Atopická dermatitida - jak účinně řešit potíže s ekzémy

Atopická dermatitida (AD) neboli ekzém je chronické kožní onemocnění, které obvykle začíná v kojeneckém věku a kromě podrážděné pokožky se může projevit mokvajícími puchýři a svědivými ekzémy. 

Vědci ve skutečnosti zjistili, že určité geny ovlivňují část naší pokožky, která se nazývá epidermální bariéra. Jedná se o vnější vrstvu pokožky, která nás chrání před ztrátou příliš velkého množství vody a zabraňuje pronikání choroboplodných zárodků skrz naši pokožku. AD způsobuje mezery v této vnější vrstvě, které jsou pravděpodobně způsobeny z velké části genetickými predispozicemi. Ovšem i když máte geny, které zvyšují riziko vzniku AD, nemusí se u vás projevit. To, čemu jste pravidelně vystaveni, také ovlivňuje to, zda se u vás AD vyvine.

První příznaky AD se často objeví před 5. rokem věku a mohou přetrvávat až do dospělosti. Ekzémy u děti jsou dnes čím dál častější. Narozdíl od lupénky nejsou příznaky AD přítomny po celou dobu. Návrat může v některých případech trvat i několik let. Největším problémem ekzému je zvýšené riziko kožní infekce a špatný spánek, protože pokožka je nejvíce svědivá právě v noci. Při vývoji AD mohou hrát roli dědičné a nebo různé enviromentální spouštěče. Mnoho dětí vyrůstá s ekzémy a v dospělosti se u nich objeví jen malá nebo žádná ohniska AD.

Příznaky atopické dermatitidy

  • Suchá šupinatá kůže.
  • Svědivost, zejména v noci.
  • Červené až hnědošedé skvrny na kůži.
  • Popraskaná pokožka.
  • Pupínky, ze kterých vytéká čirá tekutina.
  • Citlivá pokožka.

Velmi suchá pokožka je při atopickém ekzémů primárně způsobená odlišnou funkcí mazových žláz v pokožce, nedostatenčou činností potních žlách a sníženou schopností vázat na sebe vodu. 

atopicka dermatitida_infografika_cz_1

Kdy dochází k ekzému?

Přítomnost ekzému u některých lidí lze vysvětlit genetickou predispozicí, která ovlivňuje schopnost pokožky poskytnout důslednou ochranu před bakteriemi a alergeny. Bez této vlastní ochrany je pokožka více ovlivněna vším, s čím přijdeme do styku. Primárním rizikovým faktorem pro vznik ekzému je rodinná anamnéza a náchylnost k ekzémům, alergiím, senné rýmě nebo astmatu (které mohou být všechny způsobeny nesnášenlivostí histaminu). Jak si ovšem vysvětlíme, citlivost na potraviny a syndrom propustného střeva, mohou hrát velkou roli v tom, zda se AD vůbec projeví.

Pokud víte, že trpíte AD, musíte zjistit, jaké jsou spouštěče. I když se mohou u každého mírně lišit, ukážeme si ty, u kterých můžete začít s jejich sledováním.

1.) Chemické dráždivé látky 

Zde mluvíme o každodenně používaných produktech jako jsou mýdla, sprchové gely, šampóny, prací a čistící prostředky nebo například avivážePřísady většiny produktů denní péče obsahují spoustu tělu škodlivých látek, které jsou o to horší, protože je používáme v podstatě nepřetržitě. Koktejl takových látek jako jsou parabeny nebo parfemace jsou pro tělo více než škodlivé samy o sobě, navíc pokud máte sklon k AD. V takovém případě byste měli důkladně zvážit to, s čím pokožka přichází do styku. Podobně mohou někteří lidé reagovat na šperky nebo oděvy. 

2.) Látky okolního prostředí

Při AD můžete mít citlivý imunitní systém na více látek okolního prostředí jako jsou domácí mazlíčci (nejčastěji kočky, psi), roztoči, plísně, pyl, nebo některé potraviny. Často to bývá tak, že pokud se potýkáte s nějakou potravinovou alergií, jste i náchylnější k atopické dermatitidě.

spoustece-ekzemu-infografika-brainmarket-cz

3.) Extrémní teploty

Změny počasí, kdy teploty přesahují 30°C, (teploty, kdy se více potíme a pokožka je tak náchylnější k jejímu zanícení), nebo naopak velmi nízké teploty nám mohou pokožku narušit. Při teplotách -1°C se pokožka často vysuší, naruší se ochranná vrstva a může se projevit ekzém. Mimo to i změny vlhkosti mohou způsobit imunitní reakci a u mnoha lidí vyvolat příznaky ekzému. 

