Co se stane s naší pokožkou při spálení sluncem?

Asi jedna třetina slunečního záření dopadá na Zemi, nicméně i to je dostatečné na to, abychom se snadno spálili. Každý z nás se alespoň jednou za život spálil. Nejspíš dobře víte, že kůže po spálení rychle zčervená, je velmi citlivá na dotek, svědí a ojedinělé nejsou ani puchýře, které se po větším spálení vytvoří. Ale co se v tyto první dny děje uvnitř naší pokožky? To si vysvětlíme níže.

Z čeho se skládají sluneční paprsky? 

Ve slunečním záření dopadajícím na Zemi jsou dva typy UV paprsků a oba mohou být škodlivé pro naši pokožku: ultrafialové A (UVA) a ultrafialové B (UVB). UVA paprsky tvoří 95 % veškerého UV záření slunce, zatímco zbývajících 5 % tvoří UVB paprsky.

Oba tyto paprsky způsobují poškození kůže, ale každý z nich, jiným způsobem. UVA paprsky mají delší vlnovou délku, což znamená, že pronikají hlouběji do pokožky než UVB paprsky, které pronikají do části pokožky, která se nazývá epidermis. UVB paprsky jsou však biologicky aktivnější a mají větší energii než paprsky UVA, díky čemuž jsou dostatečně silné na to, aby spálily pokožku. UVB paprsky mají tendenci způsobovat přímou destrukci povrchových kožních buněk, ale je známo, že UVA paprsky vyvolávají chemické změny v buněčné DNA v hlubších vrstvách.

Kuze a UVA _inforgafika_sk

Od chvíle, kdy je pokožka vystavena UV záření, si můžeme všimnout, že je teplá. Je to proto, že v tu chvíli absorbuje a přeměňuje pokožka tyto UV paprsky na teplo. Je za to zodpovědný melanin. Molekula, která zajišťuje pigmentaci naší pokožky a také hlavní ukazatel toho, jaký typ pokožky máme. Podle melaninu má někdo pokožku bledou a někdo tmavou. S fototypem pokožky souvisí i to, jak rychle se opalujeme a zda máme pokožku, která má tendenci se spálit i za velmi krátkou dobu. Když jsme vystaveni ultrafialovým paprskům, melanin se hromadí pod kůží, aby zabránil potenciálnímu poškození tkáně. 

UVB je pro nás nebezpečnější, protože způsobuje spálení pokožky, projevuje se stárnutím pokožky, poškozením kůže a výrazně podporuje vznik závažných onemocnění kůže. Ve chvíli spálení pokožka reaguje uvolněním chemikálií, které rozšiřují krevní cévy. To způsobuje únik tekutin a zá**t, který vnímáme jako spálení sluncem.

A co ve skutečnosti způsobuje stárnutí pokožky po dopadu slunce? Častější, ale méně silné UVA světlo nás sice nespálí, ale vytváří vrásky. Tyto paprsky pronikají přes epidermis do vrstvy dermis a poškozují fibroblasty, které mají na starost produkci kolagenuKolagen je bílkovina, která má hydratační vlastnosti a omlazuje naši pokožku tím, že opravuje poškození a udržuje pokožku pružnou a pevnou. Jakmile jsou tedy fibroblasty poškozeny, nemohou produkovat dostatek kolagenu a pokožka je vrásčitá. Proč? Pokožce chybí kolagen, který potřebuje ke zhojení a napnutí.

Spaleni od slunce _inforgafika_cz

Co konkrétně dělají sluneční paprsky s naší pokožkou?

Když se ultrafialové záření dotýká pokožky, poškodí kožní buňky a způsobí mutaci v jejich DNA. Naše tělo má spoustu úžasných mechanismů, jak těmto mutacím zabránit a dokonce je napravit. Ovšem pokud jsou kožní buňky vystaveny UV záření více, než mohou zvládnout, poškození může být neopravitelné a buňky odumírají. Krevní cévy se rozšiřují, aby zvýšily průtok krve a přivedly imunitní buňky do pokožky. Ty pomáhají léčit kožní buňky. To vše způsobuje zarudnutí, otoky a zá**ty. Jde v podstatě o zá**tlivou reakci, na kterou pokožka reaguje zarudnutím.

