Vitální houby. Svatý grál čínské medicíny. K čemu vitální houby jsou a jak je užívat?
Houby jsou po kulinářské stránce značně kontroverzní. Buď je milujete nebo je v jídle nemůžete ani cítit. Nicméně dnes bude řeč o vitálních houbách. Ty jsou po tisíce let doménou tradiční čínské medicíny a ta je často opravdová alchymie. Nyní si představíme jednotlivé druhy vitální hub a povíme si něco o jejích účincích.
Vitální houby a jejich imunodulační schopnosti.
Věděli jste, že na planetě roste více než 2.000 jedlých hub? Je tedy poměrně obtížné se v houbách zorientovat, proto jsme pro vás připravili dnešní článek, kde si představíme ty nejznámější vitální houby. Vitální neboli také medicinální houby jsou narozdíl od jiných bohaté na zdraví prospěšné látky. Obsahují totiž řadu bioaktivních sloučenin, jako je polysacharid β-glukan nebo komplexy polysacharid-protein, jako jsou lektiny, laktony, terpenoidy a alkaloidy. Každá vitální houba má svá specifika, nicméně pro všechny vitální houby jsou zajímavé jejich imunomodulační účinky. Imunomodulace pomáhá imunitnímu systému správně reagovat. Pokud se tedy například potýkáte s autoimunitním onemocnění, imunomodulační doplňky pomáhají snížit reaktivitu imunitního systému, aby zabránily tělu útočit na vlastní tkáně. Silnou sloučeninou ve vitálních houbách jsou terpeny, které přispívají k ochraně jater, snížují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, mají antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Medicinální houby, které jsou skutečně víceúčelové, protože současně je také zařazujeme mezi adaptogeny, což znamená, že pomáhají tělu udržovat homeostázu (vnitřní rovnováhu) a tím i optimální zdraví.
Jak poznám kvalitní houby? Mám zvolit prášek nebo extrakt?
Je potřeba říci, že ať už se jedná o klasické doplňky stravy nebo o vitální houby, musíte si najít svého favorita sami. Nutno podotknout, že u vitálních hub jsou studie prováděny z extraktů. Způsob zpracování extrakcí je u hub mimořádně důležitý, protože se tím naruší chitinový obal a teprve poté máme přístup ke všem účinným látkám, o kterých ještě později bude řeč. Lidé totiž nemají enzym, který by dokázat naruštit tento obal. Některé houby musí být dokonce zpracovány metodou dvojité extrakce. Jen tehdy může naše tělo využít z houby opravdu vše. A i to by mělo být vodítko, čím se řídit, při výběru vitálních hub.
Jedním z hlavních znaků je množství polysacharidů, které houba obsahuje. Nicméně není to jediné vodítko. Je potřeba dbát na optimální koncentraci polysacharidů ve vztahu k ostatním účinným látkám a vybrat si to správné pro vás. Pokud vitální houba obsahuje vysoké množství polysacharidů (více než 50%) je potřeba mít na paměti, že o to méně bude obsahovat ostatních látek. Proto na trhu můžete najít vitální houby v různých koncetracích a poměrech.
1.) Reishi
Ganoderma lucidum běžněji známá jako houba reishi, má kořeny v TČM jako „houba nesmrtelnosti“. Je známá pro své uklidňující vlastnosti, zvlášť pro ty, které trápí nespavost a neklid. Polysacharidy v houbě reishi jsou spojeny s imunitními funkcemi, a dlouhodobá konzumace této houby významně posiluje imunitní systém. V této mocné houbě je více než 400 bioaktivních sloučenin. Výzkumy však naznačují, že hlavními látkami zodpovědnými za imunitní a jaterní přínos houby reishi jsou proteiny a triterpeny, zejména ganodermové kyseliny.
- podporuje klidný spánek a klidnou mysl
- snižuje občasný stres a neklid
- může podpořit zdraví plic a dýchacích cest
- optimalizuje hladinu cukru v krvi.
- snižuje únavu a zlepšuje psychickou pohodu1
Optimální doba pěstování je 6-9 měsíců a ta je dodržována i přes to, že za větší starší a tím pádem i těžší houby, dostanou farmáři více peněz. Nicméně dle samotných farmářů "energie není v reishi taková".
