Superlátky - nástroje titánů

Superlátky - nástroje titánů, které máme k dispozici i my, smrtelníci

Příběhy vikingů, nájezdníků jako je Alexandr Veliký, nezničitelných mořeplavců a dobyvatelů, jejichž síla a vytrvalost byla téměř nadlidská. Stejně jako pověsti o moudrých bylinkářích, léčitelích, sibiřských šamanech a čínských mniších, kteří měli nadpřirozené schopnosti mají společnou jednu věc. Vědomosti. Vědomosti o bylinách a zdraví prospěšných rostlinách, které se předávaly a rozšiřovaly po generace a generace. 

Příchodem průmyslové revoluce se však pouta zpřetrhala a mnohé z těchto kouzel upadla v zapomění. Naštěstí nyní přichází renesance a my na Brainmarket.cz vám otevíráme cestu ke znovuobjevení magických nástrojů naší přírody, díky kterým můžete maximalizovat své výkony, upevňovat svou sílu a zdraví, předcházet mnohým onemocněním a celkově posunout své hranice více než o jeden stupínek výše. 

Obsáhlý almanach o téměř 70ti superlátkách a jejich efektu na zdraví s více než 1000 začleněnými studiemi od našich přátel z Performance lifestyle najdete na tomto odkaze

Vybrali jsme pro vás prvních 11, které vás pozvednou na úroveň Čingischána!

1. Ashwagandha

Ašvaganda neboli indický ženšen snižuje oxidační stres (proces vedoucí k poškození buněk a zrychlení stárnutí) a podporuje zdravou stresovou reakci. Tento adaptogen díky vysokému množství alkaloidů, saponinů, steroidních laktonů, aminokyselin, vitamínů a minerálů je skvělým stimulem pro naši imunitu. Díky tomuto bohatému mixu živin a účinných látek funguje navíc Ashwagandha jako optimalizér našich funkcí. Dokáže jak stimulovat, tak potlačovat tělní pochody tak, jak je to právě třeba k nastolení rovnováhy. V neposlední řadě pak Ashwagandha přirozeně stimuluje tvorbu a zvyšuje hladinu test0steronu a tím pomáhá zvyšovat podíl svalové hmoty a také množství naturální síly jedince!

prinosy_ashwagandy_Infografika_Instagram_BrainMarket

Test0steron však není jediným hormonem, se kterým Ashwagandha dělá divy. Díky schopnosti snižovat kortizol je ideální pro psychickou stabilizaci, takže se díky ní budete cítit uvolnění a v pohodě a v návaznosti na to se pak budete také lépe učit a efektivněji pracovat. Ashwagandha má tedy přímý a pozitivní vliv na kognitivní funkce a je zároveň nootropikem.

,,Mezi kortizolem a test0steronem je vždy velmi úzká spojitost. Je třeba mít na paměti, že příroda správně nastavila naše těla tak, aby v případě ohrožení a boje - kdy nám vystřelí kortizol nahoru aby nás chránil a bystřil naše reakce - se vždy utlumila produkce test0steronu. Rozmnožování a sex patří do dob blahobytu a míru, kdy je prostor na starost, lásku a péči o nově narozené potomky. V době války je nutno pouze přežít."

2. Česnek

Alicin obsažený v česneku je snad nejznámějším přírodním antibiotikem. A česnek je jeho nejbohatším zdrojem. Alicin má schopnost ničit kvasinky, plísně, bakterie i některé viry. Česnek má potenciál a schopnosti zlepšit imunitní odezvu buněk. To, že je česnek plný antioxidantů a to že pomáhá upravovat cholesterol a tím podporovat zdraví našeho srdce už je jen třešničkou na dortu. 

