AIP dieta – benefity autoimunitního protokolu

Sandře Dorst byl ve 38 letech diagnostikován antisyntetázový syndrom - vzácný autoimunitní stav, který ovlivňuje pojivové tkáně. Po několika letech od této diagnózy udělala díky moderní medicíně velké zdravotní pokroky, ale stále u ní přetrvávaly vysilující příznaky jako například bolest kloubů, únava a brain fog (mozková mlha). Když se konečně rozhodla vyzkoušet AIP dietu, neboli autoimunitní protokol, mělo to obrovský vliv na její život. Pro lidi s autoimunitním onemocněním může být převzetí kontroly nad symptomy a návrat „do vlastní kůže“ výzvou. Způsoby léčby se různí - od užívání imunitu potlačujících léků až po chirurgické procedury a dlouhodobé změny životního stylu. 

Pro Sandru byla striktní dieta jedinou věcí, která jí umožnila zredukovat únavu a brain fog. Dostala tak znovu kontrolu nad svým životem a mohla dát svému muži a dětem zpět ženu a matku, kterou znali dříve. Již méně než rok od učinění rozhodnutí vyzkoušet AIP dietu se Sandře změnil život. Pustila se dokonce do vytvoření ShopAIP - společnosti, která poskytuje vhodné produkty pro lidi bojující s podobnými symptomy s cílem jim pomoci dosáhnout stejných výsledků jakých dosáhla sama Sandra. Ačkoliv může být následování AIP diety restriktivní, komplikované a náročné, je možné díky tomu dostat pod kontrolu průběh symptomů a zlepšit si kvalitu života.

 

Co je to AIP dieta?

Autoimunitní onemocnění způsobují, že imunitní systém napadá zdravé buňky našeho těla. Revmatoidní artritida, lupus a celiakie jsou jen jedny z mála příkladů autoimunitních stavů.Autoimunitní onemocnění mohou způsobit ničení sliznice tenkého střeva, což následně vyústí ve zvýšenou propustnost střeva, jinými slovy leaky gut. Tohle umožňuje potravě a odpadním látkám vstoupit do krevního řečiště a vyvolávat zánět.

U některých potravin se ukázalo, že zvyšují střevní propustnost a zvyšují pravděpodobnost vzniku syndromu „leaky gut“. U lepku, jež je součástí pšenice, ječmene a žita, bylo zjištěno, že v těle aktivuje specifický protein, který je spojen s vyšší střevní propustností.Dieta postavená na autoimunitním protokolu, neboli AIP dieta, se soustředí na zaléčení střeva a zredukování symptomů u lidí s autoimunitními problémy skrze eliminaci potravin, které ve střevech vyvolávají zánět.

AIP dieta je podobná paleo stravování, oba způsoby stravování totiž omezují spoustu stejných potravin jako například obiloviny a luštěniny. AIP dieta je však více striktní a nepovoluje spoustu dalších potravin, které při paleo stravování povoleny jsou. Během prvních týdnů by měla být dieta striktně dodržována. Po tomto období můžete pomalu začít zařazovat potraviny zpět do svého jídelníčku a pozorovat, zda nespouští jakékoliv nežádoucí vedlejší účinky.

 

Funguje to?

Pokud člověk trpí na autoimunitní onemocnění, jídlo může ovlivnit závažnost symptomů. V jednom průzkumu z roku 2017 24% účastníků s revmatoidní artritidou uvádí, že jejich způsob stravování měl dopad na symptomy onemocnění, přičemž některé potraviny způsobily jejich zlepšení a jiné zase zhoršení. AIP dieta nemusí být nezbytná pro všechny. Některým lidem se podaří dostat pod kontrolu průběh symptomů i bez zásahů do způsobu stravování, například jen tím, že zredukují stres a začnou dostatečně spát.

