Migréna: Proč vzniká? Jak se zbavit či mírnit migrény.

Poměrně často se zaměňují dvě slova: migréna a bolesti hlavy. Pokud jste migrénu někdy zažili, určitě víte, že se nejedná pouze o bolest hlavy, která čas od času potká každého z nás. Migréna je neurologické, chronické, velmi bolestivé onemocnění, o jejíž příčinách se ví stále poměrně málo, přestože první zmínky o migréně se datují až 3000 př.n. l. Pravděpodobně je to kombinace několika různých věcí. Ale co kdybychom Vám řekli, že můžete zmírnit četnost i průběh migrén?

Co je migréna a proč vzniká?

Migréna je o několik stupňů dál než bolest hlavy. Pokud jste měli s migrénou tu čest, tento rozdíl poznáte okamžitě. I když už existují i léky přímo na migrénu (dříve je často nahrazovaly antidepresiva) pořád je téma migrény opředeno nepotvrzenými hypotézami. Ví se především to, že při migréně se stáhnou cévy a mozek se odkrví. Samotná migréna má různé fáze a taktéž i intenzitu bolesti.

Možné spouštěče  migrén

Náchylnost k migréně se často vyskytuje v rodině, kdy jí trpí nebo v minulosti trpěli už rodiče či prarodiče. To znamená, že je částečně dědičná. Genetické predispozice mohou být především v centru, které se nachází v mozkovém kmeni. Tato centra mohou u některých lidí citlivěji reagovat na vnitřní i vnější podněty, což následně dráždí trojklanný nerv a to způsobí migrénu. Dokonce se předpokládá, že lidé trpící na migrény mají menší jednu část mozku - konkrétně amygdalu. To může podporovat hypotézu o dědičnosti jako hlavního původce migrény. 

Trpíte migrénou?

Přestože se odhaduje, že s migrénou má v České republice zkušenost až 1 milion lidí, stále je to poměrně dost bagatelizované téma. Migréna může způsobovat potíže v práci i v běžném osobním životě. Okolí může mít pocit, že se schválně chcete vymanit ze svých povinností. V případě migrény je to ovšem krok úplně vedle. Migréna je velmi bolestivá a to do takové míry, že v tu chvíli máte jen jednu myšlenku. Vzít si jakýkoliv prášek, který by pomohl. Bolest při migréně je hodně ostrá, pulzující pohybem se ještě umocňuje. Většinou bývá pouze v jedné polovině hlavy. Bolest se také může střídat nebo se objeví přímo ve středu hlavy. 

Migréna může trvat od několika hodin až po několik dní. Uvádí se, že ženy trpí na migrény až 3x častěji než muži. To je dáno pravděpodobně výkyvy hormonů v průběhu měsíce. Ženy častěji trpí migrénami kolem menstruace a během menopauzy. Migréna se ovšem nevyhýbá ani dětem. V případě, že se migréna objeví je poměrně naivní si myslet, že můžete (byť v nějakém omezeném módu) pokračovat v běžných činnostech. Pohyb migrénu ještě zhoršuje a ve většině případů ji doprovází zvracení. Pokud dojde ke zvracení, může se Vám částečně ulevit. Alespoň na chvíli.

photo1701272366

Migréna je intenzivní bolest, která bývá často doprovázená i sérií jiných příznaků, kterými jsou:

  • pocit na zvracení i samotné zvracení
  • citlivost na hluk a světlo
  • bolesti očí
  • bolesti páteře
  • poruchy vidění
  • zimnice
  • únava
  • pocení

Fáze průběhu migrény

  • Prodromální stádium – trvá cca hodinu a provází ho zívání, deprese, lítostivost, bolest břicha, napětí ve svalech, změna chuti, chuť na sladké, nutkání pít bez pocitu žízně. 
  • Aura – vyskytuje se jen u 20 % migreniků, trvá cca jednu hodinu. Je doprovázena pocitem slabosti, poruchou čichu a vyjadřování, dvojitým viděním, výpadky zorného pole. V tuto chvíli lidé mají pocit rozostřeného vidění nebo mají mžitky před očima.
  • Vlastní záchvat – individuální průběh a trvání – od tří hodin až do tří dnů, může se opakovaně vrátit i několikrát během jednoho týdne. Charakteristická je pulzující bolest ve spánku, za uchem, či v týlu, která se šíří do celé poloviny hlavy nebo se může koncentrovat v okolí oka. Často je přítomna nauzea, zvracení, závratě, pocit otupělých končetin, světloplachost. 
  • Postdromální stádium – odezní bolest, přichází pocit úlevy, ale i vyčerpání. Několik dní přetrvává citlivost na dotyk a tepelné podněty. Důležité je doplnit tekutiny a minerály jako je hořčík, zejména pokud jste při migréně zvraceli.

Příčiny snadno můžeme rozdělit mezi vnitřní a vnější. Mezi ty vnitřní patří například hormonální změny, genetické predispozice nebo například potíže s páteří, očním pozadím nebo dehydratace. Mezi ty vnější, které sice nemusí vyvolat migrénu, ale mohou k ní přispět, patří velký hluk, ostré světlo, nebo změny počasí a tlaku.

