NOVINKA! BrainMax Pure HHC & CBD! Více: ZDE
20 % SLEVA! Na všechny produkty BrainMax Pure! Více: ZDE
NOVINKA: Brainmax Pure protein cookies! Více: ZDE

Kouzlo bylinných tinktur

Co jsou tinktury a jak se vyrábí?

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin, a jiných částí rostliny, do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin. Tinktury jsou jedním z mnoha způsobů, jak využít aktivní sloučeniny z bylin vnitřně. Oproti jiným možnostem jsou tinktury vysoce vstřebatelné, koncentrované a mají dlouhou trvanlivost, pokud se uchovávají v temnu. Tyto vlastnosti z tinktur činí snadný a efektivní způsob, jak si vzít z bylin to nejcennější.

Kde se vzaly tinktury?

Už starověcí Egypťané namáčeli byliny do alkoholu, aby vytvářeli první tinktury. V roce 1025 vyšel časopis Al-Qanoon fi al Tibb (Kánon medicíny), který vysvětluje mnoho lékařských témat včetně bylinných tinktur. To byl základ pro výuku medicíny na Západě od 12. do 17. století, díky čemuž byly tyto objevy léčebného použití destilovaného alkoholu zakořeněny v západní medicíně. 

Nyní tinktury opět získávají na popularitě, protože stále více lidí má povědomí o bylinné medicíně a tradičních způsobech její přípravy. V obchodech se zdravou výživou můžete najít širokou škálu tinktur a bylinných výtažků. Tinktury jsou skvělou volbou pro ty, kteří vedou rušný životní styl a nemají čas denně připravovat bylinné čaje, kterých je zapotřebí pít určitě více, abychom pocítili jejich léčivé účinky. TInktury jsou také vhodné na cestování. Tinktury jsou koncentrované, takže dávky jsou malé a lze je zředit vodou v případě, že by vám nechutnaly. Jakmile jsou vyrobeny, nevyžadují žádné speciální zacházení a pokud nebudou vystaveny přímému slunci, mají velmi dlouhou trvanlivost. Dnes jsou tinktury výborným řešením jak získat léčivé vlastnosti z bylin, se kterými by jsme se v Evropě jen těžko setkali. Můžeme tak využít kouzlo rostlin z nejrůznějších koutů světa a najít si mezi nimi své favority.

vyhody-byl-tinktur-infografika-brainmarket-cz

V dnešním článku si představíme byliny, které jednak můžeme najít ve formě tinktur pod naší vlastní značkou BrainMax Pure, kde jsme se soustředili především na kvalitu obsažených rostlin, ale také na kvalitu jejich zpracování. Vysvětlíme si jejich přínosy pro zdraví, které jsou skutečně fascinující a také něco o jejich původu. 

Americký ženšen

Americký ženšen je vytrvalá rostlina s mohutným kořenem, která pochází ze Severní Ameriky. Původními obyvateli byl ženšen používán k léčbě bolestí hlavy, horečky, zažívacích potíží a neplodnosti. Sušená i čerstvá forma ženšenu se používá ke zlepšení fyzického výkonu, síly, vytrvalosti a jako podpůrná léčba diabetu. Podobně jako korejský ženšen, může americký ženšen stimulovat tvorbu energie a posílit jak fyzickou tak i psychickou výkonnost. Také proto řadíme americký ženšen mezi adaptogeny. Adaptogeny jsou skupiny rostlin, které dokáží náš organismus podpořit v době fyzického i psychického stresu a pomáhají nám jemu čelit. Je to dáno podmínkami, ve kterých tyto rostliny žijí. Často jsou vystaveny nepříznivými klimatickým podmínkám a pravděpodobně z toho i pramení jejich léčivá síla pro lidské tělo. O ženšenu se také hovoří v souvislosti s posílením imunitního systému a udržení hladiny krevního cukru v normě.

 • pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi
 • podporuje duševní i fyzickou sílu
 • působí proti stresu a úzkostem

Fenugreek - Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno, jak se nazývá Fenugreek česky, je původem z jižní Evropy, západní Asi a Středomoří, kde má dlouhou historii v používání jako funkční potraviny. Samotná semena mají výraznou vůni a hořkou chuť.Tato drobná, jantarově zbarvená semínka jsou nabitá živinami nezbytnými pro tělo a vlastnostmi, které pomáhají zvládat řadu běžných onemocnění. Studiemi je potvrzeno, že Fenugreek má schopnost pozitivně ovlivňovat hladinu cukru v krvi. Metaanalýza z roku 2020, dospěla k závěru, že suplementace snižuje škodlivý LDL cholesterol.1 Kromě toho je Fenugreek velmi často používaná bylina u kojících matek, protože zvyšuje produkci mateřského mléka. 

 • optimalizace krevního cukru
 • u kojících žen zvýšení mateřského mléka
 • zlepšení libida
 • napomáhá trávení
 • zmírnění bolesti při menstruaci

eukalyptus_infografika_brainmarket_cz_3

Cola Nut - Cola ořech

Cola Nut je původem ze západní Afriky. Stromy produkují ovoce ve tvaru hvězdy a každý plod obsahuje dva až pět ořechů. Velikostí je podobný kaštanu a je plný kofeinu, takže zvyšuje energii. Kola ořechy mají stimulační vlastnosti a zvyšují srdeční frekvenci. Tím, že stimuluje srdeční frekvenci a zvyšuje cirkulaci krve, pomáhá kola ořech v okysličování určitých částí těla, včetně kůže, orgánů a dokonce i mozku. To je důvod proč jsou kola ořechy známe především pro posílení kognitivních funkcí.

Kola ořechy byly po tisíce let konzumovány domorodými kmeny a to nejen při obřadech, ale také při léčbě zažívacích potíží. Aktivní složky ořechu zlepšují trávení a příjem živin z potravy. Zároveň působí proti zácpě, nadýmání a křečích v žaludku. Kořeny a stonky stromu mají těkavé sloučeniny, které mohou zabránit některým bakteriálním infekcím v lidském těle. 

Ořech se také užívá k léčbě migrény. A opět to má na starosti kofein, který se již dlouho používá jako přírodní prostředek k rychlé úlevě od bolestí hlavy a migrény. Funguje tím, že stahuje krevní cévy v mozku, což může snížit průtok krve a tím i bolest.

 • přírodní stimulant
 • podporuje kognitivní vlastnosti
 • účinný proti bolesti hlavy
 • působí proti zácpě, nadýmání a křečím v žaludku 

Ginkgo leaf - listy Ginkgo Biloby

Gingko biloba nebo také česky Jinan dvoulaločný je strom pocházející z Číny, který se pěstuje tisíce let. Protože je to jediný člen řádu rostlin, který přežil, říká se mu také živá fosilie. Zatímco jeho listy a semena se používají v tradiční čínské medicíně, moderní výzkumy se zaměřují spíše na extrakty, které se vyrábí z listů.

Gingo biloba obsahuje velké množství antioxidantů, které jsou pro náš organismus nezbytné a o to více v dnešní době. Antioxidanty pomáhají chránit naše buňky před působením volných radikálů, který nastává vlivem prostředí, ve kterém žijeme. Volné radikály jsou vysoce reaktivní částice, které se v těle produkují během normálních metabolických funkcích, jako je přeměna potravy na energii nebo detoxikace. Volné radikály mohou vznikat také z průmyslově zpracovaných potravin, znečištěného ovzduší nebo z nedostatku spánku. Příčin může být mnoho a souhrnně je nazýváme oxidační stres. Oxidační stres má tendenci poškozovat zdravé tkáně, což přispívá k urychlení stárnutí a rozvoji nejrůznějších onemocnění.

ginkgo_biloba_infografika_brainmarket_cz_1

Nejvýraznější působení Ginkgo biloby je schopnost zvyšovat průtok krve do různých částí těla, včetně končetin a mozku. Studie dokonce potvrdila, že u osob se srdečními chorobami, kteří užívali extrakt z Ginkgo biloby, prokázala okamžité zvýšení průtoku krve do různých částí těla. Až o 12% byla zvýšena hladina oxidu dusnatého. Sloučeniny, která je odpovědná za roztažení cév.2 Ginkgo biloba tak podporuje funkce mozku, včetně koncentrace a paměti. 

