Pizza base a piadina- jednoduchá, rychlá a chutná jídla hotová za pár minut

Pravděpodobně není náhoda, že pizza obsadila první příčku za nejoblíbenější jídlo na světě. Každý rok lidé po celém světě zkonzumují kolem 5 miliard kusů tohoto jídla. Několik kultur včetně Řeků a Féničanů jedlo plochý chléb vyrobený z mouky a vody. Těsto se peklo položením na rozpálený kámen a poté bylo ochuceno bylinkami.

banner chilli

Kde se vzala pizza?

Zajímavé je, že mnozí z nás ví jen málo o historii tohoto nejoblíbenějšího pokrmu. Pojďme se tímto vrátit do doby, kdy pizza vznikla až do podoby, jak ji známe dnes.

Slovo pizza se poprvé objevilo v dokumentu z roku 997 n. l. Slovo bylo použito ve vesnici v Gaeta, severně od Neapole v Itálii. Přesný původ slova pizza není přesně znám a dnes to jsou spíše jen dohady. Přestože byla pizza velmi populární, měla poněkud nejasný začátek. V roce 600 před n.l., kdy byla zřejmě vytvořena, byla pizza považována za pouliční jídlo pro venkovské obyvatelstvo. Konzumovali ji hlavně neprivilegovaní řečtí osadníci, kteří pobývali v italské Neapoli. Dnes s oblibou říkáme, že to bylo jídlo chudých, protože v té době byla pizza velmi jednoduché jídlo. Byla to placka z těsta, ozdobená rajčaty, česnekem a sezónní zeleninou. Starověká pizza byla velmi oblíbená u Řeků, Egypťanů a Římanů. Nebyla zdaleka tak bohatá na suroviny, jako je tomu dnes.

V červnu 1889 udělala pizza velký skok vpřed, protože to udělal pizze výborné entrée Raffaele Esposito. Vyrobil pizzu na počest krále Umberta a královny Margherity, když šlechtici navštívili Neapol. Raphaelovu pizzu zdobila mozzarella, rajčata a bazalka. Sám Raffaele naaranžoval suroviny tak, aby připomínaly barvy italské trikolory – zelenou, bílou a červenou. Královna Margherita se do pizzy okamžitě zamilovala a od té doby nese tato pizza název Margharita. Tak byl vytvořen základ pro pizzu, na které si dnes tolik pochutnáváme, a která je stále více populární. 

banner kečup

Pizza dnes

Pizza jak ji známe dnes je právoplatným celosvětovým fenoménem a Italové tvrdí, že základ je správné těsto. Jenže dobré těsto je někdy opravdová alchymie. Kromě toho by pravá pizza měla mít chuťově vyváženou rajčatovou omáčku, kterou v italštině můžete najít pod názvem "sugo"Na rozdíl od všeobecného přesvědčení to není rajčatová passata, což je koncentrovaný, propasírovaný rajčatový protlak. Místo toho se sugo vyrábí ze zralých rajčat vařených s extra panenským olivovým olejem, cibulí a česnekem. Takto ochucené sugo vystupuje jako základ mnoha klasických italských jídel, jako je penne arrabiata a all'amatriciana.

Jak na domácí pizzu?

Jak už jsem zmínila, základem je chutné těsto. Receptů nejspíš najdete bezpočet, nicméně s přípravou doma nás často odrazuje jejich časová náročnost. Z tohoto důvodu jsme vytvořili základ, který jsme nazvali BrainMax Pure Pizza base. Základ je složen pouze z kvalitních italských surovin a je perfektní vytvoření výborné pizzy. Pak už jsem stačí přidat suroviny, které máte rádi. Tím je samotná příprava tak jednoduchá, že si ji můžete dopřát v kteroukoli denní dobu a vytvořit tak toto nejoblíbenější jídlo světa chvíli před tím, než přijde návštěva a za pár minut. 

Předpřipravené těsto můžete ozdobit oblíbenými surovinami a připravit na pánvi přikryté pokličkou po dobu 3 minut, nebo jej vložit do trouby na 220°C na 7-9 minut. 

P1010597_WEB_RES_

Náš TIP na přípravu Margarity

Chuťově u nás vítězí Margaritta pro představujeme náš tip na výbornou Margaritu. 

