Eliminační dieta: jak na ni a co mi napoví?

Myslíte si, že trpíte alergií na některou z potravin, ale nejste si přesně jistí, na kterou toto obvinění uvalit? Trápí vás trávicí problémy či zá**ty kůže, ale nemůžete přijít na to, jak se jich zbavit? Máme pro vás možné řešení, a tím je eliminační dieta!

Eliminační dieta je krátkodobý stravovací plán, který omezuje určitou skupinu potravin, které by mohly způsobovat alergickou reakci. Někteří z vás můžou pociťovat nekonečné problémy s trávením či kůží, na které jste si ze zoufalství už zvykli, protože nemůžete přijít na to, co je způsobuje. Mezi problémy, které vás můžou popohnat k vyzkoušení eliminační diety, patří dlouhodobý průjem, nadýmání, zácpa, ekzém či akné. Zjistilo se, že přes 30 milionů dospělých v Americe samotné trpí alergiemi na potraviny, a tyto čísla neberou v potaz jedince s pouhou nesnášenlivostí nebo citlivostí na určité skupiny potravin, které se na testu pro alergie nezobrazí. To znamená, že toto číslo bude v realitě daleko vyšší, což je další důvod pro vyzkoušení eliminační diety!

Jaké potraviny po dobu eliminační diety omezit? 

Osm základních skupin s potenciálem způsobovat problémy jsou ryby, vejce, arašídy, ořechy, pšenice/lepek, sója, mléko a měkkýši. Druhy eliminačních diet se liší podle potravin, které se vyřazují, mezi nejčastější patří: 

  • Lepek
  • Mléčné výrobky a laktóza
  • Sója
  • Rafinovaný přidaný cukr
  • Arašídy
  • Kukuřice
  • Vejce
  • Většinou všechny zabalené zpracované potraviny

Eliminační dieta se většinou dodržuje 3-6 týdnů. Předpokládá se, že protilátky (proteiny imunitního systému, které se tvoří při negativních reakcích na určitou potravinu) setrvají v těle po dobu 3 týdnů, než jsou vyloučeny. 3 týdny jsou většinou minimální dobou pro vysledování změn a zpozorování zlepšených reakcí těla. 

S jakými symptomy může eliminační dieta pomoci? 

„Já eliminační dietu nepotřebuju, jím zdravě!“ Pokud však do nekonečna před sebou budete tlačit problémy, které se stále nedaří odstranit, tak eliminační dieta bude extrémně účinný způsob, jak tyto problémy rozluštit a začít se jim věnovat. I v případě, že už jste si v minulosti nechali udělat testy na potravinovou intoleranci u lékaře, stále vám může něco unikat. Testy na alergie totiž neukazují potraviny, na které jste jen citliví, i ty však způsobují negativní symptomy. 

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na specifický protein, podobné efekty se však můžou objevovat i když se vám na testech pozitivní reakce neukázala! Při příjmu proteinu, který není tělem dobře tolerovaný, se může objevit množství reakcí způsobující symptomy jako vyrážku, kopřivku, otoky, potíže s dýcháním nebo bolesti trávicího traktu.

Identifikací a odstraněním alergií a citlivostí na potraviny pomůžete celkovému zdraví. Pokud se trápíte s nekonečným nediagnostikovaným problémem, vaše tělo neustále podporuje zá**tlivou odezvu, která vás může poškozovat v mnoha směrech. Potravinové alergie a senzitivity jsou spojovány se zvýšeným rizikem vývoje:

  • Chronické únavy 
  • Artritidy
  • Astmatu
  • Nedostatečného množství mikronutrientů 
  • Náladovostí, depresí či úzkostí
  • Autoimunitními onemocněními
  • Aterosklerózou (tuhnutí cév a následné kardiovaskulární problémy)
  • Zhoršenými kognitivními schopnostmi a následnými neurodegenerativními onemocněními jako Parkinsonova choroba či demence 
  • Poruchy učení jako ADHD 
  • Problémů se spánkem 
  • Unavených nadledvinky 
  • Bolesti svalů a kloubů a následné artrózy
  • Přibírání hmotnosti a obezita 
  • Migrény a bolesti hlavy 
  • Problémy s ledvinami a močovým měchýřem 