4.) Stres

Při troše pozornosti, jste možná všimli, že na pokožku a ekzémy negativně působí nadměrný stres a nebo výkyvy hladin hormonů. Ženy tyto změny mohou pozorovat během menstruačního cyklu. Ačkoli stres nemusí být přímý spouštěč ekzému, tak minimálně má vliv na zhoršení příznaků AD. Stres zpomalí zotavení pokožky po poškození. Tato prodloužená doba hojení pak může vyvolat další stres a to přispívá k nekonečnému cyklu stresu a přetrvávajícího ekzému.

5.) Dysbióza střev 

V našich střevech sídlí bakterie, které nám pomáhájí, ale také bakterie, které nám škodí. Jako dysbióza se označuje nerovnováha mezi těmito dvěmi skupinami bakterií. Pokud ve střevech převažují bakterie, které nám škodí, jako následek může být onemocnění střev nebo syndrom propustného střeva. 

Jak víme, naše pokožka je první bariéra, která se setkává kromě fyzikálních a chemických procesů také s mikroby. Podráždění střev, které je způsobeno nadměrným růstem bakterií ve střevech, může snížit činnost kožní bariéry. To následně sníží počet proteinů bojujících proti bakteriím, které jsou produkované v kůži a to může vést k zanícení a potencionálním infekcím, které jsou charakteristické pro ekzém.

Podobně může střevní mikroflóra ovlivnit to, co pokožka vytváří v ochraně před životním prostředním, včetně produkce mastných kyselin a oleje tzv. kožního mazu. Změna těchto složek pokožky, která je spojená s vysokým počtem mikrobů, může vést k nástupu dalších infekci kožních buněk v určité oblasti. Což v konečné fázi způsobí ekzém. 

Nadměrný růst střevních bakterií (SIBO) a citlivost na potraviny

Nerovnováha střevní mikroflóry nebo zvýšená propustnost střev může způsobovat přehnanou imunitní reakci na konkrétní potraviny. Výzkumy naznačují, že lidé, kteří se potýkají s ekzémy a jinými chronickými kožními chorobami, jsou drážděni konkrétními potravinami. Nejčastěji se u lidí s ekzémy a jinými kožními potížemi zaznamenána citlivost na potraviny jako je pšenice a obecně lepek, mléčné výrobky, sója, kukuřice, vejce, ořechy, čokoláda nebo cukr. 

Ekzém a histaminy

Když je kůže podrážděná, produkuje "vysílač zpráv" nazvanou látka P. Tato chemická látka způsobí uvolnění histaminu ze žírných buněk v oblasti, což spustí proces vzniku zanícení. Lidé se špatnou bakteriální rovnováhou mají zvýšenou produkci látky P a to má za následek další uvolňování histaminu a jeho reakci. Vše je to začarovaný kruh, kde je potřeba řešit příčinu.

Jak můžeme snížit příznaky AD

Z toho co jsem si řekli, je už jasné, že o AD nemůžeme hovořit jako o nemoci samé, ale spíše jako o vnějších příznacích problému, který je uvnitř těla. Pokud se potýkáte s problémy AD je váš imunitní systém nadměrně aktivní a začal útočit na vlastní kůži. Konvenční léčba AD zahrnuje nanášení kortikoidních mastí, které mohou být účinné. Nicméně je třeba si uvědomit, že tímto řešíte pouze následky, nikoli to, co ekzém zapříčinilo. Správnými kroky a řešením budete nejen schopni zmírnit kožní projevy těchto imunitních funkcí, ale také ostatní věcí jako alergie a astma, které je často provázejí.

