Hořčík je nejdeficietnějším a přitom nejdůležitějším minerálem

Poslechněte si audioverzi článku!

Hořčík (magnesium) je u běžné i cvičící populace nejvíce deficientní (nedostatkový) minerál. Je to dáno jeho nízkým obsahem v potravinách (vlivem použitých  postupů při pěstování i kvalitě dnešní půdy), nadměrnou konzumací cukrů, obilovin, alkoholu, velkým fyzickým a psychickým stresem, nadužíváním léků a současným hektickým životním stylem. Dokonce i pokud jíte zdravě a magnesium pravidelně suplementujete, můžete mít jeho chronický nedostatek. Nevěříte? Tak si přečtěte mou vlastní zkušenost.

Tento článek je převzat od Mgr. Adama Česlíka z www.risebyperformance.cz

9_znameni,_ktere_mohou_ukazat_nedostatek_horciku_v_tele_infografika_brainmarket_CZ

Hořčík je životně důležitý minerál učastnící se 360 enzymatických reakcí v našem těle

Magnesium (Mg) je obsaženo ve všech tkáních a účastní se více než 360 biochemických reakcí, včetně proteinové syntézy a test0steronové produkce, inzulínové senzitivity, absorpce kalcia a regulace sympatiku. Závisí na něm doslova všechny tělesné systémy.

  • Pomáhá vypořádat se se stresem.
  • Zlepšuje mozkové funkce.
  • Souvisí s celkovým zdravím a pocitem osobní pohody.
  • Zlepšuje kvalitu spánku.
  • Bojuje proti úzkostem a depresím.
  • Snižuje zánětlivost organismu.
  • Pomáhá snižovat množství tělesného tuku.
  • Zvyšuje anabolismus.
  • Účastní se detoxikačních procesů, kdy pomáhá z těla odvádět těžké kovy, pesticidy, chemikálie a další toxiny.
  • Účastní se také syntézy Glutathionu – nejúčinnějšího antioxidantu.
  • Je součástí energetického metabolismu (aktivuje enzymy ATPázy, které souvisí s produkcí ATP (okamžité energie) při svalové práci).
  • Spolu s rostoucí náročností Vašich tréninků se zvyšuje i Vaše spotřeba magnesia.

Nadměrná konzumace sacharidů, alkoholu, nadmíra stresu, hektický životní styl, to vše spotřebovává Vaše magnesium na úkor detoxikace, antioxidace a buněčné energetické obnovy. Když k tomu připočtete náročné tréninky a nedostatek magnesia v potravě. Pak je doufám zřejmé, proč je většina populace magnesium deficientní (dle statistiky WHO 2/3 Americké populace jsou magnesium deficientní a obdobné to je i v Evropě).

Dlouhodobý nedostatek magnesia je přitom spojen s řadou velice vážných onemocnění jako je osteoporóza, chronický únavový syndrom, anémie, deprese, včetně s tréninkem spojeného syndromu přetrénování.

Suplementovat magnesium tedy považuji za krok, který by měl učinit každý, kdo chce žít zdravě, ať již cvičí nebo ne.

Aby to však nebylo tak jednoduché, nejde jenom o to, zda suplementujete magnesium, ale také jaké. Díky tomu můžete být magnesium deficientní, i pokud jej pravidelně doplňujete. Záleží totiž na formě, kterou užíváte a její využitelnosti.

Jakou zvolit formu magnesia?

Trh je doslova přesycen nejrůznějšími typy magnesia. Ty nejvíce dostupné jsou přitom bohužel také ty nejméně efektivní. V první řadě se vyhněte formě magnesium oxid (oxid hořečnatý), který má nízkou využitelnost (4 %) a ve světě se používá jako laxativum. Dále, pokud Vaše trávící soustava nefunguje optimálně (tento problém řeší protokol Optimalizace zdraví). Mezi další nekvalitní formy patří magnesium laktátsuflát a další soli, které běžně seženete v lékárně.

magnesium-nejdulezitejsi-mineral1600

Jaké jsou tedy kvalitní formy magnesia?

Nejefektivnější formou magnesia, která působí na nejvíce úrovních a může ji užívat úplně každý, je Magnesium bisglycinate (bisglycinát hořečnatý), tedy magnesium navázané na aminokyselinu glycin (chelátová forma). Tuto formu doporučuji v protokolech a na přednáškách klientům již od roku 2015. Má totiž vysokou vstřebatelnost a využitelnost, není projímavá a tělo ji využívá preferovaně ve svalech, srdci a játrech, tedy všude tam, kde se ostatní formy dostávají pouze obtížně a přitom tam je magnesium nejvíce potřeba.

K tomu, aby Vaše tělo dokázalo magnesium správně zužitkovat, musíte mít ve svém těle dostatek vitamínu B6. Problémem přitom je, že ze stravy jej dnes již v dostatečném množství nezískáte a v doplňcích stravy se používá jeho syntetická forma (např. pyridoxin HCl), kterou neumí většina lidí využít a může být nebezpečná. Řešením je suplementovat aktivní formu vitamínu B6 s názvem Pyridoxal-5-fosfát (P5P). Vitamín B6 se podílí také na syntéze neurotransmiterů, a jeho nedostatek je proto důvodem, proč hodně lidí necítí efekt nootropik, například u Brainmaxu: Neurohacker Manifesto

