10 přínosů oleje z tresčích jater

Lidé žijící v severní Evropě používají olej z tresčích jater již po staletí k podpoře imunity a jako ochranu před temnou a dlouhou zimou. Olej je používán také jako přírodní řešení revmatismu, bolesti kloubů a ztuhlých svalů.22 Olej byl primárně konzumován skrze stravu - z čerstvých jater tresky obecné. Zatímco většině lidí nepřijde nějak chutný, tradiční populacím jeho konzumace stála za to kvůli jeho nespočtu zdravotních benefitů.

Co je to olej z tresčích jater?

Olej z tresčích jater je potravina nabitá esenciálními živinami jako je například vitamín D, vitamín A a protizá**tlivé omega 3 nenasycené mastné kyseliny (NMK). Většina lidí bohužel nekonzumuje dostatek protizá**tlivých potravin, které našemu tělu poskytují oba důležité komponenty (vitamín D a omega 3 MK), které hrají zásadní roli v imunitě, kardiovaskulárním, hormonálním, reprodukčním a neurologickém zdraví. Většina dětí i dospělých může benefitovat z pravidelné suplementace oleje z tresčích jater. 

Olej z tresčích jater pochází, jak asi hádáte, z jater tresky. Olej můžete konzumovat přímo skrze jedení čerstvých jater tresky, nebo co je více běžné, skrze běžně prodejné doplňky stravy. Lžička oleje z tresčích jater obsahuje zhruba 41 kalorií a 4,5g tuku (mix MUFA, PUFA a SFA tuků). Nejvíce přínosným aspektem oleje je jeho vysoký obsah omega 3 MK, které se nachází také v tučných rybách a mořských plodech jako jsou losos, makrela a sardinky. Je to také jedna z nejlepších a na vitamín D bohatých potravin. 

 

Přínosy

1.) Zdroj protizá**tlivých omega 3 mastných kyselin

Olej z tresčích jater je jeden z nejbohatších zdrojů omega 3 MK - zde patří zejména kyselina DHA a EPA. Díky jejich protizá**tlivým vlastnostem jsou omega 3 mastné kyseliny (MK) používány k léčbě širokého spektra symptomů jako je riziko ischemické choroby srdeční, deprese či bolesti způsobené artritidou. 

Je zjištěna spousta benefitů plynoucích z omega 3 MK v potravinách či suplementu včetně ochrany a zlepšení zdraví srdce, boje s duševními poruchami, snížení tělesné zá**tlivosti, boje s autoimunitními onemocněními, podpory růstu a zdraví kostí i kloubů, zlepšení kvality spánku, zlepšení vývoje dítěte, boje s menstruačními bolestmi, snižování rizika zhoršení zraku a zdravím kůže se zvyšujícím se věkem. Omega 6 tuky nejsou nezbytně špatné, ale pokud jsou konzumovány ve velkém množství a zároveň bez dostatku omega 3 tuků, zvyšují tělesný zá**t, který je základem pro většinu nemocí.

Zdravý poměr mezi těmito tuky je 3:1 v prospěch omega 6, ale většina lidí na standardním typu stravování konzumuje 5-10x více omega 6 MK oproti omega 3 MK. Deficit omega 3 mastných kyselin je na vzestupu, protože lidé konzumují hodně zpracovaných potravin, smaženého jídla a jídla z fast foodu, která obsahují rafinované rostlinné oleje (sójový, řepkový, bavlníkový), jež jsou plné omega 6 MK. Suplementace oleje z tresčích jater bohatého na omega 3 je jedním způsobem, jak snížit zá**t v těle a zlepšit si poměr omega 3 : omega 6 ve prospěch zdraví.