 • podporuje funkce mozku
 • podporuje oběhový systém
 • vysoký obsah antioxidantů

Olive leaf - Olivové listy

O olivovém oleji a jeho pozitivních přínosech pro zdraví, asi víme. Nicméně existuje ještě méně známý produkt Olivovníku a tím je extrakt z olivových listů. Ten je ve Středomoří velmi známá součást léků. Olivové listy obsahuji totiž značné množství polyfenolů, jako je oleacein a oleuropein. Listy olivovníku dokonce mají větší koncentraci oleuropeinu než samotné olivy. Tato látka posiluje imunitní systém, má antioxidační vlastnosti a pomáhá snižovat krevní tlak. Dokazuje to studie z roku 2017.3 Nižší krevní tlak snižuje riziko kardiovaskulárních příhod, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. Byla to malá studie prováděná pouze na mužích, ale její výsledky stačily k tomu, aby se ve výzkumech pokračovalo.

Další prospěšnou sloučeninou obsaženou v extraktu z olivových listů je kyselina oleanolováStudie z roku 2006 uvádí, že tato kyselina interaguje s žlučovými kyselinami způsobem, který zvyšuje činnost metabolismu a produkci štítné žlázy, což vede ke zvýšení energie.

 • velké množství antioxidantů
 • snižuje krevní tlak
 • posiluje imunitní systém
 • prospěšný pro kardiovaskulární systém
 • zvyšuje energii

Yucca - Maniok

Kořen Yucca je v našich zeměpisných šířkách méně známý. Možná jej ale znáte pod názvem Maniok. Yucca v podstatě označuje velký rod, který obsahuje více než 40 vytrvalých keřů a stromů, které mají původ v Jižní Americe. Maniok bývá často srovnáván s brambory nebo batáty a strukturou lehce připomíná dýni. Kořen Yuccy je částí, kde se nachází nejvíce živin. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá neutralizovat volné radikály. Antioxidanty zabraňují poškození našich buněk. Yucca posiluje imunitní systém, podporuje zdraví pokožky a zmírňuje příznaky artritidy. Kromě toho má Yucca nízký glykemický index (46). Pro naše srovnání, brambory mají glykemický index 78. Z toho výplývá, že maniok je vhodná potravina i pro diabetiky. Ve formě tinktury se ale ničeho takového nemusíme obávat. Tinktury mají obrovskou výhodu, že z nich můžeme těžit jen jejich aktivní látky.

Yucca má výborný nutriční profil. Nejen že obsahuje velké množství vitamínu B a C, ale je také bohatá na draslík, který je důležitý k produkci energie a také má yucca blahodárný vliv na ochranu našich buněk, protože obsahuje resveratrol. Perličkou na závěr je také obsah cholinu. Látky, která pozitivně působí na mozek, včetně paměti a koncentrace.

 • posiluje imunitní systém
 • vysoký obsah antioxidantů
 • obsahuje cholin, který podporuje paměť
 • nízký glykemický index

Wormwood herb - Pelyněk

Wormwood herb nám sám o sobě asi moc neřekne, ale určitě jej známe pod českým názvem Pelyněk. Pelyněk pochází z Evropy, i když se mu daří i v jiných klimatických podmínkách, které nabízí Asie, Afrika i jižní Amerika. Má charakteristické zeleno šedé listy a slovní spojení "hořký jako pelyněk" na něj skutečně sedí. Pelyněk je opravdu velmi hořký, nicméně je to jedna z nejúčinnějších rostlin, které můžeme použít při trávicích potížíchRostlina byla léčivě používána po tisíce let. Záznamy jejího užívání sahají až do Římské říši i během čínské dynastie Han. Mezi tradiční použití patří léčba malárie, podpora růstu vlasů, k odstranění parazitů ze střevního traktu a při nevolnosti. V současné době dokonce probíhají výzkumy, které mají potvrdit, zda může pomoci při Crohnově chorobě. 

 • bojuje proti bakteriím a střevním parazitům
 • má antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti
 • pozitivně ovlivňuje činnost žlučníku a jater
 • vhodný při příznacích premenstruačního syndromu

pelynek_infografika_brainmarket_cz_1

Triphala

Triphala je v ajurvédské medicíně spojení tří bylin, které se používají od starověku. Je považována za směs bylin, které mají víceúčelové využití. Ajurvéda dokonce věří, že Triphala podporuje dlouhověkost.

