DGL - Deglycyrrhizinovaná lékořice - pomocník gastrointestinálního zdraví

Lékořice (Glycyrrhiza Glabra) je rostlina pocházející z jižní Evropy a některých oblastí Asie. Patrně ji máme spojenou s výrobou cukrovinek, díky její přirozeně sladké chuti. Ale omezit její účinky pouze na cukrovinky, by byla velká škoda. Lékořice, přesněji řečeno sloučeniny v ní obsažené, jsou bezesporu jedním z nejefektivnějších pomocníků rostlinné říše při nejrůznějších žaludečních a střevních potížích. Lékořice má širokospektrální využití, které si v článku přiblížíme a představíme si deglycyrrhizinovanou lékořici neboli DGL. 

Lékořice - adaptogen s bohatou tradicí

Kořen lékořice je jedním z nejstarších doložených bylin, jehož užívání sahá až do doby 4 000 let  př.n.l. Starověcí Číňané, Římané, Egypťané, Řekové, Indové a Asyřané využívali bylinu na vše od gastrointestinálních potíží až po zdraví plic, srdce a jater. Extrakt z lékořice pochází z kořenů rostlin a podzemních stonků, v nichž bylo objeveno více než 300 různých sloučenin. Některé z nich mají antivirové a antimikrobiální vlastnosti. Mnoho z těchto sloučenin má také neuroprotektivní a antioxidační účinky. Název glycyrrhiza je odvozen z řečtiny a znamená "sladký kořen", což k lékořici sedí, protože je až 50 krát sladší než cukr! Kořen lékořice se tradičně používá při potížích hormonálního rázu, ale také při vředech, respiračních problémem a při únavě.

lekorice_infografika_brainmarket_cz

Deglycyrrhizinovaná lékořice - DGL

Přes všechny vlastnosti, které nám lékořice nabízí se nicméně ukázalo, že její dlouhodobé užívání může zvýšit krevní tlak, způsobit zadržování vody a sodíku, snižovat hladinu draslíkupravděpodobně negativně ovlivnit hormonální složku naší regulace ledvin - aldosteron. Výjimkou může být použití glycyrrhizinu v boji proti infekcím, na která nezabírají antibiotika. Řeč je o infekcích, které vznikají v důsledku těžkých popálenin. V roce 2010 University of Texas provedla na toto studii, ve které dokázala, že glycyrrhizin pomáhá poškozené pokožce vytvářet antimikrobiální peptidy, které jsou důležitou obranou proti infekci.1 

Dnes víme, že kořen lékořice obsahuje dvě sloučeniny, kterými jsou kyselina glycyrrhizinová a glycyrrhetinová. Tyto kyseliny mohou z dlouhodobého hlediska způsobovat výše zmíněné příznaky. Ale samozřejmě zde existuje řešení! A tím je deglycyrrhizinovaná lékořice (DGL), ze které jsou již odstraněny výše zmíněné kyseliny a proto je bezpečnější volbou i pro dlouhodobé užívání.

Kdy DGL zařadit?

Jedním z hlavních důvodů proč zařadit DGL jsou gastrointestinální problémy, se kterými se za svůj život setká nejspíš většina z nás. V tuto dobu je dobré vědět, co z přírody nám může pomoci při problémech s trávením potravy, refluxem nebo s pálením žáhy, či vážnějšími obtížemi jako jsou žaludeční vředy.

v_cem_je_dgl_jina_(blog)_infografika_brainmarket_cz

DGL je výborná k léčbě peptických vředů, protože narozdíl od antacidových léků, které způsobují neutralizaci nebo potlačení samotné žaludeční kyseliny, tak DGL zlepšuje jak kvalitu, tak i kvantitu ochranných látek, které lemují náš střevní trakt. Kromě toho zvyšuje životnost střevních buněk a zlepšuje cirkulaci krve do střevní výstelky. Jednoduše řečeno sloučeniny lékořice produkují silný ochranný gel, který pokrývá střevní výstelku a žaludek. Poskytuje tak úlevu i těm, které trápí pálení žáhy. Dále pomáhá při únavě, protože optimalizuje funkci nadledvin. Lékořice pomáhá při...

  • zažívacích potížích
  • peptických vředech
  • pálení žáhy
  • při nepříjemných příznacích menstruace a menopauzy
  • osteoporóze
  • otravě jídlem
  • syndromu chronické únavy
  • vyrážkách a akné
  • vysokém cholesterolu

lekorice_infografika_brainmarket_cz

K čemu je DGL (deglycyrrhizinovaná lékořice) dobrá?

1.) Ochrana žaludku a gastrointestinálního traktu

Po celá desetiletí se vědci domnívali, že nadměrná produkce trávicí kyseliny rozkládající buňky žaludeční výstelky, je hlavní příčinou žaludečních vředů. Ale v roce 1982 vědci poprvé objevili bakterii helicobacter pylori, která způsobuje zánět a dokonce peptické vředy. Tato počáteční tvrzení byla příčinou výsměchu v celé lékařské komunitě. Další studie však upevnily původní zjištění. V roce 2005 byla vědcům udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Takže pokud se potýkáte s žaludečními vředy, může být DGL nápomocná. Studie publikovaná v časopise Evidence-based Complementary and Alternative Medicine zjistila, že DGL je bezpečnou a efektivní alternativou k lékům na žaludeční vředy.2

Kromě toho vědce v 50. letech minulého století zaujal fakt, že sloučeniny lékořice fungují jako spouštěč produkce hlenu chránícího žaludek a žaludeční výstelku před pustošením pepsinu - silného trávicího enzymu. Díky tomu je DGL používána při gastrointestinálních potížích, včetně pálení žáhy, žaludečních vředů, kolitidy a gastritidy, nebo jakéhokoli zánětu sliznice žaludku nebo horního GI traktu. Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii z roku 2012, do které bylo zařazeno 50 pacientů, vědci zjistili, že extrakt z lékořice skutečně zmírňuje příznaky bolesti žaludku.3