2.) Zdroj vitamínu D

Vitamín D se chová spíše jako hormon než jako vitamín, protože ovlivňuje funkci neurotransmiterů, zdraví srdce a zá**tlivou odpověď těla. Nejlepším cestou, jak získat vitamín D, je jeho vlastní tvorba v naší pokožce při pobytu na slunci (obsahující UV světlo). Je potřeba chodit ven, vystavit se slunci bez opalovacího krému a jíst také potraviny, které jsou na vitamín D bohaté. 

Nejen, že hraje vitamín D roli ve zdraví našeho kostního metabolismu, ale podporuje také důležité funkce všech našich buněk. Nízké hladiny vitamínu D mohou narušovat schopnost buněk se množit a opravovat, proto jeho deficit může zvyšovat riziko krátkých onemocnění, nebo v horším případě rozvoj chronických autoimunitních onemocnění, kognitivních a srdečních chorob, cukrovky či osteoporózy. 

Většina dětí i dospělých se slunci nevystavuje dostatečně díky tomu, že jsou zavřeni většinu času v interiéru, což je důvodem, proč je vitamín D přidáván také do většiny doplňků stravy. Jeden výzkumník ve svém přehledu z roku 2008 zkoumal rozšíření nedostatku vitamínu D a uvedl, že „nedostatek vitamínu D je nyní uznáván jako pandemie.“20 Nízké hladiny vitamínu D jsou spojovány s křivicí u dětí, osteopenií, osteoporózou (a s ní souvisejícími zlomeninami), autoimunitními onemocněními, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, revmatoidní artritidou, duševními chorobami, autismem a tuberkulózou. 

Vysoké dávky vitamínu D aplikované samy o sobě mohou mít potencionálně vedlejší efekty, proto se teď doporučuje brát vitamín D v kombinaci s vitamínem A a omega 3 MK, stejně tak, jako se tyto komponenty nachází společně v přirozených potravinách - jako je například olej z tresčích jater.1

 

3.) Skvělý zdroj vitamínu A

Vitamín A je důležitým antioxidantem, který snižuje míru oxidativního stresu (nazývaný také jako poškození volnými radikály) a proto i míru zá**tu v těle. Je spojován s prevencí poruch zraku, podporuje zdraví mozku a je důležitý pro produkci hormonů. Zatímco lidé, kteří mají svůj jídelníček vyvážený, přijímají také potřebný vitamín A, lidé, kteří konzumují vysoce zpracované potraviny nebo obecně málo živin, mohou trpět jeho nedostatkem. 

V současné době se debatuje o suplementaci vitamínu A, protože se ukázalo, že jeho vysoké hladiny mohou být škodlivé a potenciálně toxické - dochází k hypervitaminóze vitamínem A (= jeho nadbytek). Avšak k tomu dochází pouze, pokud člověk suplementuje vysoké dávky umělého vitamínu A, což se netýká oleje z tresčích jater. Lžička oleje obsahuje zhruba 90 % doporučené denní dávky vitamínu A (a jeho forma je přirozená, ne umělá).2

Zatímco je konzumace vysoké dávky samotného vitamínu A formou suplementu spojena s obavami, příjem vitamínu A přirozeně ze stravy může pomoci zlepšit imunitní systém. Konzumace spousty potravin bohatých na vitamín A přináší benefity jako je růst kostí, lepší vidění za tmy, buněčný růst, funkce vaječníků a varlat a další. 

Vitamíny A a D jsou rozpustné v tucích a společně je najdeme právě v živočišných potravinách. Oba působí jako prekurzor (předchůdce) aktivních hormonů - naše tělo produkuje jisté enzymy, které každý z nich přemění na aktivní formu, a poté je tělo může využít pro regulaci imunitního systému. V tomto případě je vitamín A přeměněn na retinol. Příjmem obou vitamínů dohromady je zcela přirozené a umožňuje to procesům v těle správný průběh, který nás chrání před toxicitou. 

