Alkalizace těla jako prevence nejzávažnějších onemocnění.

Alkalická strava do značné míry ovlivňuje naše celkové zdraví. Závisí hlavně na tom, co jíme. V dnešním článku se zaměříme na to, co to vlastně alkalizace je, jaké jsou optimální hodnoty pH, jakým potravinám dát přednost a jak co nejrychleji vyrovnat hladinu pH.

Co je alkalizace těla a jak velký má význam?

Nejprve si vysvětlíme, co to vlastně alkalizace je. Naše tělo neustále pracuje na rovnováze. Po všech stránkách. A výjimkou není ani hladina pH. Naším cílem je nastolit tzv. acidobazickou rovnováhu. Není to nic jiného než balanc mezi kyselostí a zásaditostí těla. Normální hodnoty pH jsou mezi 7,35 - 7,45. Alkalickou rovnováhu v organismu můžete zjisti pomocí testů ze slin a moči. Z moči se hodnota pH kontroluje vždy ráno a večer, protože hodnoty se mění v závislosti na tom, které potraviny jste během dne konzumovali. Ráno jsou zpravidla hodnoty mnohem menší (6-6,4) a večer bývají hodnoty vyšší (6,7 - 7,0). V takovém případě to znamená, že tělo funguje normálně, vstřebává vitamíny i stopové prvky, což stačí k regulaci alkalické rovnováhy. Pro co nejpřesnější hodnoty ze slin by měla měření probíhat co hodinu. V průběhu dne se hodnoty pohybují mezí 6,4 - 6,8.

Co v počátku způsobuje  kyselé prostředí organismu__inforgafika_cz

Co způsobuje kyselé prostředí v organismu?

Naše pH se mění v závislosti na tom, co jíme. Zásadité nebo kyselé prostředí nastává při přeměně potravy na energii. Jde o chemickou reakci, při které vzniká "odpad" a ten ovlivňuje pH. 

Jednoduše bychom mohli říct, že v kyselém prostředí se daří rozvoji mnoha onemocněním, které v počáteční fázi začínají zá**tem. Německý vědec a držitel Nobelovy ceny Otto Warburg v roce 1931 zjistil, že v alkalickém prostředí umírají buňky nádorového onemocnění. Podle jeho teorie je jedním z hlavních faktorů takového onemocnění kyselé prostředí v organismu a nedostatek kyslíku. 

Ve chvíli, kdy je v organismu kyselé pH, dochází k mnoha negativním změnám:

  • Klesá aktivita zdravých enzymů.
  • Oslabuje se imunitní systém. Tělo špatně odolává respiračním onemocněním.
  • Kosti jsou křehčí, protože vápník, který tělo potřebuje k alkalizaci, odebírá z kostní tkáně.
  • Nedostatek energie, pocity vyčerpání.
  • Narušení krevního oběhu a metabolismu.

V závislosti na tom může po čase přijít řada velmi vážných onemocnění, které v současné době už jsou často připisovány životnímu stylu. V místech nádorových onemocnění byly zjištěny hypoxické buňky. To znamená, že buňky nemají dostatek kyslíku a spoléhají se tak na glukózu a kyselinu mléčnou jako na svůj primární zdroj energie. To má za následek kyselé prostředí v okolí takto poškozených buněk a to dále umožňuje jejich šíření. 

Zásaditá zelenina a ovoce_infografika_cz

Potraviny pro alkalizaci těla

Cílem vhodně zvoleného jídelníčku je zařadit co nejvíce zásaditých potravin a omezit konzumaci těch kyselinotvorných. Začít takový den můžeme třeba se sklenicí vody s citronovou šťávou. Přestože si asi těžko umíme představit něco kyselejšího než je citron, překvapivě má citron zásadité vlastnosti a kromě toho spouští aktivitu trávicích orgánů, hydratuje a odstraňuje škodlivé kyseliny. Samostatná voda s minerály pak je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak obnovit pH. 

Dále mezi typicky zásadité potraviny patří zelenina jako jsou okurky, rajčata, dýně, salát, brambory, kukuřice nebo květák. Z ovoce můžete volit kiwi, hrušky, jablka, pomeranče nebo broskve. Luštěniny jako je čočka, cizrna, fazole a hrách mají zelenou, stejně jako čerstvá jednodruhová koření - bazalka, kopr, petržel nebo koriandr. 

zasady alkalicke diety_infografika_cz

Cukr jako hlavní kyselinotvorná potravina

Pokud bychom chtěli udělat žebříček kyselinotvorných potravin, obsadil by cukr nejspíš první příčku. Rafinovaný cukr jak jej známe, máme především za nezdravou potravinu, která má nespočet negativních vlivů na organismus. Přispívá k odvápnění kostí, dramaticky zvyšuje hladinu glukózy, má negativní dopad na naše zuby a také má spolu s tuky hlavní podíl na rozvoji obezity. Možná ale nevíte, že cukr je vysoce kyselinotvorná potravina a množství, ve kterém jej konzumujeme, velmi přispívá ke kyselému pH. Sladké chuti se určitě nemusíte vzdávat, stačí dát přednost přírodním sladidům jako je xylitol nebo erythritol. Tato přírodní sladidla mají více než dost pozitivních vlastností. Pro představu jsme tato přírodní sladila vysvětlili v tomto článkuKlíčem k rovnováze je strava. Zde může pomoci alkalická dieta. Nicméně doporučuji si nejdříve zjistit pH a poté zkoušet alkalickou dietu. 

Banner clanek elektrolyty

Alkalická dieta má pár svých zásad, těmi jsou:

  • Minimální tepelná úprava ovoce a zeleniny. Při vaření nebo dušení se ztrácejí vitamíny i stopové prvky.
  • Nemělo by se používat máslo a slunečnicový olej. Saláty můžete pokapat například olejem olivovým nebo lněným.
  • Po 19 hod se doporučuje nejíst. Takto v podvečer se tělo připravuje na spánek a není dobré jej přetěžovat trávením.
  • Vyhýbat se cukru a taktéž omezit množství soli.
  • Při výběru tekutin dejte přednost čisté vodě a čajům.
  • Maso a ryby si dopřejte třikrát do týdne.
  • Nekonzumujte potraviny s vysokým obsahem tuku nebo uzeniny. To stejné platí pro konzervy.
  • Zakázána je také konzumace alkoholu, kávy a kouření.
  • Nepřejídejte se a raději jezte v menším porcích, častěji během dne.

V hlavní roli MINERÁLY 

Možná jste zaslechli, že pro alkalizaci organismu je možné použít jedlou sodu. Nicméně zde můžete narazit, protože tato metoda má svá rizika. Soda je přísně zapovězená osobám s nízkou kyselostí organismu a pokud nevíte jak na tom jste, můžete si spíše uškodit. Navíc není vhodná pro diabetiky a hypertoniky (osoby s vysokým krevním tlakem) a může mít celou řadu vedlejších obtíží jako je nadýmání, zvýšený pocit žízně, křeče v žaludku, ale také nevolnost, zvracení nebo slabost. Mnohem účinnější a bezpečnější je volit vhodné minerály. Minerály mají schopnost snižovat pH v organismu a přidáním do nápoje jsou daleko lepší alternativou než soda, protože každý minerál má v těle desítky dalších funkcí. 

 

Veronika Halusková