První ze tří bylin je Amla, neboli indický angrešt. Jedná o jeden z nejstarších plodů, které v Indii najdeme. Bobule mají kyselou, výraznou chuť a v Ajurvédě se používá k léčbě zácpy. Druhou bylinou je Bibhitaki (Terminalia bellirica). Strom, který roste v jihovýchodní Asii a užívá se k léčbě běžných bakteriálních a virových infekcí. Především je vědci zkoumána kvůli svým protizánětlivým vlastnostem. V jedné studii bylo podáváno 500 mg bibhitaki a podstatně to snížilo hladinu kyseliny močové u pacientů s dnou.4 Dna je onemocnění, kdy se v těle hromadí kyselina močová. Bibhitaki se také běžně používá v ajurvédské medicíně k léčbě cukrovky a k regulaci cukru v krviJe to proto, že Bibhitaki má vysoký obsah kyseliny gallové a kyseliny ellagové. Dvou fytochemikálií, které mají příznivé účinky na hladinu cukru v krvi, citlivosti na inzulín a tělesnou hmotnost.5

 • léčba zánětu močových cest
 • detoxikace těla
 • léčba infekce
 • podpora a regenerace organismu
 • pomáhá při stresu
 • podporuje trávení

Poslední rostlinou silného tria je Haritaki latinsky Terminalia chebula. Haritaki je léčivý strom, který roste po celém Středním východě, Indii, Číně a Thajsku. V Ajurvédě je označován za "krále léků". Haritaki má antioxidační vlastnosti a odpradávna je používán jako lék při astma, onemocnění srdce, žaludečních vředů a zánětů žaludku.

St.John's wort - Třezalka tečkovaná

Třezalku tečkovanou u nás už spoustu lidí zná. Jde o bylinu s jasně žlutými květy, která má léčivé vlastnosti a to zejména při nemoci jater, žlučníku, žaludečních vředech a zánětu močových cest. Jednou z nejdůležitějších vlastností je schopnost mírnit stres, úzkosti, problémy se spánkem a apatii. Obsahuje totiž flavonoly a xanthiny, což jsou látky, o nichž se zjistilo, že mají antidepresivní vlastnosti. Hypericin a hyperforin byly jedny z prvních sloučenin, které byly identifikovány a uvedeny jako aktivní složka odpovědná za léčivé účinky třezalky. Kromě hypericinu a hyperforinu obsahuje třezalka tečkovaná mnoho flavonoidů, jako je rutin, kvercetin a lutein. Mimo jiné bylo zjištěno, že Třezalka je aktivní proti řadě mikroorganismů, i když její nejsilnější účinky jsou proti virům. Třezalka by neměla být užívaná spolu antidepresivy, protože s nimi může být v kontraindikaci.

 • mírní stres a úzkosti
 • podporuje spánek
 • podpora při onemocnění jater a žaludečních vředů
 • účinná proti virům

Schizandra - Klanopraška čínská

Schizandra je bobulovité ovoce pocházející ze severovýchodní Číny a částí Ruska. Jedná se o významný adaptogen. V tradiční čínské medicíně byla schisandra používaná k podpoře rovnováhy mezi jin a jang. Říká se, že pomáhá „uklidnit srdce a ducha“ a má pozitivní účinky na mozek, ledviny, játra a plíce. Schizandra je asi nejznámější jako podpora zdraví jater a taktéž může pomoci s únavou nadledvin. Navíc se jedná o tonikum, které podporuje funkce mozku (včetně koncentrace, paměti a duševní energie). Dále podporuje trávení, hormonální rovnováhu a vyživuje pokožku. Používá se k celkové vitalitě organismu, zpomalení procesu stárnutí, zvýšení energie, při únavě a k posílení libida.