4.) Prevence srdečních chorob

Důkazy ukazují, že konzumace oleje z tresčích jater (ať už formou doplňku či potraviny) může pomoci snížit vysokou hladinu triglyceridů (TAG) - typu tuku, který je v krvi škodlivý, protože zvyšuje riziko srdečních nemocí.3 Olej z tresčích jater také léčí vysoký krevní tlak a pomáhá vyrovnávat hladiny cholesterolu.4

Několik studií na lidech i zvířatech potvrzuje vysokou efektivitu omega 3 MK přijatých z oleje z tresčích jater v prevenci aterosklerózy (kornatění a tuhnutí tepen) a komplikací s ní spojených. Samotná léčba nebo léčba spojená se statiny pomohla snížit rizikový faktor u pacientů s hypertriglyceridémií a vysokou hladinou TAG.5 


5.) Prevence nebo léčba cukrovky

Olej z tresčích jater je skvělý zdroj esenciálních zdravých tuků a díky tomu nám také pomáhá kontrolovat inzulínovou rezistenci, zá**t a hladinu glukózy (cukru) v krvi. Také se ukázal jako nápomocný při snižování symptomů a komplikací spojených s cukrovkou - jako například onemocnění jater. Použitím oleje z tresčích jater a suplementu vitamínu D během prvního roku života dítěte a užíváním oleje během těhotenství může být sníženo riziko rozvoje cukrovky.7

Jedna studie z roku 2007 publikovaná v časopise Journal of Pharmacy and Pharmacology zjistila, že suplementace olejem z tresčích jater u potkanů s cukrovkou po dobu 12 týdnů se jevila jako přirozená léčba cukrovky.8 Doplňky s olejem z tresčích jater pomohly upravit několik biochemických markerů metabolického syndromu (kombinace rizikových faktorů diabetu a kardiovaskulárních poruch). 

Před suplementací oleje z tresčích jater se u potkanů ​​objevovaly zvýšené hladiny glukózy (cukru) v plazmě, vysoké hladiny triacylglycerolu (TAG) a cholesterolu v krvi. Olej z tresčích jater pomohl regulovat přibírání na hmotnosti potkanů, zcela zabránil nesrovnalostem hladin tuku v krvi a zároveň řídil citlivost na inzulín a jiné faktory.

 

6.) Pomáhá léčit křivici a revmatoidní artritidu

Na začátku 20. století vědci zjistili, že olej z tresčích jater je přírodní „antirachitikum“ (reguluje metabolismus fosforu a vápníku v těle), což znamenalo, že jím tisíce matek začalo násilím krmit své děti, aby je ochránily před bolestivou křivicí. Užívání oleje z tresčích jater je spojeno se snížením bolesti, ztuhlosti kloubů a otoků u pacientů s artritidou a jinými zá**tlivými stavy. Olej z tresčích jater může dokonce pomoci snižovat množství nesteroidních protizá**tlivých léků, které pacienti s revmatoidní artritidou potřebují.9

 

7.) Podporuje reprodukční zdraví a vývoj kojenců

Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro reprodukční zdraví a jsou ideální pro výživu těhotných. Tyto tuky nalezené v oleji z tresčích jater jsou prekurzory (předchůdci) eikosanoidů - sloučenin, které ovlivňují buněčnou aktivitu. Eikosanoidy se podílejí na zá**tlivém procesu a pomáhají jej udržet pod kontrolou. Jsou také spojovány s menstruačním cyklem, plodností a mnoha funkcemi spojenými s hormony.