Jak Magnesium bisglycinate v adekvátním množství (400 mg), tak odpovídající poměr aktivního vitamínu B6 (P5P) přitom naleznete v produktu Performance magnesium.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Kolem suplementace magnézia panuje stále řada nejasností. Nejde totiž pouze o celkové množství, ale také o jeho typ. Na přiloženém videu se podíváme na 10 nejužívanějších forem magnézia, a jak je můžeme podle efektu v těle rozdělit na zklidňující, energizující a nepříliš efektivní (které paradoxně nejčastěji koupíte v lékárně). Protože je magnézium velice důležité pro naše zdraví a spousta lidí má v dnešní době s nedostatkem magnézia problém, je důležité vědět, po jakém sáhnout. Hlavní článek o magnéziu najdete zde: http://risebyperformance.cz/2016/03/mg/ Pokročilé informace o suplementech, tréninku, stravě, neurohackingu a zdraví najdete v systému Performance (odboj, protokoly, blog, video-přednášky), přes: www.odbojpt.cz

Příspěvek sdílený Performance Training (@risebyperformance),


Kdybych před léty věděl o důležitosti správné suplementace magnesia, mohl jsem si ušetřit spoustu návštěv doktorů, kde jsem se léčil s tetanií, která je údajně genetické onemocnění (není), stejně jako jsem mohl předcházet dlouhodleté nedostatečné regeneraci, neustálému přetrénování a problémům se spánkem (insomnií). Vy ale nemusíte opakovat mé chyby, protože tyto informace již máme! Až tedy příště budete zvažovat, zda koupíte protein nebo gainer, zkuste raději zainvestovat do kvalitní formy magnesia.

DODATEK: Nedostatek magnesia jako příčina nemoci – sebezkušenost

Psal se rok 2013 a já měl právě zkouškové ve 4. ročníku psychologie, odstartoval celý projekt Performance training a vydal první protokol PT 1.0. V té době jsem se 24/7 přepínal, zažíval spoustu stresu a neustále pracoval nebo studoval. Sahal jsem si na pomyslné dno svých sil a to mělo mít své následky.

Od jednoho dne jsem měl pokaždé, když jsem usínal, pocit, jakoby se mi zastavovalo srdce. To člověka vyleká a samozřejmě kompletně probudí. Díky tomu stál spánek za nic a usínal jsem až totálním vyčerpáním. Jednu noc to vyvrcholilo tím, že jsem se probudil a posadil a měl pocit jakože umírám, že mi nebije srdce. Následně samozřejmě přibyly obavy o zdraví. Vyšetření na EKG nic neukázalo, z usínání se však stala každodenní noční můra. Obavy, strach z usnutí, nervozita, nevyspalost, brzké probouzení a následná celodenní podrážděnost a únava jen proto, aby se večer vše opakovalo.

Shodou náhod jsem se zrovna připravoval na zkoušku z klinické psychologie a četl kapitolu o chronické úzkosti a úzkostném ataku. Příznaky seděly přesně na to, co jsem pociťoval a to mi dodalo první vlnu odvahy, že nejsem nějak fyzický nemocný. Při následném studiu problematiky a dalších příznaků, které jsem měl (tlak na hrudi, plytké dýchání, zvýšená nervová dráždivost, tikavé pohyby, podrážděnost, agresivita, atd.) jsem nakonec odhalil nemoc zvanou tetanie.

O tom, že je magnesium nejvíce deficientní minerál a první doplněk stravy, který by měl každý, kdo začne cvičit, pravidelně užívat, jsem v té době věděl už asi dva roky (zatímco zbytek fitness světa stále za nejdůležitější považoval (a považuje dodnes) protein). O to více mě překvapilo, že tetanie je brána jako chronický nedostatek magnesia v organismu. Byť jsem suplementoval i 1g denně, měl jsem neustále všechny znaky jeho nedostatku.

Na odbornější neurologické stanici mi provedli trojí test a definitivně potvrdili tetanii. Pan doktor mi tehdy řekl, že to není nemoc, ale prostě geneticky daný stav organismu, že jsem ji měl a budu mít vždy a že tomu musím upravit svůj život: Snížit fyzickou aktivitu, doplňovat magnesium a smířit se s tím, že prostě navždy budu mít příznaky tetanie. Pro někoho, kdo zrovna nakopl vlastní tréninkový systém založený na sebeprezentaci a otevřel tréninkové centrum, to nebyla zrovna růžová vyhlídka budoucnosti.

Během následujících 4 týdnů jsem se přesto z tetanie vyléčil a příznaky se mi už nikdy nevrátily. Co bylo tím zázrakem? Vyhození do té doby používaného magnesium oxide a nahrazení magnesiem bisglycinát!!!

TIP: Pokud si chcete přečíst další zajímavý článek o hořčíku naleznete ho na bezhladoveni.cz .

Mgr. Adam Česlík, psycholog a zakladatel systému Performance Training.cz

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

????Nedostatek hořčíku je jednou z příčin úzkosti a deprese☝️ ????Mezi další příznaky nedostatku hořčíku patří: - svalové záškuby a křeče - nespavost - vysoký krevní tlak - únava - migrénové bolesti hlavy - osteoporóza - Diabetes typu 2 ⁉️Myslíte, že jste někdy trpěli nedostatkem hořčíku? ????Dobijte baterky! Performance Magnesium obsahuje 400 mg magnézia bisglycinát na kapsli: Vysoká vstřebatelnost a využitelnost v lidském těle (80%). Oproti tomu oxid má jen 4%. ➕1,4 mg vitamín B6 (pyridoxal-5-Phosphate): Aktivní forma s vysokou biodostupností. Zvyšuje využitelnost magnézia, ale i zinku. ????Více na: www.brainmarket.cz/doplnky-stravy/performance-magnesium-400-mg-100-tbl/

Příspěvek sdílený BrainMarket.cz (@brainmarket_cz),

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!