S návazností na zprávu publikovanou v roce 2019 v magazínu Alternative and Complementary Therapies, 50 leté ženy s mnoha příznaky, které zařadily eliminační dietu po dobu 9 týdnů, pozorovaly úlevu od příznaků intolerancí a zlepšení příjmu nutrientů. Studie ukazují, že eliminací problémových potravin se zmírnila zátěž na imunitní systém a toto umožnilo tělu se uzdravit a opravit potřebné problémy. 

Zdravotní benefity

1.) Eliminační dieta pomůže odkrýt skryté alergie  

Je běžné pociťovat přetrvávající zažívací potíže i při zdravé stravě? Proč tomu tak je? Zkrátka stačí jen jedna nebo dvě nezjištěné intolerance a velký problém je na světě. Pro příklad 52 pacientů s poruchou jícnu vyvolanou převážně potravinovými alergiemi se podvolilo zkoušce eliminační diety ve studii z roku 2014, která byla publikována v the Journal of Allergy nad Clinical Immunology. 70% pacientů pocítilo úlevu díky eliminační dietě. 

Během studie pacienti vyřadili 4 hlavní potravinové alergeny na 6 měsíců, těmito produkty byly: mléko, pšenice, vejce a luštěniny. U 65-85% se objevila senzitivita na minimálně jednu či dvě skupiny. Jako hlavní alergen s „úspěšností“ 50% bylo označeno mléko, vejce následovaly s 36%, na pšenici reagovalo 31% pacientů a na luštěniny se objevila odezva u 18% pacientů. Pacienti však neměli žádné tušení, že jsou na tyto potraviny alergičtí, to znamená, že to předešlé léčby a testy na alergeny neukázaly. Po odstranění dráždivých jídel na delší dobu se však projevily změny. Odstranění některých skupin potravin je nejvíce zřejmá a podstatná složka léčby potravinových alergií. 

 

2.) Zlepšuje symptomy dráždivého tračníku  

20 pacientů trpících syndromem dráždivého tračníku se podrobilo eliminační dietě ve studii z roku 2006 prováděné na University of Kansas Medical Center, 100% pacientů zaznamenalo významné zlepšení příznaků problémového trávení. Eliminační diety byly založeny na výsledcích testů provedených k identifikaci potravin dráždících pacienty. Po 6 měsících na eliminační stravě a souběžném konzumování probiotik byli pacienti znovu zkoumáni a každý z nich zaznamenal zlepšení v chování syndromu dráždivého tračníku. Výzkumníci také zjistili, že 100% pacientů mělo po půlroce ve střevní mikroflóře více prospěšných bakterií. 

 

3.) Prospěšná pro léčbu symptomů leaky gut 

V mnoha případech je syndrom propustného střeva zapříčiněn alergií, autoimunitním onemocněním či zá**tem v těle. Leaky gut se objevuje v případech, kdy se ve střevní výstelce vytvoří malinkaté trhlinky, které umožňují některým substancím projít do krevního řečiště a dále škodit v těle. Leaky gut má velký vliv na autoimunitní onemocnění jako Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Leaky gut může navíc způsobit sníženou absorpci některých důležitých minerálů a vitamínů jako zinek, železo a vitamín B12. Předpokládá se, že syndrom propustného střeva bývá způsoben alergií na lepek, příčinou však můžou být i jiné alergie či intolerance. 