Avšak pokud trpíte autoimunitním onemocněním a všimli jste si, že potraviny, které jíte, ovlivňují projevy symptomů, AIP dieta může být klíčem k regulaci průběhu onemocnění a také k nalezení potravin, které vám symptomy vyvolávají. Nejen, že díky AIP dietě eliminujete ze svého jídelníčku potraviny, které zvyšují tělesný zánět, ale také díky ní dostanete do svého těla živinově nabité potraviny a potraviny bohaté na protizánětlivé omega 3 nenasycené mastné kyseliny.

 

AIP dieta versus paleo

AIP dieta i paleo stravování společně sdílí spoustu podobností včetně potravin, které jsou omezeny a které jsou doporučeny. Ve skutečnosti je AIP dieta někdy označována jako autoimunitní paleo stravování. Mezi AIP dietou a paleo stravováním jsou však i nějaké důležité rozdíly. Nejprve je potřeba si definovat paleo stravování. Pokud vycházíme přímo z definice slova paleo - starší či starověký, je tento způsob stravování založen na tom, jak se stravovali naši předci během doby paleolitu. Paleo eliminuje všechny formy luštěnin, mléčných produktů, sóji a obilovin a soustředí se primárně na maso, ryby, ořechy a zeleninu. 

Autoimunitní dieta jde však ještě o krok dál - eliminuje i některé potraviny povolené na paleu. Na AIP dietě je zakázána konzumace například ořechů, semínek, vajíček a lilkovité zeleniny, tzv. „nightshades“. Tato dieta má také rozdílné účely. Zatímco spousta lidí přechází na paleo stravování s cílem zlepšit si zdraví, zredukovat tělesnou hmotnost a zvýšit výkonnost, lidé přecházející na AIP dietu chtějí zredukovat symptomy a zánět způsobené autoimunitním onemocněním.

 

Benefity 

1.) Obnova zacelení střeva

V první řadě je tato autoimunitní protizánětlivá dieta léčivou dietou určenou k obnovení střevní integrity (= zacelení) a zmírnění symptomů skrze snížení zánětu. Pro lidi trpící autoimunitou to může být obrovský krok ke zlepšení kvality jejich života.

Syndrom propustného střeva je stav, při kterém jsou toxiny a bakterie schopny projít skrze stěnu střeva a přispívat ke vzniku symptomů jako například zánět, trávicí obtíže a potravinové alergie. Studie ukazují, že rozšířený zánět v těle může zvyšovat střevní propustnost, čímž se zvyšuje také riziko vzniku syndromu propustného střeva (= střevní stěna je chronicky a dlouhodobě narušená).3 AIP dieta může pomoci k zacelení střeva a také slouží jako prevence před vznikem syndromu propustného střeva díky tomu, že se soustředí na eliminaci potravin, které v těle působí prozánětlivě. 

 

2.) Podporuje benefiční střevní bakterie

Výzkumy ukazují, že strava má velký vliv na stav zdraví prospěšných bakterií v našich střevech, které mají zase vliv na závažnost symptomů u lidí s autoimunitním onemocněním.4 Benefiční bakterie v našich střevech hrají hlavní roli v každém aspektu našeho zdraví - od funkce imunity až k udržování tělesné hmotnosti atd.5,6 AIP dieta může nejen pomoci zmírnit příznaky autoimunitních onemocnění, ale může také podpořit celkové zdraví a well-being tím, že zlepší zdraví střevního mikrobiomu.

 

3.) Pomáhá nám se naučit více o svém těle

AIP dieta nás učí také více o fungování lidského těla a pomáhá nám chápat, jak stravování působí na naše zdraví. Stravování podle AIP nás učí konzumovat výživné potraviny a objevovat, které potraviny jsou pro nás nejlepší, abychom naplnili nutriční potřeby těla a podpořili své zdraví. 

