Alergie na pyl: Příznaky, příčiny a strategie pro její zmírnění nebo i zničení

To, co dělá jaro a léto tak krásným, je doslova utrpení pro ty, kteří trpí sezonní alergií. Čerstvě posečená tráva, kvetoucí stromy a květiny, uvolňují pyl, který ročně způsobuje sezonní alergie u cca 40-60 miliónů lidí.[1] Alergie (alergická rýma) se vyskytuje hlavně na jaře a je běžně známá jako senná rýma. K těmto alergiím dochází nejen na jaře, ale také po celé léto a na podzim. Alergie jsou známkou narušeného imunitního systémuV tomto článku se budeme zabývat přirozenými strategiemi na podporu vaší imunitní odpovědi.

Co je senná rýma a jak vzniká alergie?

Senná rýma je v postatě reakcí našeho imunitního systému na alergen, který se dostal do organismu. V tomto případě pyl, který nám vletěl do nosu nebo oka, což vyvolá alergickou reakci. Imunitní systém reaguje na alergen uvolněním histaminu a dalších chemikálií do krevního oběhu. Nejběžnějším alergenem jsou pyly z rostlin, stromů, trav nebo různých druhů plevele.

Pyl rostlin opylovaných hmyzem (entomofilní pyl) je příliš "těžký" na to, aby poletoval vzduchem a je tak méně pravděpodobné, že vyvolá alergickou reakci. Naproti tomu anemofilní pyl vyvolává alergické reakce, protože jeho částice jsou malé a lehké. Díky tomu poletuje vzduchem a může se do plic dostat nosem či ústy. V momentě, kdy se pyl vstoupí do organismu, imunitní systém spustí obrannou alergickou reakci, protože pyl vyhodnotí jako nebezpečí pro celý organismus a začne uvolňovat histamin, čímž se spustí plejáda alergických příznaků.

jak funguje alergie na pyl brainmarket

Nejvíce pylů na jaře produkují stromy, během léta se vzduchem šíří pyly trávy a na podzim je to pyl z plevele. Úrovně pylu bývají nejvyšší od časného rána do dopoledne, od 5:00 do 10:00.

Na každého jedince může alergicky působit pyl jiných rostlin a stromů. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, co přesně způsobuje příznaky alergie. Existují však rostliny, které produkují pyly schopné překonávat velké vzdálenosti. V takovém případě nemusí být jednoduché identifikovat svůj alergen. Jednou z takových rostlin je Ambrózie. Ambrózie peřenolistá je plevel, který produkuje největší množství pylu na podzim. Téměř třetina pacientů trpících alergií na ambrózii má také alergickou reakci na určité potraviny. Patří mezi ně okurky, melouny, cukety, slunečnicová semínka, banány nebo heřmánek. Mezi další rostliny, které na podzim produkují pyl patří kopřivy, pelyněk, šťovík nebo jitrocel.

alergie na pyl

Neléčené příznaky sezonní alergie mohou kromě značného znepříjemnění života urychlit nástup astmatických záchvatů. Přibližně 80% osob s astmatem trpí také sezónními alergiemi. A platí to i naopak. Stejný pyl a alergeny, které vyvolávají příznaky sezonní alergie, mohou způsobit astmatické záchvaty, které se projevují sípáním, dušností, tlaku na hrudi a potížemi s dýcháním. Lidé se sníženou imunitou, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a jinými potížemi dýchacích cest musí zvládat příznaky sezonní alergie, aby zabránili dalším komplikacím. Mohou pomoci změny ve stravě, zařazení správných přírodních doplňků, éterických olejů a celková změna životního stylu. 

