Co je Crohnova choroba a jak zmírnit příznaky?

Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které postihuje střeva, a souvisí s ním také celá škála nepříjemných příznaků. Jen v České republice se s tímto onemocněním potýká cca 60 tisíc lidí. A samozřejmě se jedná o pacienty, kteří se již léčí, nikoli o ty, kteří mají celou řadu příznaků a prozatím se rozhoupávají k jejich řešení. Lidé s Crohnovou chorobou to nemají úplně snadné, protože na první pohled nemusí vypadat, že jim cokoli je. A přitom se potýkají s vleklými trávicími problémy, které jsou v akutní fázi mimo jejich kontrolu. 

Co je Crohnova choroba a jak se projevuje?

Jde o chronické zánětlivé onemocnění střev a může postihnout jakoukoli jeho část. Nejčastěji se však vyskytuje v dolní části tenkého střeva, známé jako ileumStřeva, která jsou postižena tímto onemocněním, jsou prostoupeny záněty. Základem jakéhokoli poranění či infekce je v první fázi zánět. Na takové konkrétní místo jsou povolány bílé krvinky. Takže pokud kdekoliv v těle máme akutní zánět, je to vlastně takový alarm pro bílé krvinky, který jim dává pokyn, kde se mají shlukovat a uplatnit svou sílu. 

A jak je možné, že tělo nemá zánět pod kontrolou? Při autoimunitním onemocnění si to můžeme představit jako shluk bílých krvinek, které se doslova zbláznily. Jde o typický projev každého autoimunitního onemocnění, včetně Crohnovy choroby. Bílé krvinky začnou napadat vlastní tkáň, aniž by byl důvod. Při Crohnově chorobě se to projeví zánětlivými ložisky uvnitř střeva, které následně spustí sérií příznaků. Příznaky Crohnovy choroby se liší člověk od člověka, nicméně s velkou pravděpodobnosti se projeví intenzivními průjmy a velkými bolestmi břicha. 

Crohnova nemoc_infografika_cz

Mezi nejčastější příznaky Crohnovy choroby patří:

  • Bolesti.
  • Průjem.
  • Krvavá stolice.
  • Špatné vstřebávání živin.
  • Podvýživa.
  • Únava.
  • Hemoroidy.
  • Nedostatek energie.

Obzvláště únava je častým projevem Crohnovy choroby. Je důsledkem anémie, což je nedostatek červených krvinek. Lidé s těmito potížemi špatně vstřebávají základní vitamíny, a tak je únava a podvýživa logickým vyústěním těchto trávicích potíží. To způsobí i změny v osobním životě, protože obzvláště únava a nedostatek energie často znamená změnu povolání nebo omezení fyzické aktivity, na které jste byli zvyklí.

Jaké faktory se podílí na vzniku Crohnovy choroby? 

1.) Genetické predispozice

Pokud si při zjištění kladete otázku, proč se onemocnění týká právě vás, jedním z faktorů může být dědičnost. Respektive to, že máte genetické predispozice ke vzniku tohoto autoimunitního onemocnění. Každopádně to neznamená, že se zrovna u vás onemocnění i projeví. Návaznost na blízké příbuzné u tohoto onemocnění byla zjištěna u zhruba 15% osob, takže genetické predispozice nejsou zdaleka jediným faktorem. 

2.) Střevní dysbióza

Dalším ze spouštěčů tohoto onemocnění může být střevní dysbióza. Střevní dysbióza je vlastně nerovnováha mezi bakteriemi, které nám prospívají, oproti bakteriím, které nám škodí. A dysbióza nastává tehdy, kdy špatné bakterie převezmou v našich střevech nadvládu. 

3.) Stres

Podobně jako ulcerózní kolitida je i Crohnova choroba často řazena mezi psychosomatická onemocnění, protože stres se negativně odráží i na stavu našich střev a s Crohnovou chorobou přímo souvisí. Stres nestojí pouze za Crohnovou chorobou, ale má podíl na spoustě jiných onemocnění trávicího traktu.