V současnosti odtržené od naších kořenů a tradic je skoro až zajímavostí, kterou však naší předci brali jako běžnou věc, antiparazitická schopnost česneku. Česnekem vypálíme červa mnohem zdravěji, než kdybychom se prolili nějakou pálenkou.

 cesnek-cz

3. White willow - Vrba bílá

I když použití vrby bílé je zdokumentováno již od časů Hyppokrata, kdy byla využívána k tlumení bolestí a horečky, tak novodobou renesanci tato rostlina, obsahující Salicin zažívá až nyní. Salicin v bílé vrbové kůře je základem, ze kterého byla vyvinuta řada moderních zdravotních a kosmetických přípravků. 

V kosmetických přípravcích má uklidňující efekt, díky kterým se hodí například k léčbě akné a také ucpaných pórů díky kyselině salicylové, která je přírodním exfoliantem a slouží tedy dobře k odstranění starých a odumřelých buněk. Kromě toho je vrba také zdrojem flavonoidů, taninu, minerálů, antioxidantů, které pomáhají udržet pleť v co nejlepší kondici.

Jedna z hlavních schopností vrby je analgetická. Salicin je velmi podobný kyselině acetylsalicylové, která se nachází k aspirinu. Salicin se dokonce využívá i ke zmírnění migrén. Narozdíl od aspirinu je sice nástup účinků pozvolnější, ale naopak efekt bývá delší.

Díky anaIgetickým schopnostem bývá vrba užívána také ke zmírnění bolestí zad, svalů a také kostí u nemocí jako je například artritida. U žen je pak užívána jako pomoc při menstruačních bolestech.

Dalšími přínosy pro lidské zdraví je pak schopnost vrby zrychlovat metabolismus a tím akcelerovat odbourávání tukové tkáně a díky obsahu tříslovin také zefektivňuje trávení a pomáhá s mnohými žaludečními obtížemi.

vrba bila 2x-infografika brainmarket

4. Chaga

Chaga, česky Rezavec šikmý patří mezi cizopasné houby, které se rozrůstají po kmenech stromů.Typická je tato dřevokazná houba pro chladnější místa světa, jako je například Sibiř, Kanada, nebo Aljaška. Tato houba má silné antioxidační působení, díky čemuž eliminuje volné radikály a zá**tlivé procesy v těle.

To, že působí proti stárnutí a únavě se ví již přes 4000 let a svůj věhlas si udržovala napříč historií a to od Japonska, až po Egyptskou říši. 

chaga-infografika-brainmarket

Na Sibiři je Chaga považována za nejlepší adaptogen k posílení imunity a zlepšení celkového zdraví a to díky své přirozeně vysoké hladině antioxidantů. Léčitelé ji využívají také k léčbě cukrovky a srdečních chorob, protože Chaga snižuje hladinu cholesterolu. Zajímavé jsou také její možnosti v boji s rakovinným bujením, avšak v této oblasti stále probíhají studie na lidech a na výsledky si budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.

I Chaga působí jako korektor naší imunity, kdy ji na jednu stranu dokáže posílit, ale zároveň tlumí přehnané reakce některých imunitních buněk a pomáhá tím s potlačením zá**tů a alergických reakcí. Je tedy stabilizátorem tohoto křehkého systému.

z_ceho_se_sklada_imunitni_system_Infografika_Instagram_BrainMarket

Pokud užíváte inzulin, léky na léčbu diabetu, nebo léky na ředění krve doporučujeme užití Chagy konzultovat s vašim lékařem. Chaga totiž díky své síle může interagovat s těmito léky.

5. Wayusa / Yerba

Yerba maté neboli Cesmína paraguayská je tradiční jihoamerický nápoj, o kterém se s oblibou říká, že má sílu kávy, zdravotní přínos jako čaj a euforii jako z čokolády. Drobné lístky Cesmíny s oblibou pijí studenti a lidé, kteří jsou pracovně vytížení, stejně tak jako světoví sportovci. V samotné Paraguayi a Argentině, kde Yerba roste, ji pravidelně denně pije až 95% obyvatelstva.