Běžné příznaky alergie

Příznaky alergie způsobují, že se prostě necítíme v kondici. Závažnost příznaků alergické rýmy se sice v jednotlivých ročních období mohou lišit, určitě je pravdou, že i tak mají tyto příznaky vliv na náš každodenní život. Za posledních 30 let se razantně zvýšil počet jedinců trpících alergiemi na pyl, plísně a některé druhy potravin. Alergie jsou poruchami imunitního systému, kdy organismus nepřiměřeně reaguje na neškodné látky a ihned vytváří protilátky, které začínají útočit. A právě to je příčinou alergických příznaků. 

jake jsou symptomy alergie na pyl brainmarket infografika CZ

Mnoho příznaků senné rýmy je podobných jako u běžného nachlazení nebo infekce dutin. Zatímco ale nachlazení je záležitost maximálně pár dnů, příznaky sezónní alergie nezmizí, dokud rostlina způsobující alergie nepřestane produkovat pyl. Pokud je alergenem pyl, plíseň nebo jiná látka ve vzduchu, příznaky se obvykle projevují v plicích, nosu a očích. Naopak potravinové alergie většinou postihují ústa, žaludek, nebo mohou způsobit kožní vyrážky. 

Mezi běžné příznaky alergie patří:

  • Rýma
  • Kýchání
  • Nadměrná tvorba hlenu
  • Snížená koncentrace a rozhodování
  • Astma
  • Nízký krevní tlak
  • Kopřivka 
  • Ekzém
  • Podrážděnost
  • Vyčerpanost a poruchy spánku
  • Svědění a slzení očí
  • Bolesti hlavy
  • Dušnost

symptomy_alergie_Infografika-BrainMarket_CZ

Přímo alergii zabránit nelze, ale můžete zmírnit její příznaky. Kromě toho, že se pokusíme omezit kontakt s alergenem (u osob se sezonní alergií je to velmi obtížné) můžeme potlačení příznaků podpořit změnou jídelníčku, kdy přestaneme jíst jídla bohatá na histamin, začneme užívat vhodné doplňky stravy, změníme styl života.

Příčiny alergií

Hlavní příčinou alergie je přehnaná citlivost imunitního systému na bezpečné částice jako třeba právě pyl. Přecitlivělost imunitního systému může být způsobena nadměrným stresem, znečištěním životního prostředí, nadměrnou expozicí toxinů v předmětech denní spotřeby (kosmetika, drogerie), narušením mikrobiomu neboli střevní mikroflóry, užíváním léků, antibiotik a alkoholu, konzumace prozá**tIivých potravin.

Jak zmírnit příznaky alergie?

alergie_a_astma_Infografika-BrainMarket_CZ

1.) Stres zhoršuje projevy alergie: Zbavte se ho!!!

Stres hraje velkou roli v imunitním systému a mnoho stresu může vést k intenzivnějším příznakům alergie. Podle Britského institutu pro alergie a enviromentální terapii, stres projevy alergie zhoršuje a jakmile se dopady stresu zmírní, zmírní se i projevy alergie. Proto je vhodné naučit se pracovat se stresem. Velmi dobrou zbraní na stres je pohyb, wim hof dýchání a studená sprcha a také zařazování adaptogenů (ženšen, maca, ashwgandha) které zmírňují reakci na stres. Nebo vyzkoušejte komplex adaptogenů proti adrenálnímu vyčerpání BrainMax Adaptogenic.

adaptogenni-efekt

2.) Vyhněte se nejen potravinám bohatým na histamin

  • Alkohol
  • Kofein
  • Mléčné výrobky
  • Čokoláda
  • Arašídy
  • Cukr
  • Umělá sladidla
  • Průmyslově zpracované potraviny
  • Melouny
  • Banány
  • Okurky
  • Slunečnicová semínka
  • Měkkýši
  • Echinacea
  • Heřmánek
  • Pšenice
  • Sója

Je třeba se vyvarovat všech potravin, které jsou bohaté na histamin. Potraviny, které běžně zhoršují příznaky senné rýmy obsahují alkohol, kofein, mléko, čokoládu, arašídy, cukr, pšenici, citrusy. Dále běžně používané konzervační látky včetně hydrogensiřičitanu sodného, hydrogensiřičitanu draselného, siřičitanu sodného a umělých sladidel. Ty mohou přispět k dalším příznakům senné rýmy. Doporučuji vyhnout se sušenému ovoci, džusům, krevetám a jakkoli vysoce zpracovaným potravinám. Mnoha lidem navíc pomůže, pokud se vyhnou potravinám, které způsobují produkci hlenu. Mezi takové patří například mléčné výrobky. Běžné mléčné výrobky, lepek, cukr, kofeinové nápoje a jakékoli potraviny, na které jste citliví, mohou zhoršit příznaky alergie.