Jak minimalizovat četnost migrén

Tipy jak minimalizovat riziko vzniku migrény

  • Pokud se potýkáte s migrénou častěji, je dobré si i zpětně zapsat, co migréně předcházelo. Jak jste spali, co jste jedli a pili, jestli jste byli ve stresu, co stres způsobilo atd. Později si poznámky můžete procházet a sami tak přijít na spouštěč toho, co migrénu pravděpodobně vyvolalo. 
  • Doplňujte hořčík a omega 3 mastné kyseliny ve formě rybího oleje. Obojí může snížit četnost migrén.
  • Dopřejte si denně alespoň 7 hodin spánku.
  • Pokud máte čas během dne, zkuste si na 15 minut odpočinout. Může to být formou meditace, ale také jen v tichu zavřít oči a odstranit veškeré vnější podněty.
  • Vyhýbejte se hlučným místům.
  • Dostatečně pijte - ideálně formu elektrolytů, kterým doplníte množství minerálů a aminokyselin.
  • Zařaďte pravidelný pohyb, masáže a uvolňovací cviky krční páteře.
  • Pokud trávíte několik hodin za počítačem, chraňte své oči před dopady modrého světla, které elektronika vyzařuje. Pomoci mohou brýle s blokací modrého světla.

Co dělat, když migréna nastoupí?

Pokud jste tyto stavy zažili na vlastní kůži, nejspíš víte, že nástup migrény poznáte už dopředu. Ne vždy jste ale v situaci, kdy můžete všeho nechat a jít si lehnout. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud už se migréna objeví, je jen pár věcí, které ji mohou jaksepatří zkrátit. Několik z nich si představíme.

1.) Ticho a tma

Ticho a tma jsou dvě věci, které asi není potřeba dlouze popisovat. Zejména proto, že pokud znáte stavy převládající migrény, automaticky se stahujete do sebe a reagujete podrážděně na jakýkoliv hluk, světlo i hlasový projev. V tu chvíli je jakýkoliv podnět, který vnímáme smysly nepříjemný. Osobně daleko intenzivněji reaguji i na pachy. S nastupující migrénou zatáhněte závěsy, použijte masku na spaní a zavřete se do místnosti, kde budete mít co největší klid. Vystavení světlu aktivuje buňky ipRGC (buňky nacházející se v sítnici) - jde o buňky přenášející bolest. Buňky zůstávají aktivované několik minut ve chvíli kontaktu se světlem. Vědci se domnívají, že tento mechanismus by mohl být důvodem, proč se migréna zhoršuje na světle a zlepšuje se 20 až 30 minut po pobytu ve tmě.

Co dělat při migréně

2.) Hořčík

Hořčík se mi osvědčil několikrát při různých původech bolestí. Pokud trpíte na migrény nebo bolesti hlavy, doporučuji užívat hořčík jako prevenci. Říká se, že pokud byste si měli vybrat pouze jeden doplněk stravy, do kterého budete investovat - měl by to být hořčík. A s tím stoprocentně souhlasím. Jelikož hořčík ovlivňuje více než 300 biochemických procesů v těle. Studie poukazují na schopnost úlevy od bolesti užíváním hořčíku jak při samotné migrenózní atace, tak je doporučován i jako prevence. Dokonce se o nedostatku hořčíku hovoří jako o možném spouštěči migrény.1

3.) Odpočinek

Odpočinek je asi základ, protože ve chvíli, kdy prožíváte migrénu je to jediná věc, která Vám může trochu pomoci. Nicméně odpočinek si dopřejte i den poté, co Vás migréna překvapí. Zkuste migrénu vnímat jako vykřičník, že je potřeba se více věnovat sám sobě a zvolnit tempo.

4.) Zázvor

Jako podpůrná léčba může být pomocníkem i zázvor. Stačí rozmíchat zázvorový prášek ve sklenici vody a po malých doušcích jej pít. Tím můžete snížit intenzitu migrény.Kromě toho je zázvor ideální pro ty, kteří při migréně trpí pocity na zvracení.

5.) Studený obklad

Studený gelový sáček nebo kostky ledu v sáčku či kapesníku. I to může pomoci ulevit od nejhorší bolesti. Obklad umístěte na zátylek a položte se na břicho. Pokud máte zkušenost s migrénou v souvislosti s bolestmi páteře, doporučuji spíše teplé obklady nebo koupel.

6.) Dostatek tekutin

Nedostatek tekutin je taktéž hodnocen jako jeden z několika spouštěčů migrény. Proto v takové chvíli je důležité dodržovat pravidelný příjem tekutin. Stačí po malých dávkách, aby to žaludek zvládnul, ale pravidelně.

Závěr

Migréna zatím nepatří mezi vyléčitelné onemocnění. Na druhou stranu se její četnost i intenzita dá do velké míry ovlivnit. Pokud máte podezření, že míváte migrény vlivem hormonů (zvlášť ženy v některých dnech měsíce) pokuste se nejdříve optimalizovat hormony.

 

Veronika Halusková

 

1. PEIKERT, A, C WILIMZIG a R KÖHNE-VOLLAND. Prophylaxis of migraine with oral magnesium: results from a prospective, multi-center, placebo-controlled and double-blind randomized study. 1996.

2. MAGHBOOLI, Mehdi, Farhad GOLIPOUR, Alireza Moghimi ESFANDABADI a Mehran YOUSEFI. Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. 2014.