Proč používat přírodní kosmetiku? 10 toxických látek, kterým se v běžné kosmetice vyhnout.

Co je přírodní kosmetika (antiestrogenní kosmetika)?

Kůže je největším orgánem těla a je také bariérou mezi vnějším prostředím a našimi orgány. Pokožka je vystavena celé řadě vlivů a do krevního řečiště absorbuje až 60% látek, v závislosti na jejich vstřebatelnosti a velikosti. Výběrem kosmetických produktů, které denně používáme můžeme tedy celkem radikálně ovlivnit toxickou zátěž. Pokud nechcete po večerech studovat složení toxicity kosmetických produktů, pak by pro vás měla být certifikovaná přírodní kosmetika něco jako garance nízké až nulové toxicity.

V certifikované přírodní kosmetice by se neměly vyskytovat syntetické látky, které mohou mít negativní vliv na zdraví nebo životní prostředí. Přírodní kosmetika je především založena na vysoké koncentraci rostlinných a bylinných olejů a extraktů. Tím je pro tělo naprosto přirozená a minimalizuje se tím vznik kožních alergií, nebo ekzémů. Je tak ideální volbou pro lidi trpící kožními problémy, nebo pro ty, kteří mají suchou, citlivou a problematickou pleť. Ale jednou z hlavních výhod je to, že díky svému složení je vhodná naprosto pro každého.

Na BrainMarketu říkáme přírodní kosmetice antiestrogenní, protože neobsahuje látky, které narušují naší hormonální rovnováhu (endokrinní disruptory). Tyto látky nazývané xenoestrogeny (syntetické estrogeny) svým působením napodobují estrogeny a ovlivňují receptory pro estrogeny. Tímto působením mohou u žen i mužů způsobit estrogenovou dominanci. Typickými představiteli xenoestrogenů jsou např. parabeny, ftaláty či triklosan. Přečtěte si článek o estrogenové dominanci u žen a estrogenové dominanci u mužů.

prirodni-kosmetika-faith-in-nature

TOP 10 chemikálií, kterým se vyhnout při užívání běžné kosmetiky

Průměrná žena každý den použije 12 kosmetických produktů obsahujících 168 jedinečných ingrediencí, mezi kterými mohou být i endokrinní disruptory, které mohou z dlouhodobého hlediska ovlivňovat hormonální rovnováhu. Vzhledem k tomu, že naše pokožka může v závislosti na látce, co s ní přijdou do kontaktu absorbovat až 60% látek do krevního řečiště (příklad: nikotinové náplasti či antikoncepce), je tedy velmi vhodné hlídat si, co používáme denně za produkty pro osobní péči, včetně drogérie. [12]

ktere-toxicke-latky-absorbuje-telo-infografika-insta-oprava

1) Parabeny

Parabeny jsou konzervační látky, které se nacházejí ve všem od mýdla, až po make-up. Pokud produkt obsahuje vodu, pravděpodobně obsahuje také parabeny, protože ty chrání produkt před vznikem bakterií. Parabeny patří mezi známé endokrinní disruptory, což znamená, že v těle svým působením mimikují estrogeny a mohou narušovat hormonální rovnováhu. Existuje studie, ve které 99% všech nádorů prsu obsahovalo parabeny. [3]

2) Vůně

Téměř každý konvenční kosmetický produkt obsahuje umělé vůně. Výrobci nemusí uvádět, proto je složení vůně (fragrance) záhadou.

3) Lauryl sulfát sodný a Laureth sulfát sodný

Bývají označeny pod zkratkou SLS/SLES a jsou to pěnící činidla. Používají se v mnoha výrobcích osobní péče, včetně v péči o pleť. Také jsou součástí šamponů a zubních past. Patří mezi povrchově aktivní látky, které mohou způsobit podráždění kůže a vyvolat alergie. Mimo to během procesu sulfatace mohou vznikat tzv. nitrosaminy, u kterých se předpokládá, že až 90% z nich může být karcinogenních. 

4) Toluen

Toluen je chemikálie běžně se vyskytující v lacích na nehty a barvách na vlasy. Jedná se o rozpouštědlo, které může být toxické pro imunitní systém a může způsobovat vrozené vady.

5) Ftaláty

Ftaláty patří mezi změkčovadla, které se přidávají do plastu, aby zvyšovaly jejich odolnost. V kosmetice se ftaláty používají především jako vůně a jsou součástí sprejů na vlasy a laků na nehty. Podobně jako parabeny, patří i ftaláty mezi endokrinní disruptory, které mohou způsobovat hormonální a reprodukční problémy.

6) Polyethylenglykol (PEG) 

Polyethylenglykol se používá jako řada zahušťovadel mnoha produktů, zejména je součástí pleťových vod, šamponů a opalovacích krémů. PEG je často kontaminován ethylenoxidem. [4]

7) Formaldehyd

Formaldehyd se v kosmetice používá jako konzervační látka. Je to známý karcinogen, který je také spojován se vznikem astma, neurotoxicitou a vývojovou toxicitou.

8) Oxybenzon 

Oxybenzon je součástí opalovacích krémů jako UV filtr. Patří mezi známé endokrinní disruptory a může narušit činnost štítné žlázy. Je také spojován s kožními alergiemi. Opalovacím krémům, které jako filtr používají oxybenzon, bychom se měli raději vyhnout. Mimo opalovací krémy můžeme oxybenzon nalézt v balzámech na rty nebo make-upu.

9) Diethanolamin

Diethanolamin je pěnící činidlo. Jde o známý karcinogen a respirační toxin. Proto EU omezila jeho použití ve výrobcích pro osobní péči.