Když nemáte dostatek omega 3 MK ve stravě, funkce eikosanoidů mohou být narušeny, což je důvod, proč zvýšení příjmu omega 3 tuků může zlepšit problémy s následujícími hormonálními a reprodukčními stavy:10,11,12,13

  • dysmenorhea (menstruační křeče)
  • neplodnost
  • nekonzistentní ovulace23
  • předčasný porod
  • nízká porodní váha
  • vývoj mozku dítěte během těhotenství a kojení
  • preeklampsie (nemoc děložních cév)
  • poporodní deprese
  • menopauza
  • postmenopauzální osteoporóza
  • nízký počet spermií
  • špatná pohyblivost spermií

 

Výsledky studie z roku 2003 provedené na univerzitě v norském Oslu ukázaly, že děti, které se narodily matkám, které během těhotenství a kojení užívaly olej z tresčích jater, dosáhly při testech inteligence ve čtyřech letech vyššího skóre v porovnání s dětmi, jejichž matky místo toho užívaly kukuřičný olej.14

 

8.) Zlepšuje funkci mozku

Pravidelná suplementace rybího oleje jako přírodního léku na depresi byla spojena s nižším rizikem symptomů deprese, a to díky vyššímu příjmu esenciálních omega 3 tuků a vitamínu D.15

Studie z roku 2007 publikovaná v Journal of Affective Disorders zjistila, že omega 3 mastné kyseliny z oleje z tresčích jater zlepšily výsledky deprese a úzkosti u běžné populace. Studie Hordaland Health sledovala 21 835 dospělých lidí žijících v Norsku po dobu 2 let a zjistila, že rozšíření symptomů deprese u lidí, kteří denně užívali olej z tresčích jater, byla 2,5% v porovnání s 3,8% u zbytku populace. Zjistili také, že projevy depresivních symptomů klesala s prodlužující se dobou (0-12 měsíců) užívání oleje z tresčích jater.

Existuje zde silná spojitost mezi příjmem omega 3 nebo suplementací rybího oleje a prevencí před kognitivním poklesem, včetně Alzheimerovy choroby. Přestože nemáme žádné dlouhodobé výzkumy aplikace rybího oleje na lidech, existují důkazy,16 že omega 3 (a také další živiny, například vitamíny skupiny B, vitamíny E, C a D), které olej obsahuje, mohou pomoci při ochraně17 před úpadkem kognitivních schopností a potenciálně snižují18 u člověka šanci rozvoje tohoto těžkého stavu. 

 

9.) Pomáhá udržovat zdraví kostí

Vitamin D je důležitý pro stavbu a udržení silných kostí. Studie ukazují, že ženy, které žijí v chladných, severních zeměpisných šířkách a nemají dostatek slunečního záření, tíhnou k nižší produkci vitamínu D, což zvyšuje riziko úbytku kostní hmoty, zlomenin a obezity.19 Suplementace vitamínem D, včetně oleje z tresčích jater, byla spojena s výrazně nižším rizikem zlomenin kostí a může přirozeně zabraňovat rozvoji osteoporózy.20

 

10.) Boj s vředy

V laboratorních podmínkách se olej z tresčích jater ukázal velmi přínosným při zlepšení hojení žaludečních vředů a snížení žaludečních antisekrečních účinků pozorovaných u potkanů. Zdá se, že olej žaludek také chrání a snižuje propuknutí stresu a bolestí způsobených žaludečními vředy.20

 

Doporučené dávkování

Spousta dnes dostupných suplementů s rybím olejem je nezdravých - obsahují totiž různá plnidla nebo syntetické ingredience, mohou jednoduše žluknout a neobsahují ideální poměr mastných kyselin. Hledejte spolehlivou značku a ideálně takový produkt, který obsahuje také antioxidanty jako je astaxanthin, který olej chrání před oxidací. 

Užívání oleje není spojeno s žádnými významnými vedlejšími účinky, může jej tedy užívat většina lidí v různém počtu dávek. Pro průměrného člověka je nejlepší přijmout asi 500 mg EPA/DHA denně (alespoň dvě porce 100g porce tučné ryby). V některých případech se doporučuje až 4 000 mg EPA/DHA,21 zejména pokud máte za cíl léčit nebo předcházet srdečním onemocněním. Zjistěte, co sedí vám, a zaměřte se více na množství mg EPA/DHA než na přesné množství rybího oleje jako celku. 