 • snižuje únavu
 • zvyšuje fyzický výkon a podporuje vytrvalost
 • snižuje hladinu stresových hormonů v krvi
 • podporuje funkce mozku
 • posiluje libido
 • podporuje trávení
 • optimalizuje hormonální rovnováhu

Astragalus - Kozinec blanitý

Astragalus je rostlina z čeledi Leguminosae (fazole nebo luštěniny), s velmi dlouhou historií. Obsahuje saponiny, flavonoidy a polysacharidy. Saponiny mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu. Astragalus má také schopnost posilovat imunitní systém. Tento efekt spočívá v tom, že účinné látky obsažené v rostlině astragalany, stimulují buňky imunitního systému k produkci látek známých jako interferony. Dále Astragalus obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty, které pomáhají neutralizovat působení volných radikálů.

 • snižuje stres
 • pomáhá při poruchách spánku
 • posiluje imunitní systém
 • snižuje hladinu cholesterolu

Saw palmetto - Sereonoa plazivá

Sereonoa plazivá je český název pro druh palmy, která pochází ze Severní Ameriky. Jsou to extrémně vytrvalé rostlina, které se mohou dožívat až 700 let. Nejcennější na této rostlině jsou její plody, které mají spoustu pozitivních přínosů pro organismus. V první řadě jsou skvělé pro močovou soustavu a to zejména mužů. Je to doslova zázrak pro muže trpících na zvětšenou prostatu. Kromě toho podporuje reprodukční systém.

 • Podporuje funkce močové soustavy
 • Pomáhá předcházet ztrátě vlasů
 • Pomáhá při zvětšené prostatě
 • Zvyšuje libido

Rosehip - Šípkový keř

Kdo by neznal šípkový keř. Pravděpodobně víme, že oválné červené plody šípkového keře mají vysoký obsah vitaminu C a A. Dokonce má více vitamínu C než citron nebo pomeranč. Vitamín C má antioxidační vlastnosti. A výzkumy ukazují, že může pomoci snížit poškození ultrafialovým světlem způsobené volnými radikály. Také podporuje produkci kolagenu, který pomáhá mírnit výskyt vrásek. A konečně vitamín C pomáhá předcházet vysoušení pokožky. A to už je celá řada důvodů, proč si dopřát šípky například ve formě tinktury. Kromě vitamínu C jsou šípky bohaté na mastné kyseliny jako je kyselina olejová, palmitová, linolová a gamalinolenová. Léčivé plody dozrávají koncem srpna a září a po usušení se používání ke snižování hladiny cholesterolu, díky jeho močopudným vlastnostem k pročištění organismu a při chudokrevnosti.

 • pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
 • vysoký obsah vitamínu C
 • reguluje krevní tlak
 • pomáhá lepšímu trávení
 • zlepšuje zdraví pokožky

sipek_infografika_brainmarket_cz_1

Valerian Root - Kozlík lékařský

Valerian Root neboli Kozlík lékařský je v naší zemi známá rostlina. Především ji můžeme znát jako pomocníka při stresu, úzkostech, nervozitě, působí proti pocitům malátnosti a bolestech hlavy.  Nicméně je toho mnohem víc, co nám tato bylina může nabídnout. Kozlík lékařský se dá také využít jako podpora dobrého spánku a oproti konvenčním lékům na této bylině nevzniká závislost. Pokud budete Kozlík lékařský užívat k podpoře dobrého spánku, budete s ním určitě spokojení, protože na druhý den nebudete pociťovat jakoukoli malátnost, která běžně doprovází konvenční léky na uklidnění a spaní. Ke zpracování byliny se používají kořeny a oddenek a díky svým mnoha pozitivním účinkům na organismus je to jedna z bylin, která by určitě neměla v našem bylinném arzenálu chybět.

 • má relaxační vlastnosti
 • podporuje kvalitní spánek
 • vhodný při stresu, napětí, nervozitě a úzkostech
 • pozitivní přínos při bolestech hlavy a pocitů malátnosti

Panax ginseng - Ženšen pravý

Ženšen pravý jak ho známe pod českým názvem je jednou z nejstarších a nejvíce užívaných bylin na světě. Pochází z Číny a první zmínky o ženšenu byly před více než tisíci lety a čínská medicína jej hojně využívá dodnes. Ženšen je vytrvalá rostlina, která má načervenalé plody. Ovšem pro léčivé účinky nás zajímá především kořen, který vzdáleně může připomínat kořen zázvoru. Ženšen patří do skupiny adaptogenů a tak především pomáhá zvládat fyzické i psychické projevy stresu. Samotný kořen obsahuje saponiny, peptidy, polysacharidy a antioxidanty. Zejména antioxidanty jsou důležité, protože pomáhají zvrátit důsledky oxidačního stresu, kterým jsme každý den vystaveni.

