Na lačno limetku se solí
Existuje mnoho "zázračných" detoxikačních, pročišťujících výrobků nebo postupů a všechny slibují zaručený efekt. Takových produktů, diet, zaručených receptů je plný internet. Existuje však jeden trik, jeden recept na kouzelnou vodu, který je všechny strčí do kapsy. A je strašně jednoduchý: Ráno ihned po probuzení si do vody (nejlépe filtrované) vymačkejte limetku a přidejte trochu himalájské nebo keltské soli. Tahle ranní "mini" rutina má celou řadu zdravotních benefitů.
Himalájská sůl
Himalájská sůl se těží ve velkém solném dole v Pakistánu na úpatí Himalájí. Od běžné kuchyňské soli se neliší pouze růžovou barvou, ale i obsahem. Klasická kuchyňská sůl obsahuje z 97% pouze chlorid sodný. Naproti tomu himalájská sůl obsahuje až 84 prvků, které jsou pro naše zdraví nepostradatelné včetně hořčíku, vápníku, chlóru, fosforu, železa, selenu, jódu nebo měď. Když nahradíte himalájskou solí běžnou kuchyňskou sůl. Bude se vám zdát, že málo solí a to je právě z důvodu obsahu dalších prvků nejen chloridu sodného jako u kuchyňské soli.
Limetka
Věděli jste, že limetky obsahují více vitamínu C než pomeranče. Jsou také kyselejší a zásaditější než citróny. Za zmínku stojí i fakt, že se jejich kůra tolik chemicky neošetřuje, na rozdíl od citrónů. Kromě vitamínů B, C a minerálních látek jsou bohaté také na antioxidanty.
Zdravotní benefity vody s limetkou a himalájskou solí
Správná funkce nadledvinek
Nadledvinky jsou endokrinní žlázy, jejichž název pochází od jejich umístění v těle. Jsou to dvě žlázy umístěné na ledvinami a každá váží okolo 10 gramů. Ač to dle jejich velikosti nevypadá, jejich existence a správná činnost je pro nás existenciální, neboť v našem těle zajišťují produkci více než 50 hormonů. Jako je adrenalin, noradrenalin, kortizol, epinefrin, aldosteron, DHEA. Adrenální vyčerpání (vyčerpání nadledvinek) se může projevovat konstantní únavou, bolestí těla, špatným spánkem, imunitou, bezdůvodným přibíráním nebo hubnutím, atd. Pro obnovu unavených nadledvinek jsme navrhli BrainMax 1.5 Adaptogenic Hegemony.
Správnou funkci nadledvinek zajišťuje sodík. Přitom se v dnešní době snaží mnoho lidí omezovat příjem soli na minimum, v domnění, že je to zdravý životní styl. Díky tomu ač je to k nevíře, můžou mít někteří jedinci nedostatek sodíku. U soli byste se zkrátka měli řídit pravidlem "všeho s mírou". Používáním himalájské soli zabijete hned několik much jednou ranou, protože mimo sodík obsahuje také další elektrolyty jako vápník, hořčík, draslík, které usnadňují vstřebávání soli. Klasická stolní sůl neobsahuje žádné minerály, je bělena bromidem, který způsobuje únik jódu z těla, což má negativní vliv na činnost štítné žlázy. Proto se začal do stolní soli jód přidávat uměle. Na rozdíl od himalájské, kde je jód přirozeně společně s dalšími více než 80 prvky. O důvod víc solit růžovou solí z Himalájí.
Zlepšuje trávení
Limetka i citrón mají velmi podobnou chemickou strukturu s kyselinou chlorovodíkovou, která je v žaludku nezbytná pro:
- Správné trávení bílkovin.
- Vstřebávání minerálů (Ca, Fe).
- Ochranu některých vitamínů před chemickou denaturací (B6, B12).
- Likvidaci patogenních zárodků z potravy (plísně, bakterie, viry), čímž dochází k přirozené regulaci střevní mikroflóry.
- Snížení pálení žáhy.
Pitím vody s limetkou a himalájskou solí nezvýšíte pouze hladinu kyselosti v žaludku, ale stimulujete vlastní tvorbu HCL. Nutno podotknout, že většina populace má v žaludku nízkou hladinu HCL. Pro zvýšení hladiny HCL v žaludku a lepší trávení můžete také užívat Betaine HCL.
Hydratace - vyvažuje elektrolyty v těle
Nevím jak vy, ale já, když se ráno vzbudím, tak jsem pěkně zpocený :) Pocení vede ke ztrátě soli a minerálů, ke ztrátě elektrolytické rovnováhy. Tento nápoj vám po prospané (čtěte propocené) noci zajistí přísun přírodních elektrolytů a nastolení elektrolytické rovnováhy, čímž zajistí dokonalou hydrataci, buněčnou detoxikaci a nastartuje váš den.
Ochrana jater a detoxikace
Vysoký obsah vitamínu C v limetce (vyšší než v pomeranči) podporuje produkci glutathionu (GSH - důležitý antioxidant zabraňující buněčnému poškození). Glutathion je peptid, který hraje klíčovou roli pro detoxikaci jater.
Návod na přípravu nejzdravějšího ranního rituálu
- Nalijeme do sklenice půl litru filtrované vody.
- Vymačkáme jednu limetu, pokud nemáte limetu, můžete použít citrón.
- Na závěr přidejte himalájskou sůl v takovém množství, ať cítíte slanost nápoje, takže asi tak špetku. Nejlépe se dávkuje hrubá himalájská sůl z mlýnku. Nebojte se slanosti nápoje, limetková šťáva ji zmírní.
- Nápoj je hotov! Zabere to asi tak 1 minutu. A vy jste udělali zase o něco víc pro své zdraví :)
Jiří Votava
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.