4_potraviny_bohate_na_histamin_Infografika-BrainMarket_CZ

Potraviny, které byste měli zařadit...

Naopak existují potraviny, které nám mohou pomoci zmírnit příznaky alergie. Mezi takové potraviny patří med, kořeněná jídla, vývar, ananas, jablečný ocet, čerstvá zelenina, ryby. Mezi těmito potravinami určitě dominuje med a to z dobrého důvodu. V randomizované kontrolované studii publikované v International Archives of Allergy and Immunology, měli pacienti, kteří konzumovali med, významně lepší výsledky, než pacienti užívající konvenční léky na alergii. [2] Med působí na zmírnění příznaků tím, že obsahuje pyl, který alergii způsobuje. Několik polévkových lžic denně může pomoci od většiny příznaků senné rýmy.

prirodni_antihistaminika_infografika_brainmarket_CZ

Pokud Vás v průběhu alergie trápí zahlenění, je vhodné zařadit potraviny jako je česnek, cibule, zázvor, skořice nebo kajenský pepř. Tyto potraviny pomáhají vykašIávání hlenu. Podobně funguje i vývar z kostí, který kromě toho také pomáhá snižovat zá**t v těle a posiluje imunitní systém. Mezi vhodné potraviny patří také ananas. Kromě vitamínu C a B obsahuje také enzym bromelain, který pomáhá snížit alergickou reakci. V tomto období byste měli zařadit i čerstvou zeleninu a to hlavně mangold, který má vysoký obsah kvercetinu, dále zelí, mrkev, řepu nebo batáty. Z bílkovin je vhodné zařadit ryby jako je losos, dále drůbeží maso (nejlépe z volného chovu), hovězí nebo jehněčí maso.

potraviny_nizky_obsah_histaminu_Infografika-BrainMarket_CZ

3.) Doplňky stravy zmírňující příznaky alergie

Vzhledem k tomu, že 70% buněk imunitního systému se nachází v našem střevě, měli bychom se koncentrovat na jeho péči a hojení. Většina lidí má narušený mikrobiom a proto bychom měli zařadit vhodná probiotika, trávicí enzymy nebo doplňky pro zesílení střevní bariéry. Více v článku zdravé střevo...

jak-zmirnit-alergii-na-pyl

1.) Vitamin D3

Pro správnou funkci imunitního systému je vitamin D3 klíčový. Nízká hladina vitaminu D3 je spojena s chronickým zá**tem a alergiemi [5]. Přes jaro a léto choďte pravidelně na slunce a ve dnech, kdy slunce nesvítí doplňte alespoň 5.000 IU vitamínu D3 společně s vitamínem K2.

ucinky-vitaminu-d3-k2-infografika-brainmarket-cz

2.) Probiotika a prebiotika

Probiotika a prebiotika prospívají střevnímu mikrobiomu. Vzhledem k tomu, že ve střevě se nachází až 70% imunitních buněk, je velmi pravděpodobné, že zdravá mikroflóra prospěje zmírnění přecitlivělosti imunitního systému, které způsobuje alergie. Existují studie, které ukázaly, že doplňková probiotika jsou velmi účinná při snižování příznaků alergie [6]. Prebiotika jsou palivem pro přátelské bakterie a probiotika jsou infuzí přátelských bakteriálních kmenů.

nejcasteji-probiotika (1)

3.) Kvercetin

Kvercetin a rutin jsou aktivní bioflavonoidy, které regulují přehnanou imunitní odpověď způsobující alergické příznaky. Bioflavonoidy pracují v synergii s jinými antioxidanty, aby chránily buňky před negativními účinky oxidačního stresu a zá**tu často pozorovanými během přehnaných imunitních reakcích [7].