  1. Zdroj energie - Yerba maté je v první řadě výborný stimulant. Látky obsažené v Yerbě maté jsou vynikající zdroj energie, které zároveň zlepšují koncentraci. Obsahuje kofein, ale také další alkaloidy jako theobromin a theofylin.
  2. Antioxidační vlastnosti - Yerba maté je významný antihttps://www.brainmarket.cz/vitaminy-3/oxidant. Obsahuje totiž polyfenoly quercetin a kyselinu chlorogenovou, které snižují oxidační stres a pomáhají předcházet autoimunitním poruchám.
  3. Yerba a zdraví - pravidelné pití Yerby maté má více výhod na naše zdraví. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nemůžeme pominou také její protizá**tlivé účinky, protože obsahuje silné flavonoidy
  4. Fyzická a duševní výkonnost - ke zvýšení fyzické výkonnosti je Yerba maté jako stvořená, což souvisí s nárůstem energie. Yerba maté ovšem také stimuluje produkci dopaminu, díky němuž jsme produktivní, soustředění a motivovaní. 
  5. Yerba jako zdroj vitamínů a minerálů - se zdravotními benefity Yerby patří bezpochyby příjem vitamínů, hlavně vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B. Dále zde najdeme minerály vápník, železo, mangan, fosfor, zinek nebo sodík. O důležitosti vitamínů si můžete více přečíst v tomto článku.
  6. Spalování tuku - pokud jste v čase redukční diety, Yerba přispěje ke spalování tuků, urychluje metabolismus, zlepšuje trávení a také může pomoci ke zmírnění chuti k jídlu. 
  7. Srdce - Yerba maté obsahuje polyfenoly quercetin a kyselinu chlorogenovou, které jsou spojeny s pozitivními účinky na celý kardiovaskulární systém. A díky látce jako je rutin posiluje žilní stěny a brání vzniku aterosklerotických plátů.
  8. Afrodiziakální vlastnosti - Cesmína je také známá jako mocné afrodiziakum. Zvyšuje sexuální libido a mužům zlepšuje erekci. 
  9. Účinné diuretikum - pití Yerby maté prospívá ledvinám a močovým cestám, protože působí mírně diureticky a tím ulevuje od problémů s otoky.
  10. Společenská událost - ve chvílích, kdy se u nás tradičně lidé setkávají u kávy se v jiných částech zemí lidé setkávají právě u Yerby. Sdílení tohoto nápoje z tradiční tykve je prostě známkou přátelství.

Rostlina Wayusa je sestrou Yerby je ceněna nejen pro obsah přírodního kofeinu, ale také antioxidantů, vitamínů a aminokyselin. Narozdíl od kávy uvolňuje kofein pozvolně a její účinky jsou tak podobné jako u její sestry Yerby maté. Indiáni ji nazývají ,,noční stráž“, jelikož jim pomáhá zůstat čilými do pozdních nočních hodin. Wayusa také pozitivně působí na snění.

Wayusa je vhodná pro soustředěnou, několikahodinovou psychickou, nebo i fyzickou práci, a navíc vám pomůže posílit vaši imunitu. Díky pozvolnému uvolňování energie lze Wayusu popíjet po celý den a je tak ideálním pomocníkem například řidičům.

Wayusa (wajúza), Guayusa (guajúza), Huayusa (uajúza), Waisa (wajza), či Weisa (wejza) jsou všechno názvy keřovitého stromu (Ilex Gayusa - česky cesmína), ze kterého si už po tisíciletí obyvatelé Amazonie vaří energetický nápoj. V pralesních zahradách si tento keřovitý strom pěstuje každá rodina po generace. Stáří některých stromů je i 100 let a čím je strom starší, tím kvalitnější jsou jeho listy.