Jak byste měli rybí tuk konzumovat? Můžete ho smíchat s malým množstvím džusu, vody s citrónem, smoothie, jablečného pyré, jogurtu, mandlovým máslem nebo čímkoli jiným, co pomůže zamaskovat lehce rybí chuť. Kvalitní značky do produktu nepřidávají zvýrazňovače chuti ani z nich neodstraňují zápach nebo chuť, takže se na to připravte. Některé značky do oleje mohou přidat přírodní extrakt pro zlepšení chuti (mátu nebo citrón). Láhev oleje skladujte na chladném a tmavém místě, nejlépe v lednici, aby se olej nezkazil a nežluknul. 

 

Rizika a vedlejší účinky

Vždy jde o rovnováhu. A jinak tomu není ani v případě oleje z tresčích jater, jakýchkoliv druhů rybího tuku nebo doplňků omega 3. Pamatujte, že chcete mít ve své stravě přibližně trojnásobné množství omega 6 oproti omega 3. Průměrný Američan může pravidelně přijímat 5-10x více omega 6 než omega 3.

Omega 3 mastné kyseliny potlačují zá**t a omega 6 mastné kyseliny zá**t podporují - my potřebujeme účinky obou. Vztah mezi nimi udržuje náš imunitní systém správně fungující - tělo tvoří obranné mechanismy proti možným hrozbám (toxiny, bakterie, patogeny), když je to potřeba, ale nemělo by to překročit bezpečnou mez.

Pokud konzumujete divoké ryby několikrát týdně, vaše strava obsahuje vysoké množství tuku (pocházejících z pasených zvířat) a přirozených zdrojů omega 3 MK, suplementace omega 3 nemusí být nutná. Průměrný člověk však může ze suplementace a dobrého stravování skutečně benefitovat.

Olej z tresčích jater může působit jako ředidlo krve, takže těhotné ženy, astmatici nebo lidé užívající léky na vysoký krevní tlak nebo léky proti srážení krve by se měli před zahájením léčby rybím olejem poradit se svým lékařem. I když je jeho užívání pro většinu lidí bezpečné, existují některé možné vedlejší účinky, jako je říhání, zápach z úst, pálení žáhy, nevolnost, krvavá stolice, nízký krevní tlak, vysoké hladiny vitaminu A a D a krvácení z nosu.

 

Myšlenky na závěr

  • Mezi hlavní přínosy oleje z tresčích jater patří jeho protizá**tlivé působení, dodání vitamínu D a A, prevence srdečních chorob a cukrovky a zlepšení funkce mozku.
  • Nejsou známé žádné závažné vedlejší účinky užívání suplement oleje z tresčích jater, takže dávka, kterou si zvolíte, bude většinou záviset na tom, čeho chcete dosáhnout. Běžná denní dávka EPA/DHA se pohybuje mezi 500mg a 4000 mg.
  • Pro užití oleje z tresčích jater ho můžete do něčeho zamíchat d (například do smoothie) - pomůže to zmírnit jeho silnou chuť.



Michaela Majerová

 

Zdroje: 

₁ Fehér J, Kovács I, Corrado BG. Csukamájolaj. Egy természetes D-vitamin az egészség megőrzésére [Cod liver oil. A natural Vitamin D for preserving health]. Orv Hetil. 2011.

₂ Griffing GT. Mother was right about cod liver oil. Medscape J Med. 2008.

₃ Sanders, Thomas A et al. “Effect on blood lipids and haemostasis of a supplement of cod-liver oil, rich in eicosapentaenoic and docosahexaenoic acids, in healthy young men.” Clinical science.1981.

₄ LORENZ, R, U SPENGLER, S FISCHER, J DUHM a P C WEBER. Platelet function, thromboxane formation and blood pressure control during supplementation of the Western diet with cod liver oil. Circulation. 1983.