Quercetin, česky psaný kvercetin je flavonoid, který dodává ovoci a zelenině jejich sytou barvu, zastavuje produkci a uvolňování histaminu. Studie ukazují, že kvercetin má silné protizá**tlivé vlastnosti. Doporučuje se 1 gram denně a více. O kvercetinu si můžete více přečíst v článku: Querrcetin = Přírodní antihistaminikum a řešení alergie na nejen na pyl.

quercetin_infografika_brainmarket_CZ

4.) Bromelain

Bromelain je enzym, který se nachází v ananasu. Pomáhá snižovat otoky nosu a dutin a zmírňuje příznaky senné rýmy. Jeho řízení zá**tlivé odpovědi má příznivý účinek v boji s hypersenzitivními imunitními reakcemi [8]. Další studie naznačují jeho pozitivní účinky na kontrolu otoků a vazodilataci [9]. Bylo také zjištěno, že bromelain zvyšuje absorpci kvercetinu.

5.) Kopřiva dvoudommá

Obsahuje antihistaminika a má protizá**tlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat produkci histaminu způsobujícího příznaky alergie. Kopřivu dvodomou naleznete v BrainMax Testamento.

6.) Spirulina 

Je jednou z nejvíc prozkoumaných doplňků a podle lékařského centra University of Maryland spirulina zastavuje uvolňování histaminu, který způsobuje příznaky alergie. Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii bylo prokázáno, že konzumace spiruliny významně zlepšuje příznaky kýchání, ucpání nosu a svědění pokožky.[2] Užívá se 1 čajová lžička denně.

7.) Devětsil 

Děvětsil se tradičně používá k léčbě bronchitidy, zahlenění nebo astmatu. V nedávné studii u osob trpících sennou rýmou však bylo zjištěno, že jsou stejně účinné jako některé léky proti senné rýmě.[3] Malé děti, těhotné nebo kojící ženy by měly užívat jen malé množství. Užívá se 500 mg denně.

8.) Vitamin A

Vitamin A posiluje imunitní systém, bojuje proti zá**tu a působí proti histaminu. Užívá se 10.000 IU denně.

7.) Zinek 

Zinek je klíčovým minerálem pro chod imunitního systému. Pomáhá regulovat histamin a harmonizovat reakce imunitního systému.

ucinky_zinku_infografika_brainmarket_CZ

8.) Rybí olej: Omega 3

Astma a alergie jsou zá**tlivá onemocnění, proto mohou omega-3 mastné kyseliny eikosapentaenová kyselina (EPA) a dokosahexaenová kyselina (DHA) zmírnit příznaky alergie či astmatu. Tyto tuky působí protizá**tlivě a přestože mechanismus účinku zůstává většinou neznámý, studie ukazují kauzální vztah  mezi sníženým příjmem rybího oleje v modernizovaných společnostech a rostoucím počtem lidí s astmatem nebo jinými alergiemi.

Užívání omega 3 může také pomoci zlepšit vaši rovnováhu omega-3 až omega-6, což podporuje váš imunitní systém a vytváří ve vašem těle protizá**tlivější prostředí.

omega-3-proc-jsou-tak-dulezite-infografika-brainmarket-cz

Pár rad, které vám pomůžou cítit se lépe

1.) Esenciální oleje 

oleje jako je například mentol, eukalyptus, levandule nebo máta peprná pomáhají k uvolnění nosu od rýmy, zlepšují oběh a pomáhá při stresu. Stačí pár kapek do difuzéru, které mohou zmírnit příznaky senné rýmy.

2.) Akupunktura

Ve studii zveřejněné v časopise American Journal of Chinese Medicine akupunktura snižuje příznaky spojené se sezónní alergií u 26 osob a to bez vedlejších účinků.[5]

3.) Dostatečná hydratace

Každý den vypijte 6-8 sklenic vody. Pokud nastane dehydratace, zvyšuje se taky zahlenění.