Randomizovaná, placebem kontrolovaná dvojitě zaslepená studie z roku 2007 zjistila, že houby reishi pomohly zmírnit bolest u lidí s revmatoidní artritidou.2 Reishi je tedy efektivní pomocník k tomu, abyste se udrželi v pohybu a mohli dělat činnosti, které máte rádi. Dokonce byla provedena studie s onkologickými pacienty, kterým byla reishi podávána jako podpůrný prostředek k posílení imunitních funkcí.3 Stručně řečeno, síla reishi je více než působivá.
2.) Cordyceps
Česky housnice není jméno jen tak pro nic za nic. Houba totiž vzniká tím, že napadne housenku a jako takový predátor v housence dále roste. Housenku tímto zahubí, nicméně její tvar zůstává. Proto je Cordyceps jedna z mála hub, kterou byste si v přírodě jistě nespletli. Tuto houbu ocení sportovci nebo aktivní lidé, protože hlavní její předností je podpora vitality, energie a plodnosti.
I cordyceps prošel některémi studiemi Ukázalo se, že extrakty z cordycepsu rozšiřují aortu až o 40 % (hlavní tepnu v těle, která okysličuje krev pro celý oběhový systém), čímž zvyšuje průtok krve a výrazně se zvyšuje vytrvalost.4 Cordyceps navíc obsahuje adenosin a může stimulovat produkci ATP - jednoho z hlavních zdrojů energie v buňkách těla. To by mohl být jeden z důvodů, proč zlepšuje vytrvalost při sportovním výkonu. Z těchto důvodů je vhodné zařadit Cordyceps před sportovním výkonem či cvičením.
3.) Lion's mane
Lví hříva je plná mnoha důležitých sloučenin, jako jsou beta-glukany, což jsou imunomodulační antioxidanty a neuroprotektivní fytonutrienty. Díky tomu je tato houba vhodná pro ty, kteří potřebují podpořit kognitivní funkce jako je koncentrace a paměť. Výzkum u lidí s mírnými problémy s pamětí spojenými se stárnutím zjistil, že ti, kteří užívali extrakt z Lví hřívy, měli lepší kognitivní funkce ve srovnání s těmi, kteří houbu neužívali.5 To vše svědčí o tom, že houba Lví hříva je úžasným pomocníkem pro správnou činnost mozku a může dokonce podporovat neurogenezi.
V jedné malé japonské klinické studii užívali starší muži a ženy s mírnou kognitivní poruchou Lion's Mane po dobu 16 týdnů. Po celou dobu studie vykazovala skupina konzumující houby výrazně vyšší skóre na stupnici kognitivních funkcí ve srovnání se skupinou s placebem. Pokud, ale houbu přestali konzumovat, jejich skóre se vrátilo na původní úroveň.6
4.) Chaga
Chaga roste na břízách (betula) a právě díky tomu je nejvýznamnější látkou, kterou Chaga obsahuje, kyselina betuinová. Konkrétně kyselina betulinová (pentacyklická kyselina) a betulin (pentacyklický triterpenický alkohol). Chaga je z břízy doslova nasává do sebe. Normálně může být problém se vstřebáváním těchto dvou terpenů, ale pokud je přijmeme v Chaze, dobře se dostávají do těla. Přestože je český název pro tuto houbu chaga sibiřská, není potřeba cestovat na dalekou Sibiř, ale s trochou štěstí najdete Chagu i u nás. Samozřejmě v březovém lese. Jelikož je černá (vypadá jako by byla spálená) a často si ji kvůli tomu můžete splést s nádorem, který se na břízách tvoří a nebo ji kvůli tomu i přehlédnouot. Pokud do toho místa říznete a uvnitř má výraznou rezavou barvu. Jedná se opravdu o Chagu.
Chaga byla studována pro její použití při kožních a žaludečních poruchách. Má více než 200 předklinických studií na zvířatech a buňkách, které poukázaly na slibné zdravotní přínosy. Chaga má vysoký obsah antioxidantů, podporuje trávení, podporuje imunitu, obsahuje klíčové antimikrobiální látky a je adaptogenní. Výzkum také ukázal, že houby Chaga mají ve skutečnosti nejvyšší ORAC* (kapacitu absorbce kyslíkových radikálů) ze všech přírodních potravin na planetě, s neuvěřitelným skóre ORAC 1104 jednotek na gram!