 

4.) Působí úlevu při kožních problémech jako ekzém či akné

Existují silné důkazy u kožních onemocnění jako ekzém či akné, že některé tyto problémy souvisí s nediagnostikovanými potravinovými alergiemi. Pro příklad můžeme uvést studii od Institute of Special Medicine in Rome, která našla silné spojení mezi ekzémem a symptomy alergií na určité potravinové skupiny. Testováno bylo 15 dospělých s ekzémem, ti byly uvedeni na eliminační dietu. Z celkových 15 subjektů hned 14 zaznamenalo znatelné zlepšení kožních problémů. 

Nejčastějšími alergeny byly ořechy, rajčata, mléko, vejce a obiloviny, přičemž u šesti z 15 pacientů byla zjištěna alergie alespoň na jednu z těchto potravin. U dalších devíti pacientů bylo podezření na potravinovou intoleranci alespoň na jednu potravinu, což vedlo ke zlepšení u 93 % subjektů (14 z 15), když byly všechny potraviny vyloučeny.

 

5.) Může pomoci předcházet nebo léčit poruchy učení jako ADHD či autismus

Časté alergeny jako lepek či mléčné produkty mohou zvýšit riziko ADHD a autismu, jelikož proteiny z těchto potravin můžou zvýšit propustnost střeva. Toto se stává, když nechtěné substance projdou přes střevo do krevního řečiště, kde cirkulují a mohou se dostat až k mozku, kde působí jako opium. Po tom, co se tyto částice dostávají do kontaktu s buňkami imunitního systému, spouští zá**tlivou reakci organismu. 

Vysoké množství přijímaného cukru v kombinaci s nízkým příjmem zinku, selenu, železa a občas i omega 3 mastných kyselin také zhoršují symptomy ADHD. Studie z Developmental Brain-Behaviour Laboraty na University of Southampton zanalyzovala efekty tří různých stravovacích stylů u dětí s ADHD a restriktivní eliminační dieta byla benefitující z hlediska snížení symptomů. Mnoho dalších studií jako jedna z roku 2012 provedená Division of Neurology na Children's Memorial Hospital v Chicagu usoudila, že projevy ADHD u dětí byly zmírněny, pokud byl snížen příjem cukru, a naopak byly přidány suplementy s kvalitními omega 3 mastnými kyselinami. 

 

6.) Bojuje s migrénou a bolestí hlavy

Eliminační diety jsou účinnou a levnou léčebnou strategií pro pacienty, kteří trpí častými migrénami a bolestmi hlavy. Když 21 pacientů přešlo na eliminační dietu - odstranění běžných alergenů, které byly identifikovány v rámci předběžného screeningového testu na IgG protilátky - u většiny pacientů došlo k výraznému zlepšení příznaků ve srovnání s dobou, kdy dietu začali držet. Po eliminační dietě pacienti uváděli významné rozdíly v počtu záchvatů migrény, které měsíčně zažívali, v délce trvání záchvatů a v intenzitě bolesti.

Jak tedy na eliminační dietu? 

Zde jsou kroky, které byste měli dodržovat pro efektivní užití eliminační diety: 

  • Přestaňte s konzumací problémových potravin alespoň na 3 týdny. Odstranění těchto potravin je základní krok v eliminační dietě, po tomto kroku můžete začít analyzovat a odhalovat potenciální alergeny.
  • Během eliminační diety pečlivě čtěte složení na potravinách, abyste si mohli být opravdu jisti, že jste danou potravinovou skupinu vyřadili i ve stopovém množství. Během procesu eliminace není špatný nápad zaznamenávat pocity z jídel a vést si deníček. Tyto záznamy se budou hodit ve chvíli, kdy budete chtít odstraněné potraviny znovu zařadit do jídelníčku. 
  • Po eliminaci potravin na 3 týdny začněte po jedné skupině zařazovat potraviny zpět do jídelníčku. Konzumujte podezřelé potraviny denně po dobu 1-2 týdnů a zaznamenávejte příznaky. Pokud zaznamenáte jakékoliv změny oproti eliminační dietě, může se jednat o citlivost či alergii. 
  • Pokud se symptomy vrátí po opětném konzumování potraviny, můžete si svou tezi ohledně citlivosti potvrdit tím, že potravinu zkusíte opět vyřadit. Pokud se symptomy opět vypaří, tak máte vyhráno. Můžete si všimnout, že proces probíhá systémem pokus-omyl, avšak zjištění problémových potravin a jejich eliminace by neměla zabrat více než 4-6 týdnů, po této době byste si už měli být jisti, které potraviny jsou pro vás na černé listině.