 

4.) Identifikuje potraviny, které spouští symptomy

AIP dieta pomáhá lidem identifikovat, které potraviny mohou spouštět různé symptomy. Ačkoliv to z počátku může být výzvou, je velmi přínosné naučit se poznat, které potraviny by měly být z našeho jídelníčku vynechány a které potraviny mohou stát za propuknutím nepříjemných symptomů. Také to může být obrovsky přínosné pro plánování jídel, které se poté stává snadnějším. 

 

5.) AIP dieta je postavená na výživných a zdravých potravinách 

AIP dieta upřednostňuje výživné, nezpracované a protizánětlivé potraviny jako je například zelenina. Ať už máte či nemáte autoimunitní onemocnění, můžete stále benefitovat z příjmu více na živiny bohatých potravin. Zakomponování více zdravých potravin do vašeho jídelníčku vás chrání před vznikem chronických onemocnění, snižuje pravděpodobnost vzniku výživových deficitů a maximalizuje stav vašeho zdraví.

 

6.) Může snižovat tělesnou zánětlivost

Jeden z největších benefitů AIP diety je její schopnost zmírnit zánět, což je klíčové pro zredukování symptomů autoimunitního onemocnění a podporu lepšího zdraví. Eliminací některých specifických potravin z jídelníčku a jejich nahrazení více výživnými a celistvými potravinami může mít opět velmi silný efekt na regulaci tělesné zánětlivosti.

Tohle bylo prokázáno v nedávné kalifornské studii z roku 2017, v rámci které 15 osob se zánětlivým onemocněním střeva (IBD) následovalo AIP dietu po dobu 11 týdnů včetně 6týdenní eliminační a 5týdenní udržovací fáze. Na konci této studie vědci zjistili, že účastníkům střevní zánětlivost výrazně klesla a došlo také ke zlepšení symptomů onemocnění a kvality zdraví.7

 

7.) Může snižovat symptomy autoimunitního onemocnění

Ačkoliv jsou poznatky dopadu této terapeutické diety na imunitní onemocnění stále omezené, mnoho lidí uvádí, že následování této diety jim zlepšilo to, jak se cítí, a také běžné symptomy autoimunitního stavu jako je únava, chronická bolest a brain fog. Studie též zjistily, že AIP dieta zlepšuje symptomy zánětlivého onemocnění střeva (IBD) - jedné ze skupiny autoimunitních poruch, které jsou charakteristické zánětem v trávicím traktu a symptomy jako například nadýmání, bolest břicha či průjem.7

 

Nevýhody

Ihned při pohledu na seznam potravin, které je potřeba omezit, je jasné, že je tato dieta velmi restriktivní a může být těžké ji následovat. Pravidel je spousta - od druhů zeleniny, které jsou povoleny až po koření, které byste si měli dávat na své jídlo.

Hledání potravin, které jsou v souladu s AIP dietou může být zdlouhavé a časově náročné. Dokonce i pokud se vyzbrojíte nákupním seznamem autoimunitní diety, nákup může vyžadovat hodně času kvůli čtení etiket na potravinách, když se chcete ujistit, že produkty neobsahují žádné zakázané ingredience. Přestože existují online zdroje a obchody zaměřené na AIP dietu, nalezení vyhovujících produktů může být stále výzvou.

Jídlo je navíc pouze jedním dílkem skládačky. Většina autoimunitních poruch vyžaduje lékařskou pozornost spolu s dalšími změnami životního stylu - například cvičení, nastavení pravidelného spánkového režimu a také vystavování se slunci. Zatímco vám AIP dieta může pomoci identifikovat, které potraviny spouští vaše symptomy, a zlepšit kvalitu vašeho života, neměla by být považována samostatně jako všelék na celé autoimunitní onemocnění.

 

Kdo by ji měl následovat?

Pokud máte autoimunitní poruchu a jste obecně stabilní pouze s nějakými přetrvávajícími vedlejšími účinky, AIP dieta pro vás může být nápomocnou v hledání, zda existují nějaké potraviny, které vaše symptomy spouští. Dieta funguje nejlépe, když jste většinu času stabilní, protože je poté mnohem jednodušší určit, jak velký vliv může mít stravování na vaše symptomy oproti dalším faktorům. 

