Olivový olej - zlatý zázrak mezi oleji

Dnes už nejspíš všichni olivový olej nejen známe, ale také ho pravděpodobně máme ve své kuchyni. Pravděpodobně víme, že je olivový olej zdravý, také víme, že jako jiné rostlinné oleje má své nejlepší využití především ve studené kuchyni. V dnešním článku si nejen vysvětlíme jeho přínosy pro náš organismus, ale také si objasníme postupy jeho zpracování. A nakonec si řekneme podle čeho si vybrat ten správný.

Olivový olej byl po tisíce let základem středomořské stravy a jeho historie sahá až do starověkého Řecka a Říma. Proto asi není náhodou, že středomořská strava podle odborníků patří mezi ty nejzdravější. A Středomoří je i domovem nejdéle žijící populace. Je to proto, že jejich typická denní strava je bohatá na zdravé tuky z olivového oleje, ořechů a ryb. Olivovníky jsou odolné stromy, které vyžadují teplé podnebí a v průměru se dožívají 300-600 let! Mají robustní kořeny, které dokáží strom regenerovat, i když je nadzemní část zničena.

Co olivový olej obsahuje?

Při prvním ochutnání může být olivový olej lehce hořký, to je dáno obsahem polyfenolů. Polyfenoly jsou sloučeniny, přesněji řečeno druh antioxidantů, které kromě toho, že působí jako přírodní konzervant, mají spoustu příznivých účinků. Jednoduše řečeno, čím více je olej hořký, tím více polyfenolů obsahuje. Celkově je olivový olej jeden z nejlépe stravitelných olejů. Je bohatý na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro náš kardiovaskulární systém. Obsahuje kyselinu olejovou (omega-9), která je i součástí mateřského mléka. Strava bohatá na kyselinu olejovou pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu a snižovat krevní tlak. Z vitamínů najdeme v olivovém oleji především vitamín E a K. 

Mezi primární antioxidanty v extra panenském olivovém oleji patří protizánětIivý oleocanthal a oleuropein - látka která má antioxidační a antibakteriáIní vlastnosti. Kromě toho také dokáže stimulovat funkce našeho imunitního systému.

Přínosy olivového oleje pro náš organismus

1.) Podporuje kardiovaskulární zdraví

Jak už víme, zdravé tuky by měly být součástí našeho každodenního jídelníčku. A je to právě olivový olej, u kterého byl prokázán pozitivní vliv na zdraví srdce a cév.1 Účastníci studie konzumovali čtyři polévkové lžíce olivového oleje denně. Výsledkem bylo snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění o 30% a  kromě toho kyselina olejová, kterou olivový olej obsahuje, snížila hladinu cholesterolu v krvi.

olivovy-olej-infografika-brainmarket-cz

2.) Podporuje paměť a funkce mozku

Oxidační stres se v dnešní době do velké míry podílí na vzestupu neurodegenerativních onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby. Polyfenoly, které olivový olej obsahuje (zejména oleocanthal) funguje jako silný antioxidant, který může těmto onemocněním předcházet. Může pomoci obnovit hematoencefalickou bariéru a snížit zánětIivost, které onemocnění vyvolává.

3.) Podporuje střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom ovlivňuje vše, od trávení až po naši náladu a nebo třeba vzhled pokožky. Proto je extrémně důležité, aby zdraví střev bylo pro nás na prvním místě. Polyfenoly, které olivový olej obsahuje mohou podle studie snížit potíže gastrointestinálního traktu a podpořit tak růst zdraví prospěšných bakterií. Konkrétně bylo zjištěno, že 1 a půl polévkové lžíce extra panenského olivového oleje denně pomohla zvýšit počet zdraví prospěšných bakterií ve střevě.2

4.) Podporuje náš imunitní systém

Ať už se snažíte vyhnout nachlazení, nebo zvládat příznaky autoimunitního onemocnění, správná funkce imunitního systému je základ. Studie ukázala, že imunitní systém opravdu miluje tyto rostlinné tuky. Konzumací 3 polévkových lžic olivového oleje každý den byla spojena s větším růstem a aktivací T-buněk, což jsou imunitní buňky, které útočí na patogeny a jsou tím v imunitním systému klíčové.3

5.) Udržuje zdraví kostí

Studie naznačují, že konzumace extra panenského olivového oleje může zabránit rozkladu vápníku a podpořit tvorbu kostní hmoty. Lidé, kteří konzumovali vyšší množství olivového oleje, měli o 51% nižší riziko zlomenin kostí v souvislosti s úbytkem kostní hmoty.4 

Věděli jste že....?