Nejčastější potraviny a alergeny, které byste během eliminační diety měli omezit: 

  • Lepek
  • Mléčné produkty 
  • Sója
  • Kukuřice 
  • Arašídy 
  • Citrusy 
  • Hydrogenované oleje 
  • Přidaný cukr 
  • Alkohol a kofein 
  • Zeleninu z čeledi lilkovitých  

 

Proč právě tyto potraviny? 

Například. pouze v Americe je podle Cleveland Clinic potvrzených zhruba 6% populace se senzitivitou na lepek. Další množství lidí zažívá reakce na lepek v podobě zá**tlivých odpovědí organismu, což značí senzitivitu či nesnášenlivost. Alergie na mléčné výrobky je také velice častá, jelikož standardní proces pasterizace ničí enzymy, které jsou potřebné pro trávení laktózy. Zkuste se vyhýbat typu proteinu nazývaného beta kasein A1, který funguje jako spouštěč sezónních potravinových alergií.

Proč odstranit i sóju či kukuřici? 

Pro začátek si řekněme, že sója a kukuřice jsou dvě nejvíce geneticky modifikované potraviny na světě (GMO). Dalšími potenciálně častými alergeny jsou arašídy či citrusy. Mnoho studií dále ukazuje, že pokud se u vás objeví alergie, či senzitivita na jednu potravinovou skupinu jako například sóju, bude větší pravděpodobnost, že bude organismus negativně reagovat i na další alergen, jako například arašídy. Toto je způsobeno podobností alergenních částic v potravinách, které jsou si velice podobné a působí v organismu obdobné zá**tlivé reakce. 

Hydrogenované oleje vytváří chronickou zá**tlivost v celém těle, a to může vyvolat onemocnění. Na stranu druhou zdravé tuky jsou nezbytné pro správné hormonální funkce v těle, hojení buněk a protizá**tlivé procesy těla. Cukr je antinutrient nabízející nulovou přidanou hodnotu v podobě vitamínů či minerálů, navíc způsobuje zvýšené množství glukózy a inzulínu v krvi, což ústí ve zvýšenou zá**tlivost a nižší energii. 

Některé alkoholické nápoje jako červené víno nebo pivo obsahující lepek mohou způsobovat alergické reakce či trávicí problémy. I když to pro vás neplatí, během eliminační diety doporučujeme eliminovat množství konzumovaného alkoholu kompletně, pomůžete tak svému tělu ve vlastní detoxikaci. Alkohol může akcelerovat růst škodlivých kvasinek a bakterii ve střevě, snižovat energii, působit depresi a jen zhorší již existující zdravotní problémy. 

A co lilkovité rostliny? Pokud jste typ člověka trpící senzitivitou na určité potraviny, alergiemi, autoimunitními onemocněními, zá**tlivými onemocněními střev či syndromem leaky gut, je možné že lilkovité rostliny můžou být částí vašeho problému. Pro většinu populace budou tyto rostliny neškodné, pro malou skupinu jedinců však můžou mít stejné efekty jako například laktóza z mléka, a tím způsobují silné alergické reakce. Mezi nejčastěji konzumované plodiny z této skupiny patří brambory, rajčata, lilek či papriky. 

Jaké potraviny naopak zařadit během eliminační diety? 