Rajčatová omáčka:
1 lžíce olivového oleje
1/2 cibule
1 stroužek česneku
250 g suga
pár lístků čerstvé bazalky
1/2 lžičky sušeného oregana
sůl, pepř, cukr na dochucení

Na vrch:
mozzarella
čerstvá bazalka
cherry rajčata
olivový olej

Na oleji osmažte na kostičky nakrájenou cibulku, po chvilce přidejte prolisovaný česnek, oregano a vše zalijte rajčatovou passatou. Chvíli omáčku provařte, dochuťte podle chuti solí, pepřem a cukrem a na závěr přidejte nasekanou bazalku. Hotovou omáčku nechte trochu vychladnout, poté ji naneste rovnoměrně na pizza těsto a na vrch rozložte plátky mozzarelly a cherry rajčátka. Pečeme v troubě 7-9 minut na 220°. Hotovou pizzu ozdobte čerstvou bazalkou a pokapejte olivovým olejem. Dobrou chuť. :)

banner chilli

Příběh italské Piadiny

O tom, že wrap neznamená jenom Španělsko se můžete přesvědčit i v Itálii. Piadina je druh italského chleba podobný tortille. V Itálii je také známá jako Piadina Romagnola, podle názvu regionu, odkud pochází - Romagna. Pravděpodobně díky Etruskům, populaci žijící v dnešních oblastech Toskánska a Lazia, mužete i dnes Piadinu ochutnat. V některých regionech Itálie si můžete koupit piadinu plněnou masem, zeleninou, sýrem, nutellou nebo banány přímo u stánku na ulici. 

Italové si vždy dávali záležet na jednoduchosti jídel, kterým předcházel i nedostatek surovin. Tomu čelili především chudší vrstvy obyvatelstva. Nicméně chuť, kterou jejich tradiční pokrmy mají - ta musí zůstat. Piadinu si můžete představit jako něco mezi chlebem pita na Středním východě a tortillou v Mexiku. Tradiční piadina se původně vyráběla z mouky, vody, oleje a soli. Těsto se vyválelo na velikost talíře a peklo se na plochém roštu. Tento chléb byl původně považován za jídlo chudých lidí, protože to byl rychlý chléb, kterým rodina přečkala dny, kdy se neservíroval kvasnicový chleba. Ten se totiž připravoval pouze jednou týdně.

37752-10_piadina-wrap-6-min

Piadina je typické italské pouliční jídlo. Když cestujete z východo-středoitalského pobřeží do vnitrozemí, zjistíte, že piadina je v každém regionu trochu jiná. Počínaje pobřežím, kde má piadina větší průměr a je velmi tenká. Cestou do vnitrozemí, se zmenšuje její průměr a je silnější. Piadinu najdete vyrobenou také z celé řady různých přísad. Olivový olej nebo mléko vytvoří lehčí a křupavější piadinu, zatímco sádlo zajistí měkčí strukturu. Oproti tomu použití vody zajistí tužší konzistenci.

Navzdory času zůstala ve své přípravě téměř identická, kromě způsobu přípravy (původní terakotové talíře nahradily nepřilnavé pánve, které jsou pro kuchaře jednoznačně pohodlnější). Klasická náplň podle tradice v oblasti Romagna je vyrobena z měkkého, mazlavého sýra squacquerone, hoblin prosciutta a malé hrstky rukoly. Nicméně po celé Itálii najdete piadinu se všemi druhy uzenin, sýrů, zeleniny a dokonce i sladkých krémů, podávanou ve food truckech, kavárnách, restauracích a barech, kde se prodává jako pozdní noční občerstvení. 

Jednu takovou piadinu jsme vytvořili pod naší produktovou značkou BrainMax Pure. Piadinu jíte jako (skládanou) pizzu, sendvič nebo jako palačinku. Vynikající je se středomořskou (grilovanou) zeleninou nebo avokádovou pomazánkou. Výhodou piadiny je to, že si každý může vybrat ingredience, které chce a vyrobit si ji podle chuti. Navíc můžete ochutnat i piadinu, která je bohatá na bílkoviny. V tomto jednom BrainMax wrapu je dokonce úctyhodných 11,5 g bílkovin! Organické suroviny, ze kterých je wrap vyroben pochází ze slunné Itálie, kde je i každé balení vyrobeno. 

Ať už s pizzou base nebo s piadinou tak můžete mít svůj kousek Itálie přímo ve Vaší kuchyni. 

 

Veronika Halusková