Kečup - podle čeho vybrat ten správný?

Pizza, hamburger nebo maso, které si připravíme na grilu. To je jen pár jídel, které si mnozí z nás nedovedou představit bez přítomnosti kečupu. A není divu, kečup najdeme prakticky v každé ze světových kuchyní, pouze s menšími obměnami. Pokud preferujete zdravý životní styl, máme dobrou zprávu. Kečupu se nemusíte vzdávat. Jako u spousty potravin záleží samozřejmě na množství a také kvalitě, která by měla být na prvním místě.

Co o kečupu dnes víme?

Přestože kečup je doménou hlavně ve Spojených Státech, kde jim opravdu nešetří, prapůvod kečupu najdeme v Asii, konkrétně v Číně. Původně vznikl z fermentované rybí omáčky, která byla doplněna o směs koření a to v době, kdy paradoxně žádná rajčata ještě neobsahoval. Kečup tak "přišel" v této podobě z Asie do Evropy, kde byla rybí omáčka postupně nahrazena rajčaty. Možná byl i kečup průkopníkem v konzumaci rajčat, protože až do 18. století se věřilo, že jsou rajčata jedovatá. 

Kečup = lykopen

Nejspíš se shodneme na tom, že vitamíny, které ovoce a zelenina obsahují, se z velké části ničí vařením. U kečupu to není tak úplně pravda. Kečup, který je bohatý na vysoký podíl rajčat, obsahuje látku LYKOPEN. Respektive jej obsahují rajčata a následným vařením se množství lykopenu dále násobí! Kečup tak má daleko více lykopenu, než čerstvá rajčata.

lykopen_infografika_brainmarket_cz

A co je to vlastně lykopen? Jedná se o barvivo a antioxidant, který je zodpovědný za červenou barvu rajčat. Ale nejen těch. Kromě rajčat obsahuje lykopen také goji nebo třeba meloun. Lykopen ocení především náš kardiovaskulární systém, protože podporuje jak zdraví srdce, tak i cév. Jednoduše řečeno, zatočí se zvýšeným cholesterolem a podpoří průchodnost cév. Kromě toho funguje jako silný antioxidant, který pomáhá chránit naše buňky před oxidačním poškozením.

Podle čeho vybírat? Hledejte množství rajčat!

Další potíž byla v minulosti v konzervaci kečupu. Nesprávnou manipulací často kečup obsahoval kontaminanty, bakterie a plísně. Dnes tento problém nemáme, nicméně i tak je potřeba hlídat, zda kečup neobsahuje mykotoxiny. Konzervace je zajištěna uchováváním ve skleněných lahvích, kdy se kečup konzervuje za použití tepla.

Co se týče složení dnes, tak v kečupech, které můžete běžně koupit na pultech supermarketů, jen jen pár procent rajčat. O to více tam najdete cukru, soli, škrobů a zahušťovadel. Ty zaručí požadovanou konzistenci. O první místa ve složení se často uchází složky jako je voda a cukr. Pokud se takto zaměříte na složení, výsledná výrobní hodnota je oproti ceně, za kterou jej koupíte opravdu výsměch. Mimo to, často mohou obsahovat složky, které byste v kečupu asi jen těžko čekali, jako jsou třeba jablka.

1.) Podíl rajčat

Je několik věcí, proč se i u kečupu vyplatí jít po kvalitě. Jednou z prvních je především obsah rajčat. Ten u kečupů v supermarketu má kolem 12%! To je opravdu žalostně málo. Pokud nenajdete ve složení konkrétní množství použitých rajčat, rovnou ho vyřaďte ze svého výběru. Pokud kečup obsahuje vyšší procento rajčat je daleko chutnější a na svém obalu se tím výrobce určitě rád pochlubí. 

2.) Zahušťovadla a škroby? Ne!

Zahušťovadla přímo souvisí s obsahem použitých rajčat. Ve chvíli, kdy výrobce nešidí obsah použitých rajčat, nemá potřebu dohánět hustotu kečupu škroby. Pokud ano, nejspíš je jasné, že díky použitým škrobům a zaušťovadlům nebude samotná chuť kečupu tak intenzivní. A samozřejmě pak kečup také bude obsahovat lepek. 

3.) Vybírejte kečup ve skle

Pokud vybíráte kvalitní kečup, obloukem se vyhýbejte těm v plastových lahvích. Ty obsahují celou škálu konzervatnů. Pokud vyberete kečup ve skle, tam probíhá konzervace pomocí tepla, přímo v láhvi. 

4.) Barva

Pokud dáte přednost kečupu ve skle, zároveň tak můžete vidět, jasytou má kečup barvu. Barva je totiž sama o sobě znakem kvality. V kečupech nejsou povolena jakákoli barviva. Docela dobře si tak můžete představit jak kečup bude chutnat, pokud má sytě červenou barvu. Takže barvy si určitě všímejte.

srovnani_kecupu

Zaměřeno na kečup - BrainMax Pure Kečup

Zvlášť český národ si bez omáček k masu nebo zelenině nedovede kompletní jídlo představit. A proč také ne? Pokud dáme přednost kvalitnímu produktu, není to nic proti ničemu. Proto jsme se zaměřili na vlastní výrobu kečupu. 

  • Rajčaty jsme v kečupu opravdu nešetřili a tak BrainMax Pure kečup obsahuje 72% rajčat! Samozřejmě je výsledkem výborná chuť a opravdové aroma rajčat.
  • Kečup je přirozeně hustý a není potřeba přidávat zahušťovadla nebo škroby, jako tomu bývá u kečupů na pultech supermarketů!
  • Rajčata, která jsou v našem kečupu použitá, pochází z ČR, kde je kečup i vyráběn. Tím máte jistotu, že kupujete český výrobek.
  • Kečup neobsahuje lepek.
  • Je bez chemických konzervantů.
  • Chuť jsme doladili tradiční směsi koření, které v kečupu nesmí chybět jako je skořice a paprika.

Pokud hledáte vhodný kečup, můžete zkusit BrainMax Pure ketchup mild nebo druhou pikantní verzi BrainMax Pure Ketchup hot, který jsme doplnili o papričky Habanero a hořčičné semínko. 

NOVINKA - kečup, kde není ani gram rafinovaného cukru!

Do třetice jsme zařadili kečup, který neobsahuje ani gram cukru! Nový Kečup ZERO jsme při výrobě dosladili erythritolem, protože ten u nás má vždy zelenou. Erythritol je přírodní sladidlo, které neškodí zubům, prospívá zdraví našich střev a má glykemický index 0 stejně jako 0 kalorií.  Stejně jako ostatní vyniká svým vysokým podílem rajčat, neodolatelným aroma čerstvé cibule a papriky. A nyní k tomu navíc i čistě přírodní sladkou chutí, bez rafinovaného cukru.

 

Veronika Halusková