Během eliminační diety se snažte tvořit svá jídla z 40% zeleniny, 30% netučných bílkovin a z 20% zdravých tuků, zbytek talíře můžete doplnit sacharidy pocházejících z celistvých potravin a z ovoce. Strava na eliminační dietě bude v mnoha ohledech připomínat paleo dietu. Většinu talíře bude zaplňovat zelenina, ta by měla být ideálně v BIO kvalitě a k ní můžete přidat i BIO ovoce. Typy zeleniny, které jsou především vhodné pro „ozdravnou“ stravu, jsou: 

  • Všechny druhy listové zeleniny 
  • Brukvovitá zelenina: brokolice, květák, růžičková kapusta
  • Artyčoky 
  • Fenykl 
  • Celer 
  • Okurky 
  • Tykvová zelenina 
  • Houby 
  • Hrášek 
  • Ředkvičky 
  • Klíčky
  • Mořská zelenina
  • Bobule
  • Čerstvé bylinky 

Další podstatnou složkou na talíři budou kvalitní bílkoviny a zdravé tuky. Zaměřte se na příjem netučných bílkovin pocházejících ze zvířat krmených trávou, drůbeže z volného chovu, volně ulovených ryb, vejcí nepocházejících z klecového chovu (jen pokud si jste jisti, že netrpíte intolerancí na vejce) a můžete přidat i malé množství naklíčených fazolí. Zdravé zdroje tuku zahrnují: produkty kokosu jako kokosový olej, olivový olej, oříšky, semínka či avokáda.

Možná budete chtít zkusit vzdát se na určitou dobu všech obilovin, dokonce i bezlepkových obilovin, jako je quinoa a bezlepkový oves - to je také klíčový krok v dietě s nízkým obsahem FODMAP. Pokud chcete obiloviny zařadit do svého jídelníčku, tvořte jimi maximálně 10% přijímané potravy a držte se bezlepkových, naklíčených a nejlépe BIO obilovin.

Proč a jak to tedy funguje? 

Velká část imunitního systému je uložená v trávicím traktu, celkem asi 70% a většina se soustřeďuje ve střevech. Díky tomu, je spojení mezi mozkem a střevy velice silné. Pokaždé, když vložíme něco do úst, to něco projde naším trávicím traktem, naše střeva vyšlou signály do mozku a toto spojení funguje i opačným směrem. 

V našich střevech se nachází střevní nervový systém, ten tvoří skupina neurotransmiterů schopná komunikovat přes chemické signály s naším mozkem. Díky těmto signálů probíhá komunikace a mozek může zařídit například vyloučení vyššího množství trávicích enzymů, hormonů či zá**tlivých reakcí. Díky této komunikaci si naše tělo řekne, kdy má hlad a kdy už je nádrž plná. Tento komunikační systém přenáší také informace týkající se potravinových intolerancí, bakteriálních infekcí či nedostatku živin. 

Pokud zkonzumujete něco, co podráždí vaše tělo, přijde reakce mozku a imunitního systému ve formě zá**tu, otoku, bolesti, citlivosti a někdy i začervenání způsobené bojujícími bílými krvinkami, které se snaží chránit tělo před cizí infekcí. Během eliminační diety se vyřazují často problémové potraviny po dobu několika měsíců a následně jsou zařazovány zpět do jídelníčku. Toto vyřazení a následná konzumace nám může ukázat, jak se naše tělo cítí bez a s těmito potravinami v jídelníčku. Pokud proces zá**tu v těle po odstranění potravin zmizí a znovu se objeví po zařazení, mělo by vám být jasné, že tato potravina nebude pro vaše tělo to pravé ořechové.

Kdo by měl eliminační dietu vyzkoušet?  

Podle profesionálů zabývajících se zdravím, by každý alespoň jednou za život měl eliminační dietu zkusit, lidé totiž problémové chování těla často přehlíží a ani neví, jaké je to žít bez problémů. Pro příklad, pokud si myslíte, že trpíte častou bolestí hlavy či agresivním akné kvůli tomu, že to máte v rodině, zkuste eliminační dietu a možná zjistíte, že si tuto „dědičnost“ jen namlouváte. 

