Účinky červeného vína na zdraví

Kvalitní plné červené víno je něco, co Vám v přimeřeném množství může dělat nejen dobře na duši ale přispět i Vašemu zdraví. A nemluvíme tady ani o hormetickém efektu alkoholu, ani o resveratrolu. Víno v sobě totiž skrývá daleko více pravdy.

vino-resveratrol

-In vino veritas, in aquam sanitas-

Je až s podivem, že zatímco kurkumin se těší stále větší popularitě (a to i z oficiálních míst podle množství pozitivních účinků na zdraví, které se nacházejí na ON HOLD seznamu SZÚ) a extrakt ze zeleného čaje ho v mnohém následuje. U červeného vína, potažmo resveratrolu, se však vždy jednou za čas proženou internetem články, které se je snaží očernit.

Zatímco užívání kurkuminu se váže k indické kultuře a Ajurvédě a pití zeleného čaje je tradicí v Japonsku, tak i na našem kontinentu existuje tradice užívání superlátek, která sahá až do Antického Řecka.

Ano, hádáte správně, naší lokální superpotravinou je právě červené víno. To se v Evropě pije tak dlouho, že máme jeho užívání tak nějak v genech (např. rychlejší odbourávání alkoholu než naší Japonští přátelé). Proč se tedy bránit tomuto léku? ????

Ale nyní již vážněji. Červené víno obsahuje celou řadu superlátek (= mnohočetný pozitivní vliv na zdraví). Ty se do něj dostávají z hroznů vinné révy během macerace a fermentace. A kde se berou v hroznech? Ty je v sobě zase vytvářejí jako sobě vlastní antioxidanty, které je chrání před volnými radikály (např. když jsou vystaveny intenzivnímu slunci).

Co obsahuje červené víno?

Mezi tělu prospěšné látky, které obsahuje červené víno (ale jen některé viz dále), patří především:

  • Resveratrol – u vína asi nejznámější látka, o jejichž účincích na zdraví se ještě budeme bavit.
  • Pterostilben (R) – látka podobná resveratrolu, která se však ve větší míře dostává do mozku (největším zdrojem jsou borůvky).
  • Proanthokyanidiny (R) – OPC, které jsou v hroznových jadércích, které se při přípravě červeného vína také používají.
  • meIatonin: Ano, červené víno obsahuje meIatonin [R]. Bylo to až poměrně nedávno (rok 2006), kdy Italští vědci zjistili, že meIatonin nevytvářejí pouze savci, ale také některé rostliny. meIatonin nám přitom nejen pomáhá se spánkem (ovlivňuje rytmus spánek – bdění), ale působí v našem těle také jako velice silný antioxidant [R] a podle některých vědců to tak může být právě on, kdo stojí za Francouzským paradoxem [R].

Červené víno však obsahuje také živé bakteriální kultury (které v něm vznikají při náležitém procesu fermentace), ve studii [R] to bylo konkrétně 13 prospěšných bakteriálních kmenů, které dokázaly přežít průchod ústy i kyselým prostředím žaludku a efektivně se uchytit na mukusu střevní sliznice. Díky tomu tady máme jeden z nejefektivnějších přírodních probiotických suplementů, o kterém v podstatě nikdo neví (většina komerčně prodávaných probiotik se neuchytí nebo je zničena při cestě do střeva, ale to je jiný příběh).

Proč to není o resveratrolu

Pozitivní efekt červeného vína na zdraví nemůžeme posuzovat pouze z hlediska resveratrolu. Toho tam zase tolik není (cca 1,3 mg na 3 deci [R]).

RESVERATROL je velice zajímavá látka a bude se jí věnovat samostatný článek. Rozhodně totiž neplatí, že by nebyl prokázán jeho pozitivní efekt na lidech, nebo že ho naše tělo hned odbourá. Jen je potřeba užít ho v kombinaci s piperinem [R], kurkuminem [R] nebo obojím, jako je tomu v Performance epigeneic komplex.

Skutečný pozitivní efekt pití červeného vína tak vzniká až v kombinaci všech polyfenolů a meIatoninu (studie o synergii resveratrolu s meIatoninem [R]).

Pozitivní účinky pití vína na zdraví

1.Pití červeného vína je obecně prospěšné pro mozek [studie s lidmi: R], srdce [studie na lidech a přímo s vínem: RRRRa cévy [víno na lidech: R].

2. Působí na naše tělo silným antioxidačním a protizá**tlivým efektem [R].

3. Pití červeného vína chrání mozek (má neuroprotektivní efekt): Všechny obsažené látky (resveratrol, pterostilben, OPC i meIatonin) se dostávají do mozku, kde je zmapováno jejich pozitivní působení (tohle by bylo na samostatný článek – více viz přednáška Nootropika). Dokonce i látky produkované prospěšnými bakteriemi, které se nalézají ve víně, působí protektivně v mozku [R].

4. Červené víno zesiluje střevní bariéru a snižuje střevní zá**tlivost [Studie z února 2019: R]. Střevní bariéra zabezpečuje, aby se patogeny z trávicí trubice nedostávaly do těla. Čím více je narušená, tím hůře pro naše zdraví (dnes už existuje několik tisíc studií o syndromu leaky gut a několikanásobně více o střevní propustnosti).

