Alergie. Problém na který se dá vyzrát!

Alergie jsou tak běžnými, že se staly součástí našich životů. Co je ve skutečnosti alergie a jak vzniká? Dají se řešit její příčiny, nikoliv jen následky? Můžeme minimalizovat její projevy? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Co je to alergie a jak vzniká?

Alergie je reakce našeho imunitního systému. Jednou z úloh imunitního systému (IS) je ničení škodlivých látek v těle. Když se člověk poprvé setká s nějakým alergenem, obvykle se u něj žádná reakce neobjeví. Imunitnímu systému trvá nějaký čas, než si na alergen vytvoří citlivost. V momentě, kdy se IS naučí bezpečně poznávat alergen, začne při kontaktu s ním automaticky vytvářet protilátky ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) a v tomto momentě vzniká alergieNárůst citlivosti imunitního systému na alergen se odborně nazývá senzibilace. 

Alergie můžeme rozdělit na sezónní (například senná rýma) a chronické, mezi něž patří například potravinové intolerance. Na toto onemocnění se dále váží další, a to například ekzémy, senné rýmy, kopřivka a astma.

Když imunitní systém reaguje na látky, které jsou běžně neškodné, mluvíme o alergické reakci.

Jaké jsou projevy alergie?

Množství projevů alergií je velmi široké. Od podráždění a rýmy přes zá**ty a v krajním případě anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

Hlavní typy laergenů_infografika_cz (1) 

Anafylaxe - nejtěžší forma alergické reakce

Při anafylaktickém šoku je nutno navštívit lékaře, protože tento stav může být zdraví ohrožující. Tato reakce se může projevit jak minuty, tak i hodiny po kontaktu s alergenem. Jeho příznaky jsou:

  • Návaly tepla a svědění.
  • Potíže s dýcháním.
  • Pískání v uších.
  • Otoky.
  • Nízký krevní tlak.
  • Změny srdeční frekvence.
  • Závratě a mdloby.
  • Ztráta vědomí.

Jaké jsou vlastně příčiny alergií?

Jsou to alergeny. K alergické reakci dojde když se alergen vstupující do našeho organizmu naváže na protilátku vytvořenou naším imunitním systémem - imumoglobulin E (IgE). V tomto momentě jsou uvolněny specifické chemické sloučeniny, které vyvolávají samotné příznaky alergických reakcí. Jednou z těchto sloučenin je histamin. Ten způsobuje napnutí svalů v dýchacích cestách a stěnách krevních cév. Také způsobuje zvýšení produkce nosního hlenu za účelem odstranění alergenu z dýchacích cest. Potencionálním alergenem může být téměř cokoliv. Mezi nejzajímavějšími alergie patří třeba ta na vlastní sperma, vodu nebo nízké teploty.

alergie priznaky_infografika_cz (1)

Šest nejčastějších alergenů mezi potravinami:

  • Mléko a mléčné výrobky.
  • Arašídy.
  • Ryby.
  • Mořské plody.
  • Pšenice.
  • Sója.

Mezi ostatní významné alergeny patří srst zvířat, prach, plísně, rostlinné pyly a kovy.

Konvenční symptomatická léčba alergií

Konvenční léčba alergií se soustředí pouze na zmírnění, nebo zastavení projevů alergie, ne však řešení jejich příčin. Antihistaminika, kortikosteroidy - to je v současnosti základem boje s touto imunitní dysbalancí. Mezi pokročilejší nástroje poté patří například imunoterapie, kdy se postupným zvyšováním množství alergenu v těle otupí imunitní systém, který poté již nereaguje přehnaně.

Nebylo by se lepší zaměřit na příčiny, nežli následky?

Alergie je jedním z nejčastějších chronických onemocnění na světě. Je důsledkem špatného nastavení vašeho imunitního systému. Imunitní systém je tvořen velice komplexní sítí buněk a orgánů. Proč se tedy nezaměřit na příčiny našich obtíží?

z čeho se skládá imunitní systém_infografika_cz

Orgány zapojené do imunitního systému se nazývají lymfoindní orgány. Ovlivňují růst a uvolňování specifických bílých krvinek zvaných lymfocity a ty syntetizují proteiny - imunoglobuliny, které jsou právě těmi látkami, které se v nesprávné míře aktivují u alergických reakcí.