4.) Nezdravý životní styl

Dnes už není pochyb o tom, že nezdravý životní styl se promítá na zdraví střev. Kouření, konzumace velkého množství alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin, cukrů nebo smažených jídel se může podílet na spuštění příznaků Crohnovy choroby. Nicméně zde je potřeba podotknout, že Crohnova choroba se může projevit i u osob, které žijí zdravě. 


1 (9)

Jak si poradit s příznaky Crohnovy choroby?

Pokud se potýkáte s Crohnovou chorobou, patrně přijdou od lékaře na přetřes varianty jako je léčba kortikoidy nebo imunosupresiva. Tyto léky zažehnají akutní potíže, protože rozeženou poblázněné bílé krvinky, ale také mohou způsobit spoustu jiných potíží, protože nedokáží přesně zamířit jen na ty bílé krvinky, které nejsou v pořádku. Na tyto vedlejší příznaky by vás měl lékař upozornit. Tak se stane, že najednou je bílých krvinek nedostatek a můžete se potýkat s řadou jiných potíží jako jsou častá nachlazení, chřipky apod. To se týká především imunosupresiv. Ty potlačí funkce imunitního systému. Kortikoidy mohou často způsobit nespavost, nebo podněcují chuť k jídlu a tím se může stát, že začnete přibírat na váze. Každopádně v akutní fázi je vhodné nad touto léčbou uvažovat. Jde o léčbu na pár týdnů a poté můžete zdraví střeva podpořit tipy, které si níže představíme.

Ještě je potřeba říct, že Crohnova choroba má období, kdy se můžete cítit dobře s minimálními příznaky (remise) a nebo také opakované nástupy příznaků, které se označují za relaps. To, v jaké fázi budete, můžete z velké části ovlivnit. Ať už je příčina jakákoliv, je potřeba pokusit se střevo uzdravit. Na Crohnovu chorobu prozatím neexistuje účinná léčba (velmi slibně se vyvíjí biologická léčba, která dokáže působit lokálně v místě zánětu). Nicméně je spoustu opatření, která můžeme udělat, abychom co nejvíce minimalizovali příznaky. 

Tipy jak zmínit projevy Crohnovy choroby

1.) Strava

Ačkoli Crohnova choroba nemusí vždy pramenit z faktorů životního stylu, špatný životní styl ji rapidně zhorší. Protože se jedná o onemocnění trávicího traktu, je strava základním předpokladem, jak střevu pomoci. Doporučují se menší porce jídla a častěji. Z masa můžete volit dietnější druhy jako je kuřecí, krůtí, libové vepřové a králičí. Z ovoce pak žlutý meloun, banány, papáju nebo avokádo. Z příloh jsou to brambory, rýže (ne celozrnnná) nebo těstoviny, a co se týče mléčných výrobků, tak spíše ty zakysané jako jsou kefíry nebo tvarohové sýry. Nicméně u mléčných výrobků je to hodně o vyzkoušení, protože někteří nesnesou mléčné výrobky vůbec, nebo jen jeden konkrétní druh.

kterym potravinam se vyhnout pri crohnove chorobe_infografika_cz

Pokud je to možné, vyhněte se klasickým potravinám západního stravování. Vynechte smažená a tučná jídla. A doporučuje se tzv. bezzbytková dieta. To znamená, že s tímto onemocněním byste se měli vyhnout potravinám, které jsou hůře stravitelné. A bohužel mezi ně patří i ty, které běžně považujeme za zdravé. Například to mohou být ořechy, semínka, slupky ovoce nebo ovoce a zelenina, které obsahují semínka (jahody, maliny, rajčata). Jedná se o složky potravin, které nejsou zcela stráveny a kvůli tomu mohou výrazně zhoršit příznaky. Podobně jako kořeněná jídla nebo kvašená zelenina (např. zelí). Tyto potraviny se bohužel s Crohnovou chorobou neslučují.

2.) Podpořte svůj střevní mikrobiom

Mikrobiom a celkovou kondici střev můžete podpořit i některými z doplňků. Jedním z hlavních jsou probiotika. Speciálně kmeny jako je Lactobacillus a Sacharomyces boulevard se osvědčily ve zmírnění příznaků. Kromě toho, že se zvýší počet zdraví prospěšných bakterií ve střevě, tak se podílí na tvorbě hlenu, který je uvnitř střev a má ochrannou funkci. 