 • posiluje imunitu
 • zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost
 • podporuje kognitivní vlastnosti, včetně koncentrace a paměti

Rosemary leaf - Rozmarýn

Rosemary neboli rozmarýn asi nejspíš známe především jako koření. Ale věděli jste, že v bylinkářství má své pevné místo díky svým léčivým účinkům? Tradičně je Rozmarýn používán ke zmírnění bolesti svalů, posílení paměti a ke správným funkcím imunitního a oběhového systému. Kromě toho Rozmarýn podporuje lepší trávení a v současné době se provádí studie ohledně zmírnění příznaků Alzheimerovy choroby. Kromě tinktury můžete z rozmarýnu objevit i esenciální oleje, které se využívají při aromaterapii a má rozproudit energii, krevní oběh, pročistit mysl, zlepšit soustředění a prohřát.

 • podporuje kognitivní funkce - výkon, koncentrace, paměť
 • vhodný při problémech s trávením, včetně pálení žáhy, nadýmání
 • příznivý vliv na žlučník
 • účinný při bakteriálních infekcích
 • je zdrojem antioxidantů a pomáhá stimulovat imunitní systém

Red clover - Jetel luční

Red Clover určitě znáte jen pod názvem Jetel luční. Ačkoli můžeme mít pocit, že je to v podstatě jen plevel, protože jej můžeme najít na každé louce, opak je pravdou. Tato bylina má mnoho pozitivních vlastností. Jetel luční je používán k zmírnění příznaků menopauzy, ale také při astma a při léčbě artritidy. Kromě toho podporuje normální činnost srdce, protože má vliv na krevní tlak. Jetel obsahuje isoflavony, které jsou druhem fytoestrogenu - rostlinné sloučeniny, která může napodobovat estrogen v těle. Právě fytoestrogeny jsou zodpovědné za to, že pozitivně působí na ženské zdraví. Kromě potlačení příznaků menopauzy také Jetel podporuje pravidelný menstruační cyklus a pomáhá při gynekologických obtížích.

 • má močopudné vlastnosti
 • snižuje příznaky menopauzy
 • podporuje pravidelný menstruační cyklus
 • zlepšuje krevní oběh
 • podporuje zdraví kostí a kloubů
 • působí proti křečím

Pau D'arco bark - Lapacho

Jako tradiční lék Lapacho používal každý domorodý kmen, protože tento strom poskytuje širokou škálu léčivých účinků. Kůra stromu se používá v tradiční medicíně, obvykle připravená jako čaj nebo tinktura. Používá se k podpoře imunitních funkcí, k podpoře normální zánětlivé reakce v těle a také k udržení zdravé mikrobiální rovnováhy ve střevním traktu. Dále slouží jako prevence proti nejrůznějším chorobám jako např. artritida, diabetes, astma nebo infekce močového měchýře. Lapacho je přírodní prostředek proti plísním a virovým či bakteriálním nákazám. Doporučuje se při chřipce a nachlazení.

 • posiluje imunitní systém
 • udržuje rovnováhu střevního mikrobiomu
 • užívá se při chřipce a nachlazení

Nettle leaf - kopřiva dvoudomá

Kopřiva má u nás dlouhou tradici. Roste téměř všude na mezích, loukách a u lesů, kde je dostatečná vlhkost. Obsahuje spoustu živin včetně vitamínů (A, C, K, B) a minerálů (vápník, železo, hořčík, draslík a sodík). Obsahuje poměrně značné množství chlorofylu, což je zelené barvivo, které je velmi podobné našemu krevnímu barvivu (hemoglobinu). Chlorofyl působí proti poškození a stárnutí buněk, je vhodný při anémii, čistí játra a detoxikuje organismus. Jedním z nejužitečnějších vlastností, které kopřiva má je bezesporu její pozitivní vliv na zdraví jater, ledvin a celé močové soustavy. Kopřiva pomáhá odplavit škodlivé bakterie, které způsobují značné množství problémů, včetně bolesti při močení. U mužů pomáhá při zvětšené prostatě a také je doporučována při příznacích senné rýmy. Kromě tinktur můžeme nyní najít i kopřivu sušenou ve formě čajů.