1.) Vhodná strava

Vhodnou stravou v tomto případě myslíme na čas z jídelníčku odstranit potraviny jako je lepek, kukuřice, sója a mléčné výrobky. Je vhodné zařadit potraviny s vysokým množstvím antioxidantů (ovoce, zelenina) a potravin jako jsou ryby nebo rybí olej, ořechy, bobulovité ovoce bohaté na antioxidanty jako je Acai, avokádo, kurkuma, zázvor). Dnes již není pochyb o tom, že potraviny obsahující konzervační látky zhoršují projevy AD. To také zahrnuje potraviny s vysokým obsahem trans-tuků jako jsou margaríny nebo fast food. Mimo také potraviny s vysokým obsahem cukru mají přímý vliv na příznaky AD. Cukr způsobuje zvýšení hladiny inzulínu, což může vést k zanícení. Typický příkladem, jak by skladba jídelníčku mohla vypadat je středomořská strava, která je bohatá na zeleninu, ryby a zdravé tuky jako je olivový olej

nejlepsi protizanetliva jidla_infografika_cz

2.) Zařaďte probiotika

Existují výzkumy, které naznačují, že suplementace probiotik může snížit projevy na kůži, posílí kožní bariéru a sníží citlivost pokožky daleko lépe než lokální léčba, která se snaží pouze odstranit příznaky.Probiotika posilují náš imunitní systém a jak už víme, AD je projevem špatné reakce imunitního systému. Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které se přidávají k „dobrým“ bakteriím v našich střevech a podporují zdravý trávicí systém. Živé bakterie v probiotikách se připojují ke střevní stěně a ponechávají méně prostoru pro růst nežádoucích nebo „špatných“ bakterií. To podporuje zdravou rovnováhu bakterií v zažívacím systému a zlepšuje jeho funkci.

3.) Strava s nízkým obsahem histaminu

I s vhodným typem stravování mohou projevy AD přetrvávat. V takovém případě je vhodné zvážit vyloučení potravin s vysokým obsahem histaminu. Bohužel řada zdravých potravin, které vynikají pro své kladné vlastnosti, jako jsou ryby, avokádo, lilek, špenát, rajčata mají vysoké množství histaminu. To je problém, protože tělo už v uvolňuje mnoho svého vlastního histaminu. Pokud si budete hlídat jídelníček, je do začátku dobré si vést deník, kde si postupně budete zapisovat, co jste jedli a poté i to, jaké jsou projevy. Snadno, tak můžete vypozorovat, u kterých potravin se ekzém zhoršuje, nebo naopak, u čeho jsou projevy mírné.

jak-zatocit-s-ekzemem-infografika-brainmarket-cz

4.) Vyhněte se dlouhým koupelím

Pokud se potýkáte s AD měli byste dát přednost rychlé sprše před dlouhým poléháváním ve vaně. To totiž vysušuje pokožku. Stejně tak by jste měli zvolit spíše vlažnou vodu a úplně se vyhnout horké vodě. Ta vyvolá zčervenání pokožky a následné svědění. 

5.) Zařaďte pouze přírodní kosmetiku

Používání kosmetiky, která je založena pouze na přírodních extraktech a olejích je jednou z hlavních zásad při AD. Běžně dostupná konvenční kosmetika obsahuje parabeny a celou škálu chemických látek do takové míry, že se mnohdy ani nevejdou na štítek. Z kosmetiky vybírejte vždy takové produkty, které neobsahují žádné syntetické látky ani parfemace, konzervanty nebo barviva. Hlavní problém konvenční kosmetiky je ten, že se jedná o její denní používání. Každý den jsme tak vystaveni škodlivým látkám, ať se jedná o deodoranty, sprchové gely, mýdla a šampony. V průběhu léta může být největší strašák pro osoby s AD i obyčejný opalovací krém. Vhodnější je vybrat takový opalovací krém, který neobsahuje chemické látky, které by mohly dráždit pokožku a přesto efektivně chrání před spálením. Pro snadnější orientaci mezi produkty přírodní kosmetiky mohou být vodítkem certifikace jako je CPK bio, EcoCert, Eco Garante, Natur-Kosmetik nebo EcoControl. V případě, že začnete používat nový druh kosmetické značky, zkuste ji nejdřív použít na malé oblasti předloktí, aby jste si byli jisti, jestli to nespustí negativní reakci pokožky.

