6 tipů jak vyléčit infekci močových cest
Úlohou močových cest je vytvářet a uchovávat moč. Moč je jedním z odpadních produktů našeho těla. Tvoří se v ledvinách a putuje močovodem do močového měchýře. Jako jsou někteří lidé náchylnější k nachlazení, stejně tak jsou někteří lidé náchylnější k infekci močových cest. Většinou na infekce močových cest trpí ženy, protože sliznice močové trubice je ve větším kontaktu s bakteriemi. Přestože se obvykle léčí antibiotiky, tak zvláště v počátečním stádiu existuje několik způsobů, jak infekci močových cest vyléčit.
Jak infekce močových cest vzniká?
Infekci močových cest způsobují mikroorganismy, obvykle bakterie zvaná Escherichia coli (E. coli), ale i jiné. Je obvykle způsobena tím, že se bakterie dostanou do močových cest močovou trubicí. Trubicí, která umožňuje průchod moči z močového měchýře ven z těla. V opačném případě se hromadí v močovém ústrojí a poté vznikne infekce.
Příznaky infekce močových cest:
- Silné nutkání močit, které neustupuje.
- Pocit pálení při močení.
- Časté močení a vylučování malého množství moči.
- Moč, která vypadá zakalená.
- Silně zapáchající moč.
- Bolest pánve u žen — zejména ve středu pánve a kolem oblasti stydké kosti.
Jak si poradit v počátcích infekce?
Důležitá je samozřejmě prevence, nicméně pokud vás již infekce překvapila máme několik tipů na doplňky, které v začátcích infekce pomohou.
1.) D-Manóza
Mánoza je monosacharid, tedy druh cukru, který souvisí s glukózou, ale v těle se nechová jako cukr. Používá se jako prevence infekcí močových cest, protože zabraňuje ulpívání bakterií na stěnách močových cest. D-manóza je přírodní molekula, která se nachází v brusinkách, jablkách a některých dalších druzích ovoce. Velmi často ji v doplňcích stravy najdete právě s extraktem z brusinek, což dohromady tvoří velmi efektivní kombo v počátcích infekce.
2.) Vitamín C
Příjem vitamínu C zvyšuje kyselost moči a to může zpomalit množení bakterií, které už osidlují močové ústrojí.
3.) Probiotika
Probiotika máme spojeny především se zdravím trávicího traktu. Nicméně už víme, že infekci močových cest způsobují bakterie. I zde jsou kmeny probiotických bakterií, které nám mohou pomoci nastolit rovnováhu v močovém ústrojí a pomůžou nám infekci doléčit.
4.) Brusinky
Kromě D-manózy jsou další prospěšnou složkou brusinek typy antioxidantů zvané proanthokyanidiny. Tyto typy antioxidantů byly poprvé identifikovány v kůře borovice a hroznových semenech, ale jsou také velmi koncentrované v brusinkách. Bylo také zjištěno, že snižují schopnost bakterií přilnout k močovému traktu.
5.) Kopřiva, lichořeřišnice, ostropestřec
Při infekci močového ústrojí jsou byliny nepostradatelným pomocníkem. Několik bylin nám může opravdu hodně pomoci. Předně to je lichořeřišnice, kopřiva nebo ostropestřec. Je to především proto, že ledviny, které jsou součástí močového ústrojí, úzce souvisí se zdravím jater. A právě těchto pár bylin nám pomůže vyplavit bakterie z močového ústrojí. I přesto, že nejste možná zastánce bylin, doporučuji v tomto případě udělat výjimku a vsadit na kopřivu, protože zvyšuje tvorbu moči a tím pomáhá dostat bakterie ven.
Dodatečné tipy jak předejít infekci močových cest
1.) Dostatečné množství tekutin během dne
Důležitá je samozřejmě prevence. Pokud jste se už v minulosti setkali s infekcí močových cest, je dobré doplňovat dostatečné množství tekutin. Dávejte přednost filtrované vodě, bylinným a ovocným čajům. Dostatečným příjmem tekutin se z těla dostávají bakterie, které později mohou zánět způsobit. Z toho stejného důvodu není dobré zadržovat moč.
2.) Hormony v rovnováze
Hormonální změny během našeho života nám dokáží pořádně zavařit a to platí i u infekce močových cest. Například v období menopauzy je u žen častější výskyt infekce. Je to důsledek nedostatečné bariéry, která lemuje močové cesty. Ty jsou pak náchylnější k infekci. K hormonální rovnováze může přispět Testamento.
3.) Teplo!
A také teplo! To už známe od babiček v případě, že prochladneme jdeme infekci močových cest naproti. Ledviny jsou párový orgán, který miluje teplo a chlad jim nesvědčí. A teď nemám na mysli pouze dostatečně se oblékat, ale během zimy můžete své tělo zahřívat kořením jako je kurkuma, zázvor nebo skořice.
4.) Řekněte NE sladkým nápojům
Nejen sladké nápoje, ale vše sladké prospívá bakteriím. Jak těm, které vyvolávají infekci močových cest, tak těm, které způsobí mykózu. Proto je dobré se vyhnout sladkým syceným nápojům a cukru obecně. Daleko větší pravděpodobnost pro vznik infekce mají lidé s diabetem, protože jejich moč obsahuje větší množství cukru.
Závěr
Zdraví ledvin a celého močového ústrojí je pro nás zásadní, protože močí se odplavují látky, které organismus vyloučí. Proto je důležité podotknout, že výše zmíněné tipy jsou určeny pro počátek obtíží nebo jako prevence. V případě, že máte akutní bolesti, ať už v podbřišku nebo v oblasti ledvin, neodkládejte návštěvu lékaře.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.