 • pomáhá při senné rýmě
 • pomáhá funkci jater a ledvin
 • u mužů je účinná při zvětšené prostatě
 • podporuje zdraví močové soustavy

Trubkovec (Java tea)

Nejvýznamnějšími sloučeninami v čaji Java jsou polyfenoly a zejména flavonoidy, mezi které patří sinensetin. Bylo zjištěno velmi malé množství esenciálních olejů a také obsahuje velké množství draslíku. Má se za to, že čaj Java je prospěšný při léčbě dny, revmatismu a infekcí ledvin a močových cest. Java tea má mírný diuretický účinek a může zvýšit vylučování močoviny a kyseliny močové. 

 • diuretické vlastnosti
 • vhodný při infekci ledvin a močových cest
 • vysoký obsah draslíku

schvalena_tvrzeni_trubkovec_infografika_brainmarket_cz

Oregano leaf - Oregano

Oregano je podobně jako rozmarýn bylinka, kterou známe spíše z přípravy jídel než pro její zdravotní přínosy. A to je škoda, protože oregano nám určitě má co nabídnout. V první řadě má velice silně antibakteriální účinky a dokonce je oregano předmětem studií, protože se předpokládá, že by mohlo blokovat růst bakterií Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, dvou kmenů bakterií, které mohou způsobit infekci. Používá se k léčbě dýchacích cest, jako je astma, kašel, alergie a bronchitida. Pomáhá také při bolestech hlavy, infekcích močových cest, cukrovce, vysokém cholesterolu a srdečních onemocněních. 

 • podpora dýchacích cest
 • antibakteriální vlastnosti
 • pomáhá při bolestech hlavy
 • účinná při léčbě močových cest

Reishi - Lesklokorka

Reishi jiným názvem Lesklokorka lesklá je asi nejznámější medicinální houba. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Dále je plná minerálů především obsahuje železoselen a dále vitamíny skupiny B. Je známá pro svůj silný antioxidační účinek. U Reishi byla prokázána schopnost pohlcování volných radikálů.6 Mezi další účinky této houby se řadí posílení imunitního systému a také fakt, že pomáhá bojovat proti rakovinným buňkám.7 Kromě toho zmírňuje stres, úzkosti, deprese a pomáhá k vyšší kvalitě spánku, k lepší soustředěnosti a zvýšení energie.

Orthosiphon aristatus - Trubkovec

Rostlina, která vzdáleně připomíná hluchavku. Má protizánětlivé, antibakteriální, antihypertenzní, močopudné vlastnosti. Obzvláště poslední jmenovaná vlastnosti je to, proč je Trubkovec nejčastěji vyhledáván. Výborně pomáhá zdraví ledvin a mírní otoky. Obsahuje silice s diterpeny a flavonoidy, které snižují zadržování vody v těle a mírně stimulují činnost štítné žlázy.

 • otoky, anasarka (otok celého těla ze zadržování tekutin)
 • podporuje zdraví ledvin

Gotu kola - Pupečník asijský

Roste v některých oblastech Himalájí, kde jej používají jogíni ke zlepšení meditace. Pupečník asijský se používá jako bylinné tonikum k podpoře nálady. V ajurvédě je Gotu kola používán k podpoře duševního zdraví, zvýšení kognitivních funkcí jako je paměť a koncentraceList a kořen obsahují klíčové složky, které pomáhají tělu udržovat funkce neurotransmiterů a zároveň podporují normální úroveň duševní bdělosti a pamětiGotu kola také podporuje přirozenou schopnost těla aklimatizovat se na dočasný stres. Gotu Kola se již dlouho používá k podpoře zdraví pokožky, vlasů a nehtů v Asii, Indii a v jiných původních kulturách. Četné klinické studie prokázaly, že Gotu Kola má skutečně příznivé dermatologické účinky tím, že pomáhá podporovat pojivovou tkáň, která lemuje mnoho vnějších povrchů těla, včetně pokožky hlavy a pleti. