Glutamin - nejvyužívanější aminokyselina v lidském těle
Glutamin je jednou z 20 aminokyselin, které se přirozeně vyskytují v potravinách s vyšším obsahem bílkovin. Jedná se o nejhojněji zastoupenou aminokyselinu v krevním řečišti, kdy tvoří 30-35% dusíku v krvi. Aktivní sportovci znají glutamin především jako aminokyselinu důležitou pro regeneraci a růst svalové hmoty. To bychom ale glutamin podcenili! V našem těle se totiž podílí hned na několika biologických procesech jako je metabolismus dusíku, obnova glukózy v játrech a také vylučování amoniaku.
Seznamte se s glutaminem - kde ho najdeme a jak funguje?
Glutamin je především známý jako podmíněná esenciální aminokyselina. To znamená, že tělo si sice aminokyselinu dovede vytvořit samo, ale ne v dostatečném množství pro pokrytí denních potřeb. Proto je nezbytné přijímat glutamin i zvlášť. Co se týče využití pro veřejnost, je glutamin jako doplněk stravy poměrně nový. Dříve se používal především v oblasti medicíny k terapii ran a popálenin.
Glutamin najdeme v zanedbatelném množství v mnoha druzích zeleniny a dále ve vysoké koncentraci potravinách, které obsahují živočišné bílkoviny. Obsahují jej potraviny jako jsou vejce, mléko, vývar z kostí, spirulina, tvaroh, chřest, brokolice, zvěřina, ryby (treska, losos), krůtí maso, kukuřice nebo třeba rýže. Asi 90 % glutaminu je produkováno ve svalech, odkud je následně transportován krví do ledvin, jater a tenkého střeva. Glutamin, stejně jako ostatní aminokyseliny, se podílí na regulaci, syntéze a rozkladu bílkovin. Je toho však mnohem víc. Udržuje zdraví střevní výstelky, podporuje imunitní funkce organismu, tvorbu glukózy, transport vody v organismu, ovlivňuje hladinu neurotransmiterů a další. Při deficitu glutaminu se zpomalí celková regenerace organismu a může se projevit sníženými imunitními funkcemi.
Kdy může nastat deficit glutaminu?
Největší deficit glutaminu můžeme pozorovat, když jsme ve stresu, bojujeme s nějakou infekcí, popřípadě jsme fyzicky vyčerpaní. Jakmile dojde k jeho deficitu, tělo okamžitě reaguje tím, že se zpomalí regenerace a jsou negativně ovlivněny naše imunitní funkce. Deficit glutaminu může nastat také v případech, jako jsou:
- Strava obsahuje málo bílkovin.
- Při velké míře stresu.
- Vysoká intenzita tréninku.
- Více fázové tréninky, kdy není prostor pro dostatečnou regeneraci.
- Nemoci a závažné infekce.
- Poruchy imunity.
- Chronické gastrointestinální potíže.
- Radioterapie a chemoterapie.
1.) Glutamin podporuje gastrointestinální zdraví
L-glutamin je aminokyselina, která podporuje funkce střev i celkové trávicí procesy. Může být zvlášť prospěšná pokud trpíte například syndromem dráždivého tračníku, Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, divertikulozou, divertikulitidou nebo syndromem propustného střeva. Existuje spoustu lidí, které trápí syndrom propustného střeva. Střeva jsou chráněna tzv. střevní výstelkou. Při její správné funkci propouští do krevního řečiště jen to, co potřebujeme, jako jsou živiny, vitamíny a minerály. Naopak vytváří pevnou bariéru, přes kterou se nesmí dostat to, co do krve nepatří, tedy toxiny a bakterie, které by provokovaly imunitu. Pokud je střevní bariéra narušena, může nastat celá řada problémů, vyvolaná toxiny pronikající do krve skrze "mezery" ve střevní výstelce. A právě při těchto problémech může být glutamin skvělým pomocníkem.
Glutamin může pomoci při IBS - syndrom dráždivého tračníku. Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je chronické onemocnění, které postihuje tlusté střevo a je charakterizováno křečemi, bolestmi břicha, nadýmáním, plynatostí, průjmem nebo zácpou. Glutamin podporuje produkci hlenu, což umožňuje snadnější průchod přijaté potravy střevy.
Podobně jako u IBS nebo syndromu propustného střeva, může glutamin pomoci i při Crohnově chorobě. Přesná příčina Chronovy choroby není zcela objasněna, předpokládá se však, že hlavním viníkem vzniku a propuknutí nemoci, by mohla být zvýšená propustnost střevní výstelky. Glutamin hraje klíčovou roli při vyživování sliznice střevní výstelky a udržování integrity střevní výstelky.