Lidé, kteří budou profitovat z eliminační diety nejvíce: 

  • Jedinci s autoimunitními onemocněními či metabolickým syndromem 
  • Lidé s bolestmi způsobenými zá**tem v těle 
  • Lidé s problémovou kůží (kopřivka, vyrážky, akné, ekzém…)
  • Lidé trpící neustálou únavou, i když konzumují zdravou stravu 
  • Ti, co již mají diagnostikované alergie, ale pořád pociťují symptomy, to z důvodu že jeden typ alergie může často souviset s citlivostí na jinou potravinu (například alergie na lepek může být spojená s citlivostí na laktózu) 

Nejlepší potraviny na konec 

  • Vývar z kostí: Vývar obsahuje kolagen a aminokyseliny prolin a glycin, které mohou pomáhat s opravou vašich poničených buněčných stěn. 
  • Čerstvé mléko a kvašené mléčné výrobky: Obsahují jak probiotika, tak i zdravé aminokyseliny, které pomáhají léčit naše střeva. Kefír, jogurt, podmáslí, máslo či sýr, to jsou ti nejlepší! 
  • Probiotika a fermentované potraviny: Pomáhají doplnit zásoby bakterii do střeva a ze střeva odstraňují bakterie nechtěné. Obsahují organické kyseliny, které vyrovnávají PH ve střevech a tím snižují kyselost a zá**t. Zkuste kysané zelí, kimchi, kombuchu či natto. 
  • Produkty z kokosu: Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (MCFA) v kokosu jsou snadno stravitelné a pomáhají pečovat o naše střeva. Zkuste kokosový olej, mouku či kefír (ten navíc obsahuje i probiotika a bílkoviny).

 

Rostislav Nestrašil

 

Zdroje

1. CHESNEY, Kirsten a Deanna M. MINICH. Challenging Case in Clinical Practice: Use of the Elimination Diet as a Broad-Spectrum Approach for the First-Line Treatment of a Multi-Symptomatic Client. 2019.

2. MOLINA-INFANTE, Javier, Angel ARIAS, Jesus BARRIO, Joaquín RODRÍGUEZ-SÁNCHEZ, Marta SANCHEZ-CAZALILLA a Alfredo J. LUCENDO. Four-food group elimination diet for adult eosinophilic esophagitis: A prospective multicenter study. Journal of Allergy and Clinical Immunology [online]. 2014

3. DRISKO, Jeanne, Bette BISCHOFF, Matthew HALL a Richard MCCALLUM. Treating Irritable Bowel Syndrome with a Food Elimination Diet Followed by Food Challenge and Probiotics. Journal of the American College of Nutrition [online]. 2006

4. FASANO, Alessio. Leaky Gut and Autoimmune Diseases. Clinical Reviews in Allergy & Immunology [online]. 2012

5. Pacor ML, Peroli P, Nicolis F, Bambara LM, Givanni S, Marrocchella R, Lunardi C. Eczema e allergia alimentare nell'adulto [Eczema and food allergy in the adult]. Recenti Prog Med. 1990.

6. Stevenson J, Buitelaar J, Cortese S, Ferrin M, Konofal E, Lecendreux M, Simonoff E, Wong IC, Sonuga-Barke E. Research review: the role of diet in the treatment of attention-deficit/hyperactivity disorder--an appraisal of the evidence on efficacy and recommendations on the design of future studies. J Child Psychol Psychiatry. 2014

7. Millichap JG, Yee MM. The diet factor in attention-deficit/hyperactivity disorder. Pediatrics. 2012

8. Aydinlar EI, Dikmen PY, Tiftikci A, Saruc M, Aksu M, Gunsoy HG, Tozun N. IgG-based elimination diet in migraine plus irritable bowel syndrome. Headache. 2013

9. Kattan JD, Cocco RR, Järvinen KM. Milk and soy allergy. Pediatr Clin North Am. 2011