Jaké má účinky

  • Pozvedá energii a náladu.
  • Podporuje koncentraci a výkonnost.
  • Vyrovnává hormonální hladinu (menopausa, menses).
  • Zabraňuje předčasnému stárnutí díky mnoha antioxidantům.
  • Stimuluje sexuální libido.
  • Prohlubuje vědomé snění.
  • Očišťuje a posiluje játra, ledviny a močový měchýř.
  • Normalizuje vysoký krevní tlak a pomáhá aktivovat srdce a krevní cirkulaci.

ucinne_latky_wayusa_Infografika_Instagram_BrainMarket

6. Resveratrol

Kdyby šlo o osobní preference superlátek, zařadil by se Resveratrol na druhé místo, někdy v kombinaci s přáteli, dobrou náladou a nejrychlejším odbouráváním kortizolu na světě dokonce na první. Resveratrol je látka nejhojněji se vyskytující v červeném víně, slupkách révy vinné a několika dalších zdrojích je extrémně silným antioxidantem, působí blahodárně na játra, mozek, hormonální rovnováhu, svalovou hmotu a bojuje, až neskutečnou silou, proti přirozenému stárnutí buněk

Mezi další schopnosti Resveratrolu patří například pozitivní vliv při boji s vysokým tlakem, kdy se díky jeho účinku přímo snižuje tlak na cévy a může tímto docházet k jejich plné regeneraci. Rovněž má neuroprotektivní funkci, protože chrání mozkové buňky proti kognitivnímu poklesu, který je přímým důsledkem přibývajícího věku. 

Zdroje Resveratrolu:

  • Maliny
  • Švestky
  • Acai bobule
  • Plné červené víno (primitivo) - zde pozor na levná vína s přidanými barvivy
  • Obecně fialové ovoce
  • Pravá čokoláda
  • Křídlatka japonská - tu můžete jako invazivní rostlinu najít u mnoha českých řek
  • Suplementace

resveratrol-2x-infografika-brainmarket

7. Kakao

Polyfenoly, mezi němi flavonoidy a flavonoly. Tyto cenné látky dělají z pravého kakaa superlátku v tom nejužším slova smyslu. V Jižní Americe, ze které kakao pochází jsou pravé kakaové boby tak ceněnou komoditou, že byly využívány jako platidlo. Ostatně jejich hodnotu již nastínil i Johnny Depp v legendární roli Willyho Wonky.

Pravé kakao má ale narozdíl od toho, co za kakao považujeme velmi hořkou chuť. Proto se k němu v tradičních posvátných nápojích jihoamerických indiánů přidává koření jako například skořice, nebo vanilka. A tak vzniká nápoj bohů.

Snímek obrazovky 2020-07-09 v 14.45.28

Hlavními přínosy pravého kakaa jsou:

  • Antioxidační účinky.
  • Pozitivní vliv na krevní tlak díky korekci hladiny oxidu dusnatého v krvi.
  • Antistresový účinek - kakao je zdrojem tryptofanu, který je prekurzorem serotoninu + zvyšuje vyplavování endorfinů.
  • Probiotické účinky.
  • Podpora metabolismu.
  • Optimalizace hladiny cholesterolu.
  • Naturální nootropikum a podpora dobré nálady.
  • Snižuje riziko infarktu a mrtvice.

8. Gotu kola

Gotu kola je označována jako bylina dlouhověkosti a je základem čínské, indonéské a ajurvédské medicíny. Již po tisíciletí je těmito kulturami s úctou využívána jako posila kognitivních funkcí. Její schopnost chránit mozkové buňky před toxickými vlivy prostředí ji v dnešní době staví do přední linie látek zkoumaných pro svůj možný přínos v léčbě Alzheimerovy choroby. Díky neuroprotektivitě má také pozitivní vliv na různé úzkosti a působí tak jako naturální antidepresivum a také pomáhá při poruchách spánku.