5. Obnovuje mikrobiom, má prebiotický i probiotický efekt [R]. Obsahuje široké spektrum bakteriálních kmenů, které přitom přežívají průchod GIT a dokáží se uchytit. A jak víme, zdraví mikrobiomu odráží naše celkové zdraví (fyzické i psychické).

Pití malých dávek červeného vína je tedy dobré pro prevenci vzniku kardiovaskulárních a cévních onemocnění + funguje jako nootropikum.

Hlavním důvodem, proč ho doporučuji pít svým klientům (jak v Nemoc začíná ve střevech, tak v PL: Starter pack), je ale výše uvedený pozitivní vliv na zdraví střev: Červené víno posiluje mikrobiom a zesiluje střevní bariéru, dva klíčové obranné mechanismy našeho zdraví (proč jsou nezbytné pro zdraví si řekneme zase jindy).

Víno však kromě toho také dobře chutná, je dobrým doplněním kvalitního jídla, a cítíte se po něm příjemně (alkohol zvyšuje pocit dobré nálady a relaxace). Pokud přitom jdete večer spát s tím, že jste bez stresu a máte dobrý pocit, že i když dodržujete režim, můžete si užít vínko, zvyšuje to Váš well-being. A navíc víme, že malé množsví alkoholu zvyšuje test0steron. Ještě nějaké otázky?

Jen musíte pamatovat na dvě věci: Maximálně 2 deci denně (na jednu sklenici to tedy neuhrajete) a pouze a jen červené víno, které je kvalitní a obsahuje dostatečné množství prospěšných látek.

Není červené víno jako červené víno: Zdravé je jen některé

Ne všechna červená vína jsou si rovna a existuje veliký rozdíl mezi tím, zda budete pít nekvalitní čúčo z Albertu nebo tradičně připravované červené víno ze Sardinie.
Zatímco nekvalitní červená vína obsahují naprosté minimum účinných látek a okouzlí Vás maximálně tak množstvím mykotoxinů z plísní rostoucích na hroznech [R], tak kvalitní a plné červené víno, ze specifických oblastí a regionů, připravované tradičními metodami, může mít skutečně znatelný pozitivní vliv na zdraví.

Zdravotní benefity vína se přitom neodvíjejí od jeho ceny (zdraví prospěšné víno koupíte už za 250 Kč) ani informací, které Vám přednese someliér (jeho rodokmenu atd.), ale od dvou základních faktorů:

1. Typ hroznů a místa kde rostou: Nadmořská výška, intenzivní slunce, výkyvy počasí a další typy nepříznivých povětrnostních podmínek způsobují hroznům stres a ty potom vytvářejí více prospěšných polyfenolů [R].
Z toho důvodu dáváme z hlediska zdraví přednost zahraničním vínům, především z Chile a Argentiny (Andy), Itálie (Alpy, jih, Sardinie) nebo Francie (oblast Pyrenejí).

2. Délka macerace a fermentace: Červené víno je zdravější než bílé, protože při své přípravě prochází procesem macerace a následné fermentace, během kterých se dostávají účinné látky z hroznů a jejich semínek do alkoholu a současně tam probíhá množení prospěšných bakterií.
Čím delší je proces macerace a fermentace, tím více látek se do vína uvolňuje. Dnes se bohužel macerace zkracuje na 8-10 dní a provádí se v nerezových tancích. Můžete však najít vína, která macerují 2-3 týdny (v sudech typu barrique, které zvyšují obsah fenolů) [R]. Klenotem mezi nimi jsou vína ze Sardinie a jihozápadní Francie, kde se drží tradiční macerace po dobu tří neděl, a tato vína pak obsahují více zdraví prospěšných látek  [R].

vino-primitivo-puglia

Která červená vína pít?

Na základě kritérií uvedených výše dávám výběr vín, které osobně nejvíce doporučuji (určitě existují i další, splňující kritéria, tyhle jsou ale moje nejvíce oblíbené a prozkouamané). Seřazeny jsou vzestupně po nejlepší.

  • Merlot a Malbec Argentina.

  • Merlot a Malbec Chile.

  • Pinot Noir z oblastí kolem Pyrenejí (Španělsko).

  • Barolo z Piemontu (Itálie / Alpy).

  • Primitivo z Puglia (Itálie).

  • Jakékoliv víno se Sardínie.

Doufám, že se tento článek stane definitivní příručkou pití červeného vína a příště se podíváme přímo na efekt resveratrolu a jeho suplementaci. Do té doby si vychutnejte sklenku skvělého Primitiva z Apúlie (Puglia).

Adam Česlík

PS: Kupujte vždy červené víno v odpovídající kvalitě. Ani Primitivo nemusí být automaticky dobré. Koupíte jak Primitivo za 80 Kč, kde lze mít vážné pochyby o délce macerace, tak skvělá dlouho macerující Primitiva.

Disclaimer: Pití alkoholu považuji za nejhorší drogu současnosti. Alkohol ničí zdraví na všech úrovních a neměl by být tolerován s výjimkou červeného vína, které se pije v malém množství a pozitiva značně převyšují negativa. Nedívejte se na červené víno jako na alkohol ale jako na tinkturu účinných látek naložených v alkoholu.


 

PERFORMANCE LIFESTYLE: STARTER PACK

UPGRADUJTE SVŮJ ŽIVOTNÍ STYL

RANNÍ-RUTINA-kopie

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!