4.) Vyhněte se pylům 

Ve dnech s vysokým množstvím pylu zůstaňte raději doma. Ale pokud ven musíte vemte si brýle nebo vyražte ven po dešti.

5.) Sprcha před spaním 

Pyly se mohou udržovat jak na pokožce, tak i ve vlasech a přes noc se tím alergie může zhoršit, proto je dobré dbát na sprchu před spaním.

6.) Častěji perte oblečení a ložní prádlo 

7.) Zbavte se koberců

Koberec v sobě udržuje nejen prach, ale i pyly, které lze jen těžko vysát. Pokud máte výrazné příznaky sezónní alergie, mohlo by prospět nahradit koberce za plovoucí podlahy. 

8.) Pravidelný úklid

Pyl a prach se usazuje téměř všude, proto je pravidelný úklid nezbytný a to zejména v ložnici.

9.) Dveře a okna nechte raději zavřené 

Pokud je ve vzduchu větší množství pylu, nechte dveře i okna zavřená, aby jste tak omezili vystavení pylu. A pořiďte si domů čističku vzduchu.

Závěr

Alergická onemocnění, včetně senné rýmy a alergií na potraviny se v posledních deseti letech dramaticky zvýšila. Podávané léky pouze zmírňují příznaky. Do začátku je dobré odstranit z jídelníčku potraviny, na které jste citliví a budete jíst protizá**tlivé potraviny, které posilují imunitní systém. Naučte se pracovat se stresem pomocí dýchacích cvičení od Wim Hofa, pokud to nestačí přidejte adaptogeny. Soustřeďte se na posílení střevního mikrobiomu, neboť tam se nachází klíč k našemu imunitnímu systému.

Sama jsem vyléčený alergik / astmatik, takže vím, že alergie je řešitelná, ale musíte přinést nějaké oběti. Nespoléhat se na pilulky a doktory, ale pracovat na své životosprávě, fyzické i psychické odolnosti a smířit se s tím, že některé potraviny pro vás zkrátka nejsou. Budete na sobě muset začít pracovat, překopat svojí životosprávu, ale výsledek bude stát za to. Představte si, že 2 měsíce v roce nebudete neustále kýchat, mít oteklé a svědivé oči, budete moci chodit ven procházky bez toho aniž byste spotřebovali dva balíky kapesníků. Nestojí to za to? Držím vám palce!

Veronika Halusková

 

 

[1] https://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis

[2] The effects of spirulina on allergic rhinitis, Cemal Cingi 1Meltem Conk-DalayHamdi CakliCengiz Bal, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18343939/ 

[3] Randomised controlled trial of butterbur and cetirizine for treating seasonal allergic rhinitis, Andreas Schapowal, consultant in ear, nose, and throat medicine on behalf of Petasites Study Group, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC64514/ 

[4] Birch pollen honey for birch pollen allergy--a randomized controlled pilot study, K SaarinenJ JantunenT Haahtela, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21196761/

[5] Vaccine Inury – Illnesses in Unvaccinated Children.

[6] Yang G, Liu ZQ, Yang PC. Léčba alergické rýmy probiotiky: alternativní přístup. North American Journal of Medical Sciences. 2013; 5

[7] Condette CJ, Bach V, Mayeur C, Gay-Quéheillard J, Khorsi-Cauet H. Chlorpyrifos Exposure During Perinatal Period Impacts Intestinal Microbiota Associated with Delay of Maturation of Digestive Tract in Rats. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2015 Jan 30.

[8] Maurer HR. Bromelain: biochemistry, pharmacology and medical use. Cell Mol Life Sci. 2001 Aug;58(9):1234-45.

[9] Khosropanah H, Bazargani A, Ebrahimi H, Eftekhar K, Emami Z, Esmailzadeh S. Assessing the Effect of Pineapple Extract Alone and in Combination With Vancomycin on Streptococcus sanguis. Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products. 2012;7

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!