Dle čínských zdrojů také pozitivně působí proti bolesti kloubů a podporuje léčbu ran a má detoxikační účinky. Staří čínští léčitelé ji využívali již v dynastii Šang ( 1600 - 1100 před n. l.).  

9. Schisandra

Pokud je u mě Resveratrol pocitově na druhém místě, je Schisandra na prvním. Klapnopraška čínská je shodou okolností také prvním definovaným adaptogenem. Je klenotem čínské, sibiřské. japonské a indické medicíny. Je další z řady bylin, které dokáží balancovat lidské tělo. Aktivovat, ale zároveň uklidňovat. 

Její chuť se pohybuje od sladké, přes kyselou až po štiplavou a osobně ji užívám ve formě tinktury a na její silné ovocné chuti jsem si snad vypěstoval závislost. Schisandra dokáže snést velice nízké teploty a díky nutnosti zvládat tyto stresové situace si přirozeně vytváří a obsahuje lignany, které následně pozitivně působí na lidské zdraví a sílu, a které jsou zcela unikátní pro tuto zázračnou rostlinu. Ostatně sílu cítíte z každé kapky tinktury. 

Schisandra reguluje kortizol, takže pomáhá se spánkem a relaxací, zároveň však zvyšuje schopnost soustředění, má silné antioxidační schopnosti a pomáhá s ochranou hladkého svalstva. Předává svou sílu lidem a pomáhá tak se zvládáním stresu a díky schopnosti podporovat syntézu ATP zpomaluje stárnutí.

schisandra_pavucina_infografik_brainmarket_cz

10. Rhodiola rosea

Stejně jako ostatní adaptogeny poskytuje rhodiola biologickou obranu proti stresu. Studie provedená v roce 2009 vědeckými pracovníky ve Švédsku testovala dopad rhodioly na lidi trpící únavou spojenou se stresem. Zjistili, že opakované podávání rhodioly působí proti únavě, což zvyšuje duševní výkon, zejména schopnost soustředit se a snižuje kortizolovou reakci.

Rhodila stejně jako Schisandra roste v nepříznivých podmínkách a proto, aby přežila musí bojovat. To ji dělá extrémně silnou. Tuto sílu akumuluje v sobě a dává nám ji k dispozici. Narozdíl od Schisandry můžeme však rhodiolu, česky rozchodnici, najít i u nás na návětrných stranách hor.

rhodiola_infografika_brainmarket_cz_1

Účinky rhodioly:

  • Zvýšení fyzické a psychické odolnosti.
  • Snížení oxidačního stresu buněk.
  • Blokace zá**tů.
  • Zlepšení funkce oběhového systému.
  • Ochrana mozku před zrychleným stárnutím.
  • Snížení stresových reakcí a hladiny kortizolu.
  • Zlepšení nálady díky vlivu na hladiny dopaminu a serotoninu.
  • Díky snížení kortizolu podporuje zvýšení libida.

 

11. Kurkumin

Kurkuma a její barvivo kurkumin je celosvětově známé zejména díky Indické kuchyni a koření kari. Už na této úrovni můžete pociťovat jeho blahodárné účinky, protože zlepšuje trávení, celkový stav trávicího traktu a stimuluje sekreci žlučových a žaludečních kyselin. Na úrovni zdraví trávicího traktu je také silným hráčem při léčbě leaky gut a snižování zá**tlivosti střevaEpigenetické účinky kurkuminu jsou nejsilnější právě v jeho schopnosti snižovat zá**tlivost, ale také ve schopnosti ovlivňovat geny zodpovědné za obezitu – zejména jejich transkripci. Vzhledem k tomu, že je kurkumin sám o sobě v trávicí soustavě rychle znehodnocen, užívá se společně s extraktem z černého pepře – piperinem. Ten zvýší jeho biodostupnost a efektivní zužitkování.kurkumin-ucinky_1

Čínská a indická medicína také využívá kurkumu pro podporu zdraví zažívacího traktu, podporu funkce žlučníku, zlepšení funkce jater, podporu imunity a regenerace, jako antibakteriáIní a antivirovou ochranu a také jako odvěkého pomocníka pro bystrost, a to u všech generací. Stejně jako ostatní, dnes zmíněné látky, je silným antioxidantem. Kurkumu můžete směle přidávat do různých pokrmů a dopřát si tak zdraví a výraznou chuť orientální kuchyně v jednu chvíli.