*Hodnoty ORAC jsou vyjádřením času, který je potřeba k tomu, aby antioxidant neutralizoval volné radikály a také ukazují množství antioxidantů v potravinách. Potraviny s vyšší hodnotou ORAC mají vyšší antioxidační potenciál.
5.) Coriolus
Turkey Tail známý spíše jako Coriolus. Nejčastěji roste na mrtvých kmenech a pařezech, ale i na živých stromech, většinou se objevuje ve smíšených listnatých lesích. Tyto houby rostou ve vlhkých oblastech v mírných lesích Asie, Severní Americe a Evropě. Coriolus je v tradiční čínské medicíně známý jako podpora imunitního systému. Kromě toho je tato houba bohatá na antioxidanty a podporuje zdraví střev a jater.
Kombinovat nebo nekombinovat jednotlivé houby?
Vitální houby můžete kombinovat, ale musíte také vědět, které spolu kooperují, kdy je užívat a kdy je lepší sáhnout po konkrétním druhu. Jako vhodná kombinace se jeví kombinace reishi, shiitake a maitake, protože všechny tři mají výrazné imunomodulační vlastnosti. Vitální houby jsou, podobně jako byliny, určeny k dlouhodobému užívání. Pro udržení dobrého zdraví stačí 1 000 mg prášku z celých hub denně. Ale pro terapeutické účely použijte spíše extrakt než prášek. Extrakty jsou mnohem účinnější, protože jsou odstraněny méně aktivní složky, jako je nerozpustná vláknina a bílkoviny. Účinné látky jsou tedy koncentrovanější. Užívejte jednu nebo dvě 500 mg kapsle extraktu denně po dobu několika týdnů, nejlépe ráno na lačno.
Pěstování hub, jejich původ a pravidelné testování
1.) Původ
Ať už si o Číně můžeme myslet cokoli, faktem zůstává, že pro pěstování vitálních hub mají nejen nejlepší klimatické podmínky, ale především také stovky let zkušeností. Aby také ne. Tradiční čínská medicína není jen založená na rostlinách, ale také na energii, kterou prostřednictví nich máme. Extrakty z vitálních hub BrainMax pochází z průmyslem nedotčené přírody čínské vrchoviny, kde má pěstování vitálních hub tradici starou stovky let. A co se týče čistoty, tak na samotné farmy mají dokonce zákaz jezdit auta, aby nedošlo k jakémukoli znečištění. Takže přestože mnozí máme Čínu spojenou s nejvýkonějším průmyslem a znečištěným životním prostředím, jsou i zde místa, kde vládne stále sama příroda.
2.) Testování na těžké kovy
BrainMax vitální houby můžete najít jak v prášku, tak i jako extrakty v kapslích. U vitálních si dávejte pozor na čistotu houbového extraktu. Určitě sáhněte po těch, které jsou testovány na těžké kovy. Protože jestli je nějaká nevýhoda vitální hub (a hub obecně), je to jejich potencionální toxicita. Houby jsou nechvalně známé tím, že do sebe dostávají vše, co se nachází v jejich okolí. Dnes jsou vitální houby pěstovány, protože ve volné přírodě je jejich přístup problematický a mohlo by to i ohrozit život samotných hub.
3.) Čistota
Naše extrakty z vitálních hub jsou vyrobeny z čistých plodnic houby. To znamená, že je zpracována pouze houba aniž by obsahovala jakékoliv nečistoty nebo zbytky substrátu, na kterém roste. I to se totiž často stává problémem u hub neznámého původu. Často pak takové houby mohou obsahovat zbytky pilin nebo obilné mouky, které vám sice neublíží, ale za to platíte za něco jiného, než si kupujete. BrainMax extrakty z vitálních hub jsou testovány na těžké kovy v nezávislé německé laboratoři a to každá šarže.
4.) Množství polysacharidů
Víme, že jedním z klíčových hodnot u vitálních hub je množství polysacharidů. I zde si dávejte pozor. Celkové množství polysacharidů nemusí být rozhodující. Někteří výrobci "nastavují" množství polysacharidů jinými škroby (jako je například bramborový škrob). Takže na etiketě to ve skutečnosti může vypadat působivě, ale samotných polysacharidů z houby tam může být minimální množství.