3.) Vitamín D a B

Vitamíny a minerály mají ve světě osob s Crohnovou chorobou své specifické místo, protože pokud procházíte akutní fází a potýkáte se s častými průjmy, nejste schopni dostatečně vstřebávat vitamíny a minerály. Vitamin D je jedním z několika doplňků, kterými taktéž můžete zmínit projevy Crohnovy choroby. Je to tím, že imunitní systém, zvlášť u dětí, kdy se rozvíjí, je do značné míry ovlivněn hladinou vitaminu D. Proto existuje hypotéza, že nedostatek vitamínu D může být jedním ze spouštěčů tohoto onemocnění. Volit můžete klasický vitamín D, nebo ve formě oleje z tresčích jater, který vitamín D přirozeně obsahuje. Zároveň olejem doplníte omega 3 mastné kyseliny, které mimo jiné snižují zánětlivost. 

jak zmirnit priznaky crohnovy choroby_infografika_cz

Co se týče vitamínu B, tak ten může být u osob s Crohnovou chorobou deficitní zejména kvůli častým průjmům. Spousta potravin, které přirozeně vitamíny B obsahují, jsou lidem s Crohnovou chorobou zapovězeny. Krásným příkladem je kyselina listová. Její deficit způsobuje mimo jiné také únavu a podrážděnost. Jedná se o vitamín, který je nejvíce zastoupen v listové zelenině, citrusech nebo luštěninách. Potravinách, kterým se lidé s Crohnovou chorobou musí vyhnout.

4.) Zařaďte bylinky

S některými druhy bylin téměř nemůžete šlápnout vedle. Mám na mysli především pelyněk. Nejspíš jsme všichni slyšeli slovní spojení hořký jako pelyněk. A je to pravda. Odvar z pelyňku je velmi hořký, ale pro mnoho lidí je účinný právě při akutních průjmech. Podobně může působit i Boswellia serrata. Bylina, která má pevné místo v ajurvédské medicíně, vykazuje poměrně slušné výsledky ve studiích u osob s Crohnovou chorobou. Pryskyřice ze stromů Boswellia totiž obsahuje silnou protizánětlivou sloučeninu, takže za vyzkoušení určitě stojí.

5.) Butyrát

Butyrát je hlavním palivem pro buňky, které vystýlají střevo, známé jako „kolonocyty“, které zajišťují až 90% jejich energieJinými slovy, butyrát pomáhá těmto buňkám správně plnit jejich funkce, čímž udržuje integritu střevní výstelky, nazývané „sliznice“. Butyrát má poměrně silný vliv při snížení zánětlivost ve střevech a dokáže obnovit celistvost střevní sliznice. 

6.) Glutamin

Glutamin je především známý jako podmíněná esenciální aminokyselina. To znamená, že tělo si sice aminokyselinu dovede vytvořit samo, ale ne v dostatečném množství pro pokrytí denních potřeb. Proto je nezbytné přijímat glutamin i zvlášť. Glutamin podporuje produkci hlenu, což umožňuje snadnější průchod přijaté potravy. Glutamin hraje klíčovou roli při vyživování sliznice střevní výstelky a udržování integrity střevní výstelky.

7.) Vyhněte se kouření a konzumaci alkoholu

Kouření a alkohol není zátěž pouze pro naše játra a plíce. Je to také velká nálož pro trávicí systém, protože podporuje vznik zánětů a to opravdu při Crohnově chorobě nepotřebujete. 

Závěr

V neposlední řadě je dobré zařadit alespoň jednou denně relaxační techniky, kterými přeseknete stres, který přes den je. Nevýhoda tohoto onemocnění je v povědomí, které je stále poměrně malé. Přestože se lidé s tímto onemocněním potýkají s potížemi jako jsou velké bolesti, navenek mohou vypadat zdravě. Pokud podstupujete akutní fázi, nezoufejte, i při Crohnově chorobě se příznaky i samotná intenzita mění a po dlouhý čas se můžete cítit prakticky bez příznaků.

 

Veronika Halusková