Je také známo, že glutamin hraje důležitou roli při udržování zdravého střevního mikrobiomu, protože dokáže zabránit bakteriálnímu přemnožení patogenů.
2.) Podílí se na funkcích mozku
Glutamin také hraje důležitou roli v neurologických funkcích, zlepšuje náladu, koncentraci a paměť. Snadno prochází hematoencefalickou bariérou, kde se přeměňuje na kyselinu L-glutamovou. Kyselina glutamová je nezbytná pro funkce mozku, kdy působí jako klíčový neurotransmiter, který zlepšuje kognitivní funkce a ovlivňuje způsob, jakým funguje náš mozek. Glutamin může být klíčovou aminokyselinou pro osoby trpící demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Kyselina glutamová je jedinečná v tom, že může být přeměněna na zdroj energie pro neuronové buňky, když je hladina cukru v krvi nízká. Předpokládá se, že tato vlastnost je zodpovědná za schopnost glutaminu tlumit chuť na cukr a alkohol.
3.) Podporuje regeneraci po tréninku
Protože aminokyseliny jsou stavebními bloky svalů, je glutamin oblíbeným suplementem mezi sportovci, kteří chtějí urychlit regeneraci po tréninku. Glutamin je také specifická aminokyselina, která slouží jako důležitá podpora našeho imunitního systému. Je to právě imunitní systém, který je pod velkou zátěží v případě intenzivních a vytrvalostních tréninků.
4.) Podporuje budování svalové hmoty a zlepšuje sportovní výkon
Glutamin dokonce může pomoci zvýšit uvolňování růstového hormonu v těle. Růstový hormon hraje roli v budování svalů, takže pokud dokážete maximalizovat jeho hladinu, tím lépe pro vaše svaly. (HGH – růstový hormon, který zajišťuje růst kostí i svalů).
Nicméně glutamin také zvyšuje ukládání glykogenu a hydratuje svalové buňky, což je další vlastnost, kterou ocení hlavně sportovci. Glutamin také zbavuje tělo přebytečného amoniaku. Amoniak je toxická látka, kterou naše tělo snese jen v malém množství. Glutamin přeměňuje amoniak na tělu prospěšné aminokyseliny, což ve výsledku zlepšuje sportovní výkon a dokonce dokáže zabránit svalovému katabolismu po tréninku.
5.) Syntéza glutathionu pro podporu imunity
Reaktivní formy kyslíku produkované během oxidačního stresu mohou vážně poškodit naše buňky. Jednou z nejdůležitějších molekul antioxidantů je glutathion. Glutamin je jednou ze tří aminokyselin, které se účastní syntézy glutathionu. Na syntéze glutathionu, důležitého antioxidantu a detoxikátoru jater, se podílí kyselina glutamová, cystein a glycin. Nutno také podotknout, že glutamin využívají bílé krvinky, stěžejní součást imunity. Ve skutečnosti jsou přežití, růst a optimální funkce našich imunitních buněk závislé na glutaminu.
Glutamin a Citrulin
Glutamin funguje jako prekurzor pro syntézu argininu tím, že transportuje citrulin mezi tkáněmi. Použití glutaminu s citrulinem může zvýšit schopnost citrulinu stimulovat produkci oxidu dusnatého, což může vést k lepšímu dodávání kyslíku a transportu živin do kosterního svalstva.
BrainMax L-Glutamine je vyroben mikrobiální fermentací ve farmaceutické kvalitě bez příměsí, čím je zajištěna maximální čistota. Je vhodný pro všechny, které trápí potíže s gastrointestinálním traktem, poruchy trávení, oslabený imunitní systém nebo pokud máte časté intenzivní a vytrvalostní tréninky a potřebujete kvalitně regenerovat.
Závěrem
Aminokyseliny máme často spojený pouze s posilováním nebo mohou někteří nabýt dojmu, že pro užívání suplementů musíte být profesionální sportovci. Není tomu tak. Ze široké škály výhod mohou těžit všichni, kteří jsou jakkoli fyzicky aktivní. Glutamin můžete směle zařadit i pokud jste jakkoli fyzicky aktivní, protože podporuje výstavbu nové tkáně, udržení svalové hmoty a především se podílí na regeneraci. Je tak vhodná zvlášť tehdy, pokud máte fyzicky náročný trénink. Kromě toho je pro Vás glutamin vhodný pomocník, pokud se potýkáte se střevní propustností, protože se jedná o základní aminokyselinu pro výstavbu střevní bariéry. Ta střevo chrání před prosakováním toxinů ze střeva do organismu. Tímto je glutamin dobrá zbraň naší imunity před infekcemi bakteriálního i virového typu.
Veronika Halusková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.