Závěr

Příroda nám dala mocné nástroje k tomu, abychom žili zdravý a spokojený život. Oprášili jsme nyní část vědomostí, které byly málem zapomenuty a vracíme se zpět k tomu, abychom žili spokojeně a plně. Superlátky jsou dalším dílem skládačky, které pro vás i nás na Brainmarketu skládáme, a díky kterým se naše životy a životy našich blízkých ubírají směrem ke spokojenosti a zdraví. Buďte Gamechangery, buďte těmi kdo s námi mění svět, kdo s námi měni pravidla hry, těmi, kdo vystoupí z davu a půjdou cestou progresu. Buďte vždy o krok napřed. Těmi, kdo zkoumají, zkouší, vzdělávají se, hledají, mají kritický pohled, ale nesoudí, co nezkusí, trénují svou mysl, ale i tělo. Těmi, kdo pouze neberou, ale také dávají, starají se o sebe, blízké, ale taky pachamamu, naši zemi. Vše do sebe pomalu zapadá a podporuje se. Synergie. Pokud jste dočetli až sem, můžete se právem považovat za Gamechangera. Děkujeme.

PS: Nákupem značné části našich produktů přispíváte na obnovu českých lesů.

 Matěj Veselý

 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21407960/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26068424/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19633611/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19789214/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26650066/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20840055/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17003952/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17003952/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25368231/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26230090/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11116534/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757622/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/

https://blog.priceplow.com/wp-content/uploads/2014/08/withania_review.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25796090/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19633611/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16289471/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18434051/

https://ieeexplore.ieee.org/document/5305591

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4100277/

https://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=KR2007000481

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18434051/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28087233/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27180084/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20607061/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25861415/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814613000526

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18203281/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946216/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19367670/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22819687/

https://www.hindawi.com/journals/bmri/2010/943516/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21820502/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4361086/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15588653/

https://link.springer.com/article/10.1007/s11094-006-0194-4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25347459/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21261636/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20716633/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7554275/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7499059/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22788578/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18586690/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10910967/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23248098/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3060966/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20504360/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4588085/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16732220/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27912881/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15883738/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19889203/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17959154/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17115116/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3344210/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3344210/

https://diabetes.diabetesjournals.org/content/54/6/1615

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11983346/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20021385/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21699681/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16286809/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4160010/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23458470/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22396249/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17077308/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030174/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27781945/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23624181/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15254550/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3799917/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12939617/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22648627/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1752940/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27085216/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3957267/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18259008/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25302702/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3116821/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9292395/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27422505/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499410/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27496184/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24731650/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28086917/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26845555/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19838930/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19440400/

https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-004-0525-8

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28933386/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439478/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25644711/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23950919/

https://www.researchgate.net/publication/276892317_Chocolate_with_high_Cocoa_content_as_a_weight-loss_accelerator

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4285439/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24000103/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24259381/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25646334/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2969165/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24130345/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29088075/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17327862/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14757265/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24376420/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24117885/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19056649/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25733639/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22892813/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2518374/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22775434/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23810791/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27979037/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20713904/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20354055/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24326448/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17984375/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26125676/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27683874/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28439881/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24915376/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28824916/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26076934/

 http://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2150405

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834700/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10711131/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11666121/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26848139/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908235/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27701138/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4764102/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4975583/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23653088/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11666121/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26848139/

https://www.hindawi.com/journals/ijad/2012/381974/

https://www.healthline.com/health/schisandra#side-effects-and-risks

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!