  • Na světě existuje více než 700 druhů olivovníku.
  • Chuť a aroma olivového oleje je dána nejen druhem oliv, ale také třeba počtem slunných dnů v daném roce, způsobem sklizně, nebo tím, jestli Olivovník roste v blízkosti citrusových stromů.
  • Olej se lisuje do 24 hod od sklizně.
  • Ve starověku byl olivový olej dáván jako oběť bohům a mrtvým, ale také jako přísada do lázní.
  • Celkem 90% extra panenského olivového oleje pochází z Řecka a Španělska.
  • Olivovník může žít až 2000 let.
  • Extra panenské olivové oleje prémiové kvality jsou vyráběny z oliv sklizených v říjnu, kdy jsou olivy v nejlepší "kondici".

Jak olej vybrat?

Olivový olej můžeme (jako jeden z mála) najít v obchodě v různé kvalitě. V první řadě by měl být olivový olej uchováván v tmavém skle a nikdy v plastu. Olej ve tmavém skle se tak chrání před světlem, které by mohlo olivový olej znehodnotit. V plastových láhvích můžeme najít jen olej z pokrutin. Na láhvi můžete najít nápis Pomace. Ten rozhodně nebrat, protože tento olej je vyroben pouze z odpadu, který zbyl z předchozího lisování a jsou v něm použity chemické látky. Jedinou jeho výhodou je cena, ale se samotným olivovým olejem to už bohužel nemá moc společného. 

Extra panenský olivový olej pochází z prvního lisování a to bezprostředně po sklizni. K samotné extrakci nejsou použity chemické látky. Termín za studena znamená, že se olej během zpracování nezahřál na více než 27° C a uchoval si tak všechny živiny a vitamíny. Navíc rychlé zpracování ihned po sklizni zaručuje, že olej má vynikající a svěží chuť. Proto je číslo jedna ze všech dostupných druhů.

Další oleje jako je panenský a rafinovaný se liší v první řadě kyselostí neboli acidity. Je to jeden z dalších kvalitativních rozdílů. Je uváděn v procentech a vyjadřuje se tím podíl celkového množství mastných kyselin v celkovém objemu oleje. Panenský olivový olej má kyselost maximálně do 2% na 100 ml a tím je číslo dvě mezi olivovými oleji. 

TIP: Lžíce olivového oleje s citronovou šťávou každé ráno je ten nejlepší způsob detoxikace.

 

Veronika Halusková 

 

 

1. Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts, Ramón EstruchEmilio RosJordi Salas-SalvadóMaria-Isabel CovasDolores CorellaFernando ArósEnrique Gómez-GraciaValentina Ruiz-GutiérrezMiquel FiolJosé LapetraRosa M Lamuela-RaventosLluís Serra-MajemXavier PintóJosep BasorMiguel A MuñozJosé V SorlíJ Alfredo MartínezMontserrat FitóAlfredo GeaMiguel A HernánMiguel A Martínez-GonzálezPREDIMED Study Investigators.

2. Extra-virgin olive oil and the gut-brain axis: influence on gut microbiota, mucosal immunity, and cardiometabolic and cognitive health, Jasmine F Millman, Shiki Okamoto, Taiki Teruya, Tsugumi Uema, Shinya Ikematsu, Michio Shimabukuro, Hiroaki Masuzaki.

3. Cardio-metabolic and immunological impacts of extra virgin olive oil consumption in overweight and obese older adults: a randomized controlled trial, Mitra Rozati, Junaidah Barnett, Dayong Wu, Garry Handelman, Edward Saltzman, Thomas Wilson, Lijun Li, Junpeng Wang, Ascensión Marcos, José M. Ordovás, Yu-Chi Lee, Mohsen Meydani, and Simin Nikbin Meydani.

4. Olives and Bone: A Green Osteoporosis Prevention Option, Kok-Yong Chin and Soelaiman Ima-Nirwana, 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!