V roce 2005 se zjistilo, že chronické vystavení ultrafialovému záření může vést k problémům se schopností těla regulovat tento proces, vysílat špatné signály o tom, které buňky ukončit a které opravit – což v konečném důsledku vede k vyššímu riziku rozvoji závažných onemocnění kůže.1

Po tom všem nastává fáze, kdy se kůže začne odlupovat. Je to známka hojení, kdy pokožka začne pracovat na obnově. Protože každý máme jiné množství kožního pigmentu (již zmíněného melaninu), trvá každému z nás jinak dlouho než se pokožka spálí. Někteří lidé produkují více pigmentu (to znamená, že mají více pigmentových buněk), což jim poskytuje větší ochranu před sluncem. Naopak lidé s menším množstvím pigmentu se snadněji spálíTmavá pokožka odolává spálení od slunce déle, ale přesto nemůže zcela ochránit před spálením. I lidé s tmavou pletí musí stále dbát na ochranu před sluncem. Tmavá kůže je obvykle odolnější vůči slunci, ale to neznamená, že nemůže dojít k poškození. 

fototypy pokožky _inforgafika_cz

Pokud se hodně spálíte, mohou se na vaší kůži vytvořit puchýře naplněné tekutinou. Tyto puchýře, které se obvykle objevují mezi 6 a 24 hodinami po spálení, znamenají hlubší poškození buněk v dermis vaší pokožky. Puchýře jsou naplněny plazmou vytvořenou mezi vrstvami epidermis a dermis. Jsou štítem vytvořeným vaším tělem, aby zajistily, že žádné vnější dráždivé látky nebudou bránit hojení vaší sluncem spálené pokožky.

4 (4)

Jak se bránit proti spálení?

Nejspíš víme, že proti sluníčku se musíme chránit opalovacími krémy. Jakým dát přednost jsme blíže popsali v tomto článku. Nicméně je toho mnohem více, co můžeme pro ochranu naši pokožky udělat. V první řadě je vhodné před létem zařadit astaxanthinJde o červeně zbarvený pigment - karotenoid, který se nachází v rostlinách, řasách, bakteriích a jiných organismech, kde vytváří jasně žluté, oranžové a červené zbarvení. Astaxanthin se hromadí v každé vrstvě pokožky a chrání ji před spálením a poškozením sluncem. Působí zkrátka jako vnitřní opalovací krém, což potvrdila i studie z roku 2018.2 Jednalo se o randomizovanou placebem kontrolovanou studii, která prokázala, že astaxanthin chrání pokožku před poškozením UV paprsky a udržuje pokožku zdravou. Navíc skupina, která užívala astaxanthin, měla ve srovnání se skupinou užívající placebo sníženou ztrátu vlhkosti pokožky v ozařované oblasti. Je to tím, že astaxanthin je schopen proniknout do všech vrstev pokožky (lokální opalovací krémy dosáhnou pouze nejvzdálenějších vrstev). Kromě toho také astaxanthin pohlcuje volné radikály, které zá**t způsobují.

astaxanthin_Studie_cz

Další, co můžete pro zdraví pokožky udělat, je optimalizovat příjem omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. Zatímco omega 6 nenasycené mastné kyseliny jsou zá**tlivé, tak omega 3, které můžete získat z ryb nebo tresčích jater, jsou protizá**tlivé. V případě vyššího množství omega 6 dochází k většímu poškození tkáně sluncem a to je jen jeden z mnoha důvodů proč se bez omega 3 nenasycených mastných kyselin zkrátka neobejdeme. Jen doporučuji nejíst ryby těsně před opalováním, 

Tipy na závěr

  • Pokud se snadno spálíte, nechoďte přes poledne v létě na sluníčko. Mnohem lépe si budete zvykat na dopolední nebo odpolední sluneční paprsky.
  • Dbejte na výběr přírodního opalovacího krému. 
  • Pokud vás pokožka začne pálit, je nejvyšší čas se před sluncem schovat.
  • Na jaře začněte užívat astaxanthin, abyste byli co nejlépe připraveni na přicházející léto.
  • Krémem se namažte pokaždé, když jdete znovu ven. 

V neposlední řadě si výrazně můžete pomoci tím, že se pobytu na slunci budete v průběhu celého roku postupně adaptovat. Pokud budete na sluníčku průběžně celý rok, nemusíte se bát spálení v létě u moře. 

 

 

Veronika Halusková 

 

1. LAETHEM, An Van, Sofie CLAERHOUT, Marie GARMYN a Patrizia AGOSTINIS. The sunburn cell: regulation of death and survival of the keratinocyte. 2005.

2. ITO, Naoki, Shinobu SEKI a Fumitaka UEDA. The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People—A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. 2018.