₅ Vermel' AE. [Clinical application of omega-3-fatty acids (cod-liver oil)]. Klin Med (Mosk). 2005.

₆ Knight JA, Lesosky M, Barnett H, Raboud JM, Vieth R. Vitamin D and reduced risk of breast cancer: a population-based case-control study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007.

₇ Stene LC, Joner G; Norwegian Childhood Diabetes Study Group. Use of cod liver oil during the first year of life is associated with lower risk of childhood-onset type 1 diabetes: a large, population-based, case-control study. Am J Clin Nutr. 2003.

₈ Ceylan-Isik A, Hünkar T, Aşan E, Kaymaz F, Ari N, Söylemezoğlu T, Renda N, Soncul H, Bali M, Karasu C; (Antioxidants in Diabetes-Induced Complications) The ADIC Study Group. Cod liver oil supplementation improves cardiovascular and metabolic abnormalities in streptozotocin diabetic rats. J Pharm Pharmacol. 2007.

₉ B. Galarraga, M. Ho, H. M. Youssef, A. Hill, H. McMahon, C. Hall, S. Ogston, G. Nuki, J. J. F. Belch, Cod liver oil (n-3 fatty acids) as an non-steroidal anti-inflammatory drug sparing agent in rheumatoid arthritis, Rheumatology. May 2008.

₁₀ Priddy AR, Killick SR. Eicosanoids and ovulation. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 1993.

₁₁ Saldeen, Pia MD, PhD*; Saldeen, Tom MD, PhD†. Women and Omega-3 Fatty Acids. Obstetrical & Gynecological Survey 59. 2004.

₁₂ SAFARINEJAD, Mohammad Reza, Seyyed Yousof HOSSEINI, Farid DADKHAH a Majid Ali ASGARI. Relationship of omega-3 and omega-6 fatty acids with semen characteristics, and anti-oxidant status of seminal plasma: A comparison between fertile and infertile men. Clinical Nutrition. 2010.

₁₃ SAFARINEJAD, M. R. Effect of omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation on semen profile and enzymatic anti-oxidant capacity of seminal plasma in infertile men with idiopathic oligoasthenoteratospermia: a double-blind, placebo-controlled, randomised study. Andrologia. 2011.

₁₄ Helland IB, Smith L, Saarem K, Saugstad OD, Drevon CA. Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children's IQ at 4 years of age. Pediatrics. 2003.

₁₅ Grosso G, Galvano F, Marventano S, Malaguarnera M, Bucolo C, Drago F, Caraci F. Omega-3 fatty acids and depression: scientific evidence and biological mechanisms. Oxid Med Cell Longev. 2014.

₁₆ Mohajeri MH, Troesch B, Weber P. Inadequate supply of vitamins and DHA in the elderly: implications for brain aging and Alzheimer-type dementia. Nutrition. 2015.

₁₇ Cole GM, Ma QL, Frautschy SA. Omega-3 fatty acids and dementia. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2009.

₁₈ Fotuhi M, Mohassel P, Yaffe K. Fish consumption, long-chain omega-3 fatty acids and risk of cognitive decline or Alzheimer disease: a complex association. Nat Clin Pract Neurol. 2009.

₁₉ Macdonald HM, Mavroeidi A, Barr RJ, Black AJ, Fraser WD, Reid DM. Vitamin D status in postmenopausal women living at higher latitudes in the UK in relation to bone health, overweight, sunlight exposure and dietary vitamin D. Bone. 2008.

₂₀ Michael F Holick, Vitamin D: importance in the prevention of cancers, type 1 diabetes, heart disease, and osteoporosis, The American Journal of Clinical Nutrition. 2004.

₂₁ Mori TA. Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: epidemiology and effects on cardiometabolic risk factors. Food Funct. 2014.

₂₂ Griffing GT. Mother was right about cod liver oil. Medscape J Med. 2008.

₂₃ Priddy AR, Killick SR. Eicosanoids and ovulation. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 1993.