10) Triklosan 

Triklosan je antibakteriální činidlo, které se používá v antibakteriálních mýdlech, někdy i zubních pastách a patří mezi endokrinní disruptory.

Proč používat přírodní kosmetiku?

Pokud se vám nechce pročítat složení kosmetických produktů a máte zájem snížit každodenní toxickou zátěž, pak je přírodní antiestrogenní kosmetika jasná volba.

  • Šetrná k pokožce a vlasům - hlavní plus přírodní kosmetiky je složení, které obsahuje vitamíny, rostlinné oleje a hydratační složky, to vše na přírodní bázi, proto je šetrná nejen k vlasům, ale i pokožce.
  • Produkty neobsahují žádné syntetické látky - v certifikované přírodní kosmetice nenajdete konzervační a synteticky vyrobené látky, barviva, silikony ani jiné ropné složky. Všechny produkty, které podléhají kritériím k získání certifikátů se zavazují k použití jen přírodních látek. 
  • Dlouhodobé používání nemá negativní dopad na zdraví 
  • Jistota složení i původu - přírodní kosmetika obsahuje oproti konvenční kosmetice jen pár složek a díky tomu opravdu víte, co používáte.Nezatěžuje životní prostředí.
  • Není testovaná na zvířatech - výroba přírodní kosmetiky nevyžaduje testování na zvířatech jako je tomu u konvenčních kosmetických produktů.
  • Bezpečná pro vodní ekosystém - v přírodní kosmetice se nevyskytují toxické chemikálie, které by mohly ohrozit vodní živočichy. Toxické látky totiž narušují endokrinní systém ryb. Ty, u kterých nedojde k intoxikaci ihned se ovšem dále nemohou rozmnožovat, a tím představují i riziko pro větší predátory. 
  • Lepší účinky - díky kvalitě používaných surovin a velkému množství výživných látek jsou, především z dlouhodobého časového horizontu, účinky přírodní kosmetiky podstatně větší. 
  • Univerzální použití - přírodní kosmetika je vhodná pro každého, včetně lidí, kteří mají problematickou pleť a samozřejmě i pro citlivou pokožku dětí. 

Některé konvenční kosmetické produkty mohou obsahovat syntetické látky, které mohou pokožku dráždit, a také se mohou objevit kožní alergie, nebo ekzémy popřípadě narušovat hormonální rovnováhu (estrogenová dominance). Právě přírodní kosmetika tyto nepříjemné důsledky zcela eliminuje. Může se objevit nesnášenlivost na konkrétní rostlinu (například heřmánek), ale pokožka nedostává chemický koktejl přísad, který by z dlouhodobého hlediska ohrožoval jak samotnou pokožku, tak i zdraví. Bio kosmetika obsahuje přírodní složky v daleko větší koncentraci. Obsahuje zejména rostlinné oleje, které slouží jako základy většiny produktů. Ty se získávají extrakcí, nebo jsou za studena lisované. Oleje jsou poté doplňovány o éterické oleje, které zde nejen zastupují vonnou složku výrobku, ale také částečně působí jako konzervant. Éterické oleje jsou získané destilací nebo lisovaním květů, plodů, listů či kůry. Dále jsou přidané výtažky a vitamíny z rostlin, ořechů, jader, semen, medu apod., esenciální oleje nebo třeba květinové vody – hydroláty.

priciny-estrogenove-dominance

Zárukou naturálního původu je certifikace přírodní kosmetiky

Produkty, které jsou přírodního původu zajišťuje hned několik certifikací. Certifikace přírodní kosmetiky musí splňovat přísná kritéria, jak už u zmíněného složení, tak také v obalech, ve kterých se poté prodává. Nejznámější certifikace je například EcoCert, CPK, BDIH, NaTrue, nebo EcoCert Cosmos Natural, která má velmi přísná kritéria. Nejen že je kladen důraz na složení, ale i na recyklovatelnost obalového materiálu.

Poslední zmíněnou  certifikaci vlastní například značka Only Bio. Právě tato polská značka vyrazila na trh se svými produkty ve skleněných obalech. V jejich nabídce najdete šampony, micelární vody, sprchové gely, ale také dětskou kosmetiku, která je jako jediná v plastových obalech. Nejen, že nabízí širokou škálu přípravků v péči o tělo a vlasy jak dospělých, tak i dětí, ale jsou unikátní díky biorafinaci sufraktinu řepky, což je vynikající ekologická surovina, která je biologicky rozložitelná, ale zároveň účinně myje, čistí a působí antisepticky. A co je nejdůležitější, firma OnlyBio využívá z 99% pouze přírodní suroviny a to primárně z lokálních zdrojů. Onlybio do svých výrobků používá kvalitní oleje jako je sezamový, řepkový a slunečnicový olej, které chrání pokožku před projevy stárnutí, regenerují, hydratují a jsou perfektní pro citlivou a ekzematickou pokožku dospělých i dětí.

Další certifikovanou značkou je Faith in Nature. Tato značka si zakládá samozřejmě na složení, které neobsahuje parfemace, barviva a parabeny. Ve složení najdete ingredience pouze z rostlinných zdrojů obohacené o ovocné a květinové extrakty a esenciální oleje v BIO kvalitě. A to není vše! Nejen že používají balení z recyklovatelných materiálů, ale základem certifikací je netestování na zvířatech. Toho se Faith in Nature drží a na zvířatech nejsou testovány jak produkty, tak ani jejich složky.

 

Veronika Halusková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!