Avšak mějte na mysli, že je tato dieta velmi striktní, a ne každý s autoimunitním stavem ji musí takto striktně dodržovat. Například, někteří lidé můžou reagovat na konzumaci obilovin, ale jsou naprosto v pořádku s konzumací mléčných produktů, luštěnin a vajíček. V tomto případě jednoduše stačí vyřadit obiloviny namísto omezení všech skupin potravin, které AIP dieta doporučuje omezit. Dále zde může být další spousta faktorů, které hrají roli v kontextu autoimunitních stavů. Stres, spánkové návyky, cvičení a také hormonální hladiny mohou přispět k vážnosti symptomů, takže spousta lidí se bude potřebovat podívat dále za výživu a bude potřeba udělat další změny životního stylu vedoucích ke zdraví. 

 

Pokyny

AIP dieta je velmi restriktivní a má celý seznam potravin, které je potřeba omezit. 

Na této dietě byste měli eliminovat tyto potraviny:

  • obiloviny
  • luštěniny (fazole, čočka, arašídy,..)
  • zpracované potraviny
  • oleje ze semínek (rostlinné oleje - řepkový,..)
  • mléčné výrobky
  • rafinované cukry
  • vajíčka
  • ořechy a semínka
  • bylinky ze semínek (koriandr, kmín a muškátový oříšek) 
  • káva
  • čokoláda
  • sušené ovoce
  • emulgátory (karagenan,..)
  • lilkovitá zelenina (lilek, brambory, rajčata, papriky, ibišek,..)
  • alternativní sladidla (stévie, xylitol, manitol,..)
  • alkohol

 

V tomto bodě si asi říkáte, co vlastně na autoimunitní dietě můžete jíst. Ačkoliv je list potravin, které je potřeba eliminovat, rozsáhlý, je zde také spousta potravin, které jsou povoleny. Na AIP dietě byste měli plnit své talíře velkým množstvím masa a zeleniny. 

 

Potraviny, které jsou na této dietě povoleny:

  • zelenina (mimo tu lilkovitou)
  • maso (drůbež a mořské plody)
  • kokosové produkty
  • nemléčné fermenty (kombucha,..)
  • med nebo javorový sirup (v omezeném množství)
  • kořen arrowroot 
  • želatina (od trávou krmených krav)
  • kostní vývar
  • bylinky (čerstvé a ne ze semen)
  • zelený čaj
  • ocet

 

Doporučení ohledně ovoce se mezi zdroji liší. Některé zdroje věří, že jeden až dva kousky čerstvého ovoce za den by měly být povoleny, jiné doporučují ovoce ze stravy úplně vynechat. Režim by měl být striktně dodržován několik týdnů a poté mohou být potraviny postupně znovu zařazovány do jídelníčku. Zkuste zařazovat jednu novou potravinu ve velmi malých množstvích každých 5 dní a pozorujte, zda se nějaké symptomy objeví. 

 

Historie

Původ AIP diety lze směřovat k vědci Dr. Lorenu Cordainu, který poznamenal, že mnoho potravin povolených při paleo stravování - jako třeba ořechy, semínka, mléčné výrobky, vajíčka a lilkovitá zelenina, mohou spouštět různé symptomy u lidí s autoimunitními poruchami. V roce 2010 bývalý výzkumník biochemik a expert na zdraví Robb Wolf psal o AIP dietě v knize The Paleo Solution, ve které ji sestavil jako 30 denní dietu, v níž jsou omezeny některé potraviny a poté jsou znovu zaváděny do jídelníčku, aby se posoudila jejich tolerance. Krátce poté začala doktorka Sarah Ballantyne psát o AIP dietě i na svém webu The Paleo Mom. Dnes je považována za jednoho z předních odborníků na autoimunitní protokol stejně tak jako na propojení mezi autoimunitou a stravováním.