Alergie se mohou projevit u kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Mohou se také vrátit po mnoha letech klidového období, takzvané remise. Je pravda, že bývají častější u dětí, ale i dospělá populace je zasažena stále se zvyšujícími počty případů. Na vině je jak celkový nezdravý styl života, tak přemíra stresu toxinů, nebo zhoršující se životní prostředí. Náš imunitní systém je na jednu stranu stále bombardován podněty, ale zároveň nemá prostor ke správné kalibraci.

Přírodní podpora nejen při alergiích

Přírodní léčitelé sezónních alergií_infografika_cz

Nadějnou látkou v boji proti alergickým reakcím se dle studií ukázal například bromelain obsažený v ananasu. Tento enzym je přírodním lékem na otoky a zá**ty. Díky svým protizá**tlivým a antialergickým vlastnostem snižuje senzibilizaci organizmu. Dalším železem v ohni je quercetin obsažený v bobulích a hroznech, brokolici, zeleném čaji, paprice a například i v červeném vínu. Ten díky svým antioxidačním a protizá**tlivým schopnostem pomáhá imunitnímu systému s řadou optimalizací a oblasti jeho reakcí. Navíc slouží jako inhibitor histaminu. Na jeho vlastnosti poukázala i studie českých vědců. Významnou podporou imunitního systému je také vitamín C. Ten zároveň slouží jako přírodní antihistaminikum, antioxidant a bojuje proti zá**tům. Pozor ale, pokud trpíte přímo alergií na vitamín C, v takovém případě se mu samozřejmě musíte vyhnout.

nejcasteji-probiotika (1)

Pro zdraví imunitního systému je důležitá i kondice střev. A proto by probiotika, živé kultury, nebo fermentované potraviny typu Kimchi by rozhodně neměly chybět ve našem jídelníčku. Dobré výsledky v boji s alergií má také spirulina, která má celkový pozitivní vliv na náš trávicí trakt. Samostatnou kategorií, která se nyní opět dostává do hledáčku vědců, je med a včelí produkty obecně. Ty mají blahodárný a komplexní vliv na naše zdraví a imunitu. Více informací o medu a jak vybrat ten správný si můžete přečíst v tomto článku.

Jsou tu i další triky, jak bojovat s určitými alergiemi. Kromě starosti o zdraví vašeho střeva a péči o váš imunitní systém může pomoci například nošení brýlí, které mechanickou cestou zabraňují usazování alergenů (pokud jste alergičtí na pyly) v citlivých oblastech kolem očí. Volte však brýle čiré, ne sluneční, aby se nesnižovala dávka vitamínu D, kterou můžete ze slunce zdarma čerpat každý den. Slunce je náš nejlepší lékař (pokud na něj nemáte alergii, ano, i to se stává). Dobré je také po návratu z venku, zvláště v jarním období plném poletujícího pylu, dopřát si sprchu a pečlivě ze sebe pyl smýt. A poté se převléci do čistého oblečení. Uvidíte, jak se vám uleví. V domácím prostředí pak může pomoci i čistička vzduchu, která snižuje množství pylu a prachu v našich domovech, a přírodní čistící prostředky, které nedráždí naši pokožku stejně jako přírodní prací prostředky, které snižují množství chemie, které se nám do těla dostává skrze naše oblečení. Dalším významným krokem k rovnováze ve vašem imunitním systému může být vynechání potravin obsahujících lepek a zdrženlivá konzumace alkoholu a kávy.

Jaka_je_nejlepsi_potrava_pro_vaše_střeva_infografika_cz

Závěrem je třeba říct, že byť jsou alergie velice širokým souborem problémů s ještě větším počtem jejich příčin, tak existují jednoduché triky, jak našemu imunitnímu systému pomoci, a snížit tak jeho přehnané reakce. Je potřeba tyto postupy zkoušet a hledat nejlepší individuální cestu, která tu však je a postupně se tak dopracovávat k nastolení rovnováhy v našem těle, která nám přinese ulevující výsledky

 

alergik Matěj Veselý

Zdroje:

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!