás nyní obklopují ze všech stran a naše těla s nimi svádějí nekonečný boj. Náš organismus je vybaven k tomu, aby se s určitou úrovní toxické zátěže vypořádal, ale pokud je tato úroveň příliš vysoká, musíme se pokusit vystavení těmto toxinům snížit.
4.) Příliš mnoho cvičení oslabuje organismus a poškozuje plodnost. Přestože většina z nás necvičí dostatečně, najdou se i takoví, kteří to se cvičením přehánějí. Velmi intenzivní a pravidelné cvičení může u žen narušit cyklus plodnosti a u mužů může ovlivnit tvorbu spermií. Pokud má žena nepravidelnou menstruaci a intenzivně cvičí, může omezení sportovních aktivit po určitou dobu pomoci. Mnohem lepší se však jeví vyvážené cvičení, kdy je cvičení kombinované s pravidelným praktikováním jógy.
5.) Přepracování nás unavuje jak psychicky, tak fyzicky a ovlivňuje naše zdraví a plodnost. Výzkum ukázal, že práce více než 40 hodin týdně poškozuje plodnost.
6.) Podváha může vést k amenoree, anovulaci, špatné kvalitě vajíček a opakovaným potratům. Pokud máte podváhu, může být vaše hladina estrogenu nižší než normálně a cyklus plodnosti tak nebude fungovat správně.
7.) Nadváha a velké množství tuku může v těle hladiny estradiolu zvyšovat naopak až moc, a tím způsobit hormonální nerovnováhu, problémy s vaječníky, dělohou a cyklem plodnosti.
8.) Alkohol je pro tělo toxický, a proto musí být jako další škodlivé látky detoxikován v játrech. Játra čistí tělo od přebytečných a škodlivých látek a zajišťují tak v těle pořádek a také hormonální rovnováhu. To je mimo jiné nezbytné i pro správné fungování cyklu plodnosti. Proto bychom neměli játrům přidávat práci detoxikací alkoholu. U mužů může alkohol způsobit sníženou pohyblivost spermií, u žen pak například snížení množství cervikálního hlenu, nadměrné menstruační krvácení, anémii, sníženou kvalitu vajíček nebo opakované potraty.
9.) Kouření výrazně ovlivňuje mužskou i ženskou plodnost. Zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství, nádoru děložního čípku, dřívější přechod, ucpání vejcovodů a neplodnost. Kouření ovlivňuje také ovulaci, kvalitu vajíčka a schopnost vajíčka uhnízdit se ve stěně dělohy. Kouření se silně podílí na potratech a děti kouřících matek mají často nižší porodní hmotnost. Poškozuje však také mužskou plodnost. Může způsobovat pokles hladiny test0steronu, snížení počtu spermií a ovlivňuje zrání spermií, což vede k mužské neplodnosti.
10.) Tvrdší drogy jako je marihuana, kokain a crack poškozují kvalitu spermií a vajíček. Muži, kteří kouří marihuanu šest měsíců nebo déle, mají DNA změněnou dokonce ve spermatu.
Shrnutí
V dnešní době je mnoho párů, které mají problém se zakládáním rodiny a cesta k vytouženému dítěti je pro ně velmi složitá. Příčin těchto problémů je mnoho a některé z nich nelze ovlivnit. Naštěstí však existují způsoby, kterými lze plodnost podpořit a dosáhnou tak úspěšného početí.
Hormony hrají při snaze otěhotnět významnou roli a reprodukční systém spoléhá na správnou hormonální rovnováhu, aby mohl správně fungovat. Je tedy nutné zaměřit se nejdříve na hormonální rovnováhu, sledování ženského cyklu plodnosti a naslouchat projevům vlastního těla. Zaměřte se na svou ovulaci. Ovulace není jen způsob, jak sledovat plodné dny. Je to také způsob, kterým lze posoudit hormonální rovnováhu, chaos v ženském těle a celkové zdraví. Často u žen dochází k tzv. anovulačnímu cyklu, kdy žena normálně a pravidelně menstruuje, ale nedochází u ní k ovulaci. To znamená, že se ve vaječnících nevytváří progesteron a nemůže tak dojít ani k oplodnění vajíčka. Plodnost žen i mužů ovlivňují také další faktory životního stylu jako jsou dlouhá pracovní doba, nezdravá strava, znečišťující látky v životním prostředí apod.
Pokud máte s otěhotněním problém, podívejte se na své zdraví jako na celek a zhodnoťte svůj životní styl. Jestliže nabydete podezření, že ve kterékoliv oblasti Vašeho života vládne nerovnováha, snažte se podniknout kroky k jejímu sesazení. Pro podporu plodnosti je nejdůležitější odhalit proč máte s otěhotněním potíže, pak lze učinit kroky k jejich efektivní nápravě, a nakonec k úspěšnému početí. Někdy však můžeme pro své zdraví dělat maximum, a přesto se nebude početí dařit. Problémy zmíněné ve článku mohou mít na plodnost obrovský dopad.
Zařazení výše zmíněných rad Vám se snahou otěhotnět může pomoci, ale v první řadě je vždy vhodné navštívit lékaře nebo odborníka v oblasti reprodukce, aby vyloučil případné závažnější problémy, vyžadující speciální terapii a lékařské postupy.
Nikola Blahoušková
D’Alberto A. (2019). My Fertility Guide: How To Get Pregnant Naturally
Griffey H. (2010). How to Get Pregnant
Reiter A. (2018). How to Get Pregnant, Even When You've Tried Everything: A Mind-Body Guide to Fertility
Vitti A. (2013). WomanCode: Perfect Your Cycle, Amplify Your Fertility, Supercharge Your Sex Drive, and Become a Power Source
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.