 

Rizika a vedlejší účinky

Mějte na mysli, že AIP dieta by měla být používána jako nástroj k pochopení, které potraviny mohou vyvolávat různé symptomy. To však neznamená, že musíte omezit všechny potraviny natrvalo. Ve skutečnosti jsou na této dietě zakázány potraviny, které mohou poskytovat tělu důležité živiny a mohou být zdravými doplňky ve vašem jídelníčku, pokud vám nezpůsobují žádné negativní symptomy.

Navíc si pamatujte, že neexistuje jedna jediná dieta či životní styl pro řešení autoimunitních onemocnění. Různé faktory mohou na různé lidi působit zcela odlišně, ale účelem této diety je porozumět tomu, jak mohou mít specifické druhy potravin vliv na vaše symptomy. Pokud jste vyzkoušeli AIP dietu a stále zažíváte vedlejší účinky jako únavu, bolest kloubů nebo otoky, zkonzultujte to se svým lékařem a zjistěte, zda byste měli zvážit další změny v životním stylu, abyste zlepšili závažnost symptomů.

 

Myšlenky na závěr

  • AIP dieta je eliminační dieta sestavená pro zredukování závažnosti symptomů u osob s autoimunitní poruchou. 
  • První fáze této diety eliminuje spoustu druhů potravin, které mohou způsobovat zánět a střevní propustnost. Potraviny jsou poté pomalu znovu zaváděny do jídelníčku a je posuzována jejich tolerance.
  • AIP dieta je striktnější formou paleo stravování a spousta potravin, které jsou na paleu povoleny, jsou při AIP dietě eliminovány - zde patří například ořechy, semínka, vajíčka a mléčné produkty.
  • Ačkoliv vám může tato dieta pomoci ulevit od symptomů, měla by být kombinována s dalšími změnami v životním stylu k dosažení optimálních výsledků. 

 

Slovo dieta vnímejte spíše jako způsob stravování, než vyloženě stravování založené na restrikci s cílem redukovat tělesnou hmotnost.



Michaela Majerová

 

Zdroje:

₁ Drago S, El Asmar R, Di Pierro M, Grazia Clemente M, Tripathi A, Sapone A, Thakar M, Iacono G, Carroccio A, D'Agate C, Not T, Zampini L, Catassi C, Fasano A. Gliadin, zonulin and gut permeability: Effects on celiac and non-celiac intestinal mucosa and intestinal cell lines. Scand J Gastroenterol. 2006.

₂ Tedeschi SK, Frits M, Cui J, Zhang ZZ, Mahmoud T, Iannaccone C, Lin TC, Yoshida K, Weinblatt ME, Shadick NA, Solomon DH. Diet and Rheumatoid Arthritis Symptoms: Survey Results From a Rheumatoid Arthritis Registry. Arthritis Care Res (Hoboken). 2017.

₃ Hietbrink F, Besselink MG, Renooij W, de Smet MB, Draisma A, van der Hoeven H, Pickkers P. Systemic inflammation increases intestinal permeability during experimental human endotoxemia. Shock. 2009.

₄ Vieira SM, Pagovich OE, Kriegel MA. Diet, microbiota and autoimmune diseases. Lupus. 2014.

₅ Belkaid Y, Hand TW. Role of the microbiota in immunity and inflammation. Cell. 2014.

₆ Patterson E, Ryan PM, Cryan JF, Dinan TG, Ross RP, Fitzgerald GF, Stanton C. Gut microbiota, obesity and diabetes. Postgrad Med J. 2016.

₇ Konijeti GG, Kim N, Lewis JD, Groven S, Chandrasekaran A, Grandhe S, Diamant C, Singh E, Oliveira G, Wang X, Molparia B, Torkamani A. Efficacy of the Autoimmune Protocol Diet for Inflammatory Bowel Disease. Inflamm Bowel Dis. 2017.