5.) Zpracování
Metody zpracování jsem nastínila už v úvodu. Všechny naše vitální houby v kapslích jsou zpracovány metodou horkovodní extrakce. U druhu Reishi a Chagy jsme dokonce zvolili metodu dvojité extrakce. První je horkovodní extrakce, po které následuje extrakce za použití alkoholu. Bez druhé části extrakce by naše tělo nedovedlo využít obsažené bioaktivní látky, protože tyto látky nejsou rozpustné ve vodě. Jak už víme, hlavními účinnými látkami vitálních hub jsou polysacharidy (a to hlavně β-(1, 3)-D-glukany). Sušený prášek z hub obsahuje cca 0,5‒3 % polysacharidů, v našich extraktech jich je 30%. Extrakty jsou tedy asi 30x koncentrovanější než houbový prášek.
Kdy houby užívat?
-
Reishi (Ganoderma lucidum): Tato houba je známá pro své uklidňující účinky a často se doporučuje užívat ji ve večerních hodinách nebo před spaním, aby podpořila klidný spánek.
-
Cordyceps: Na rozdíl od Reishi, je Cordyceps známý svým energizujícím účinkem. Doporučuje se užívat ho ráno nebo před fyzickou aktivitou pro zvýšení energie a výkonnosti.
-
Lion's Mane (Hericium erinaceus): Tato houba je ceněna pro své možné výhody pro mozek a nervový systém. Užívání Lion's Mane ráno nebo během dne může pomoci podpořit mentální jasnost a koncentraci.
-
Chaga: Chaga je antioxidant a často se doporučuje pro podporu imunitního systému. Může být užívána kdykoli během dne, ale někteří lidé dávají přednost užívání ráno pro celodenní podporu.
-
Shiitake: Tato houba je známá svými imunitními a zdravotními výhodami. Shiitake může být užívána kdykoli, ale někteří lidé ji preferují během jídla pro lepší trávení a absorpci.
Závěr
Vitální houby nám mají skutečně co nabídnout a své o tom ví nejen tradiční čínská medicína, konkrétně mykoterapie, ve které jsou tyto houby jako doma. Ale také západní medicína se na vitální houby začíná obracet jako na podpůrný prostředek mnoha onemocnění. Ať už dáte přednost extraktům v kapslích, prášku nebo si zkusíte vypěstovat tyto houby doma, doporučuji je užívat spolu s vitamínem C nebo s plody rostlin, které jsou na vitamín C bohaté. Výborně poslouží acai nebo acerola.
Veronika Halusková
1. TANG, Wenbo, Yihuai GAO, Guoliang CHEN, et al. A randomized, double-blind and placebo-controlled study of a Ganoderma lucidum polysaccharide extract in neurasthenia. 2005.
2. LI, Edmund K, Lai-Shan TAM, Chun Kwok WONG, et al. Safety and efficacy of Ganoderma lucidum (lingzhi) and San Miao San supplementation in patients with rheumatoid arthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled pilot trial. 2007.
3. GAO, Yihuai, Shufeng ZHOU, Wenqi JIANG, Min HUANG a Xihu DAI. Effects of ganopoly (a Ganoderma lucidum polysaccharide extract) on the immune functions in advanced-stage cancer patients. 2003.
4. CHEN, Steve, Zhaoping LI, Robert KROCHMAL, Marlon ABRAZADO, Woosong KIM a Christopher B COOPER. Effect of Cs-4 (Cordyceps sinensis) on exercise performance in healthy older subjects: a double-blind, placebo-controlled trial. 2010.
5. LI, I-Chen, Han-Hsin CHANG, Chuan-Han LIN, et al. Prevention of Early Alzheimer’s Disease by Erinacine A-Enriched Hericium erinaceus Mycelia Pilot Double-Blind Placebo-Controlled Study. 2020.
6. MORI, Koichiro, Satoshi INATOMI, Kenzi OUCHI, Yoshihito AZUMI a Takashi TUCHIDA. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. 2009.
7. Yoon, S., Park, S., & Park, Y. (2018). The Anticancer Properties of Cordycepin and Their Underlying Mechanisms. International Journal of Molecular Sciences, 19.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.