2.) Napomáhá trávení

Jedním z nejpopulárnějších použití kořene lékořice je pomoc při zažívacích problémech, jako je podrážděný žaludek, pálení žáhy a reflux. To jsou potíže, se kterými se čas od času setká každý z nás a jsou způsobeny poruchou trávení nebo nedostatkem trávicích enzymů. Pálení žáhy i reflux souvisí s žaludečními kyselinami, které cestují až zpět do jícnu a způsobují pálení žáhy a bolest, která vystupuje ve fázích. Kromě užívání trávicích enzymů je vhodné zařadit právě DGL. 

kdy_dgl_pohama_(blog)_infografika_brainmarket_cz

3.) Snižuje stres

Lékořice je silná adaptogenní bylina, která je schopna pomoci tělu optimalizovat stresový hormon „kortizol“. Je ideální pro vyčerpané nadledviny a je doporučováno ji užívat při chronické únavě, která obvykle vede k častým onemocněním. A jak přesně funguje? Kortizol je hormon uvolňovaný nadledvinami. Hraje roli v regulaci metabolismu, imunitní odpovědi, krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a cyklu spánku-bdění. Avšak jeho nejvýznamnější funkce je zprostředkování stresové reakce. Kortizol řídí proces, který se nazývá reakce „boj nebo útěk“. V době fyzického nebo duševního stresu se zvyšuje hladina kortizolu, aby nám dodal energii a bdělost potřebnou pro překonání stresové situace. V dnešní době jsme stresu vystavování mnohonásobně více než kdy dříve, a proto se stává chronický stres jedním z našich nejhorších nepřátel. Lékořice obsahuje sloučeniny určené k optimalizaci kortizolu, které pomáhají tělu lépe zvládat stres. Proto je lékořice součástí našeho BrainMax 1.5 Adaptogenic Hegemony.

4.) Snižuje příznaky menopauzy

Návaly horka jsou jedním ze základních a nejčastějších příznaků menopauzy. Jedná se o pocity náhlého horka v horní části těla. Kůže je často červená a ženy mají tendenci se více potit. Většinou se ženám doporučuje hormonálně-substituční terapie, která má často mnoho vedlejších projevů. Jako přírodní alternativa, s méně potenciálními negativními vedlejšími účinky, se používá DGL. Ve studii bylo prokázáno, že čtyři složky v kořenu lékořice ovlivňují aktivitu estrogenu.3

dgl_pomaha_traktu_blog-infografika_brainmarket_cz

5.) Podporuje dýchací systém

Lékořice může zvýšit produkci hlenu v dýchacím systému. Výskyt hlenů máme spojený spíše s nachlazením, nicméně sliznice hleny produkuje neustále. Hleny tak v přirozeném množství udržují zdraví dýchacího systému a zabraňují narušení sliznice. Mimo to může DGL bojovat proti virům, které způsobují respirační onemocnění, a také uvolňovat bronchiální křeče.

6.) Pomáhá při syndromu propustného střeva

Syndrom propustného střeva v angličtině Leaky gut (LG) je onemocnění a jak už jeho název napovídá, nastává ve chvíli, kdy toxiny „prosakují“ skrz střevní stěnu do krevního řečiště. Ve zdravém střevě se při trávení nejprve potrava rozkládá a poté živiny prochází stěnami do krevního řečiště. Pokud dojde ke změně propustnosti střevní výstelky, umožní to samé i toxinům, bakteriím a cizím látkám. Studie spojují zvýšenou střevní propustnost s několika chronickými a autoimunitními chorobami, včetně diabetu 1. typu a celiakií.  Jelikož zatím neexistuje farmakologická léčba, můžete vyzkoušet právě DGL. Má zklidňující účinky a může být velmi prospěšná právě při syndromu propustného střeva.4

Závěrem

DGL má širokospektrální využití a hlavní přínosy jsou v její schopnosti podpořit gastrointestinální trakt, včetně žaludku a střevní výstelky. Pokud se trápíte s opakovanými střevními potížemi, bolestmi žaludku, pálením žáhy, refluxem nebo syndromem propustného střeva, zařaďte do svého arzenálu BrainMax DGL Complex, který obsahuje 600 mg deglycyrrhizinované lékořice. Tu jsme navíc doplnili o  50 mg Aloe Vera, která přispívá ke zdraví a regeneraci střevní výstelky a správnému vylučování. Fenolické sloučeniny obsažené v Aloe zmírňují nejčastější příznaky IBS (syndromu dráždivého tračníku), typu, který se nejčastěji projevuje  nadýmáním, zácpou nebo bolestmi žaludku.

Veronika Halusková  

 

1.YOSHIDA, Shohei, Jong O LEE, Kiwamu NAKAMURA, Sumihiro SUZUKI, David N HENDON, Makiko KOBAYASHI a Fujio SUZUKI. Effect of glycyrrhizin on pseudomonal skin infections in human-mouse chimeras. 2014.

2.RAVEENDRA, Kadur Ramamurthy, Jayachandra, Venkatappa SRINIVASA, et al. An Extract of Glycyrrhiza glabra (GutGard) Alleviates Symptoms of Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. 2011.

3.NAHIDI, Fatemeh, Elham ZARE, Faraz MOJAB a Hamid ALAVI-MAJD. Effects of licorice on relief and recurrence of menopausal hot flashes. 2012.

4.MU, Qinghui, Jay KIRBY, Christopher M. REILLY a Xin M LUO. Leaky Gut As a Danger Signal for Autoimmune Diseases. 2017.
 
 
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!