5.) Minimalizujte stres

Stres je jeden z nejčastějších spouštěčů ekzému. Možná si ani neuvědomujete, že se potýkáte s nepříjemným stresem. V tomto případě Vás může pokožka varovat před tím, že nejste schopni stres patřičně regulovat. Stres způsobuje prudký nárůst hormonu kortizolu (někdy nazývaného stresového hormonu). Když tělo produkuje velké množství tohoto hormonu, může se začít pokožka více mastit a to pak může vyvolat ekzém. 

6.) Kvercetin

Kvercetin je rostlinný flavonoid. Rostlinám dodává jejich typickou barvu. Je to také silný antioxidant a antihistaminikum, to znamená, že může pomoci snížit projevy zanícení i hladinu histaminu v těle a to tak, že snižuje aktivitu žírných buněk, které uvolňují histamin. Mezi potraviny, které přirozeně obsahují kvercetin patří jablka, borůvky, třešně, brokolice, špenát a kapusta. Kvercetin můžete také suplementovat a pohodlně tak snížit projevy AD.2

Čím můžete zdraví pokožky ještě podpořit?

Existují i další způsoby, jak kvalitu pokožky podpořit. Místo klasických tělových krémů z drogerie použíjte kokosový olej, který efektivně hydratuje pokožku a kromě toho působí proti bakteriím. Tím pomáhá pokožce předcházet infekci a zanícení.2, 3 Pokud se rozhodnete pro kokosový olej při péči o pokožku vyberte si za studena lisovaný, který nemá žádné jiné přidané látky. Dalším pomocníkem při zlepšení AD může být pupálkový olej, ten pochází z rostliny Pupálky dvouleté a většinou se používá k lokálnímu uklidnění podrážděné pokožky. K vnitřnímu užití pupálkového oleje může také prospět při nadměrnému vypadávání vlasů nebo nepříjemným příznakům menstruace a přechodu u žen. Uvádí se, že velmi efektivní při AD je vlažná koupel z ovesných vloček. Ty mají na zklidnit podrážděnou pokožku.

Shrnutí

Příznaky AD se nedají přehlédnout. Pokožka je to první, co nás může upozornit na to, že něco není v pořádku. Mezi typické spouštěče AD může být konvenční kosmetika plná tělu škodlivých látek, parfémy, ale i pyl, plísně, srst zvířat, dlouhodobé vystavení stresu, příliš velké horko a následné pocení, prach a některé druhy potravin. Neméně důležité je taky správný výběr oblečení, přesněji řečeno materiálu, který si na sebe oblékáte. V ideálním případě je dobré zvolit 100% bavlnu a vyhnout se různým "kousavým" materiálům.

Projevy jsou různé od suché a zčervenalé pokožky až po nesnesitelné svědění a to především v noci. Je důležité na AD pohlížet jako na symptom, kterým se projevuje citlivost imunitního systému na okolní prostředí, ne jako na samostatnou nemoc. Je ovšem potřeba mít na paměti, že pokud Vás svědí pokožka nemusí to být jen příznak AD, ale může to být způsobeno nedostatečnou funkcí jater. Ty totiž nestíhají zpracovávat a odbourávat škodlivé látky z organismu, ty se poté ukládají do kůže a způsobuji svědění. 

 

Veronika Halusková

 

1. Prebiotics and probiotics in atopic dermatitisEmilia Rusu,1 Georgiana Enache,1,2 Raluca Cursaru,1 Alexandra Alexescu,1 Raluca Radu,1 Oana Onila,1 Teodora Cavallioti,1 Florin Rusu,3 Mihaela Posea,4 Mariana Jinga,5 and Gabriela Radulian1
 

2. Quercetin Improves Inflammation, Oxidative Stress, and Impaired Wound Healing in Atopic Dermatitis Model of Human Keratinocytes, 

2.In vitro anti-inflammatory and skin protective properties of Virgin coconut oil, Sandeep R.Varm,Thiyagarajan, O.SivaprakasamaIlavarasuArumugambN.DilipaM.RaghuramanaK.B.PavanaMohammedRafiqaRangeshParameshc
 

3. The effect of topical virgin coconut oil on SCORAD index, transepidermal water loss, and skin capacitance in mild to moderate pediatric atopic dermatitis: a randomized, double-blind, clinical trial, Mara Therese Padilla Evangelista 1Flordeliz Abad-CasintahanLillian Lopez-Villafuerte

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!