Konopný olej - výhody, účinky a jeho použití v kuchyni
O konopí jste už určitě někdy slyšeli. Možná ale nevíte, co vše se skrývá v oleji, který se extrahuje z konopných semínek. Konopí má nechvalně známou pověst, ale jakmile se odprostíte pouze od psychotropního TéHáCé, můžete zjistit, že tato rostlina má rozhodně co nabídnout!
Samotná semena pochází z průmyslového konopí (Cannabis sativa). Z předchozích článků možná znáte cébédé a cébégé kapky, nebo konopná semínka. Konopný olej bývá často zaměňován právě s CéBéDé nebo jinými kanabinoidy. Společného mají ale pouze to, že pocházejí ze stejné rostliny. Zatímco CéBéDé a ostatní kanabinoidy jsou extrahovány ze stonků, listů a květů, tak konopný olej pochází přímo z konopných semen.
Co je konopný olej a jaké jsou jeho nutriční hodnoty?
Konopný olej by jste nejspíš poznali už podle vůně. Ta je totiž dost specifická, podobně jako jeho nazelenalá barva a výrazná oříšková chuť. Více než barva a aroma jsou však pozoruhodné jeho výživové hodnoty. Obsahuje totiž až 80% esenciálních mastných kyselin omega 3 a 6, které si tělo nedokáže vyrobit samo. Kromě nenasycených mastných kyselin obsahuje také aminokyseliny, které jsou základní složkou stavební tkáně. Konopný olej je také bohatý na minerální látky a to především vápník, draslík, hořčík a železo. Právě díky železu je konopný olej vhodný pro osoby trpící anémií a pro ženy, u kterých je často železo deficitní. Z vitamínů můžeme zmínit především vitamíny A, B, C, D, E a K.
Konopný olej je také významným zdrojem polyfenolů, což jsou látky běžně obsažené v rostlinách a plodech, které často mají výrazné antioxidační, antimikrobiální a protizá**tlivé vlastnosti. Snižují riziko diabetu 2. typu, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají regulovat tělesnou hmotnost, působí proti stárnutí nervového systému a proti rozvoji symptomů demence. Klíčovou roli hrají pro správnou biodostupnost nenasycených mastných kyselin.
Vlastnosti konopného oleje
- Antibakteriální a regenerační vlastnosti.
- Zpomaluje procesy stárnutí.
- Podporuje zdraví srdečně-cévního systému.
- Pomáhá při příznacích PMS (premenstruační syndrom).
- Posiluje imunitní systém.
- Pomáhá při projevech akné.
Jednou z nejdůležitějších složek konopného oleje je sitosterol a arginin. Konkrétně arginin je aminokyselina, která přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému a právě konzumací potravin bohatých na tuto aminokyselinu, můžete výrazně snížit riziko srdečně-cévních onemocnění.
Podobně jako u jiných kvalitních rostlinných olejů, probíhá výroba konopného oleje za studena. Nejlepší konopné oleje jsou lisovány za studena pomocí moderních ocelových lisů. Při tomto technologickém postupu se využívá jen minimální teplo a olej si tím zachovává jak všechny cenné látky, tak výživovou hodnotu, chuť i vůni.
Olej v kuchyni - kdy a jak ho používat?
Konopný olej je vhodný k používání jak vnitřně, tak je vhodný i k vnějšímu použití. Proto je také součástí spousty kosmetických krémů, zvlášť těch, které minimalizují tvorbu a léčbu akné. My se zaměříme na jeho použití v kuchyni. Kromě výraznější chuti tak obohatíte jídlo i o již výše zmíněné nutriční hodnoty. Samotný olej se podobně jako například olivový olej používá nejčastěji za studena. Není dobré jej používat na smažení ani vaření, protože má nízký kouřový bod, což znamená, že se začíná přepalovat při nízké teplotě.
Do čeho můžete přidat konopný olej?
- Výborně dochutí saláty, které kromě výborné chuti získají také příjemné aroma.
- Skvělý způsob, jak oživit zeleninu (čerstvou i pečenou) všeho druhu.
- Můžete jím pokapat pečené brambory.
- Hodí se do pomazánek, marinád nebo studených polévek.
- Často bývá také součástí zeleninových smoothie.
To, že skladování olejů by mělo být v temnu a chladu u konopného oleje platí dvojnásob, protože světlo je jeho hlavní nepřítel. Je to právě světlo, které urychluje reakci mastných kyselin. Vždy proto vybírejte olej, který bude v tmavých láhvích dostatečně chráněn před přímým světlem.
Pokud se budeme držet toho, že strava by měla být pestrá, je konopný olej přesně to, čím si můžete zpestřit svůj jídelníček!
Veronika Halusková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.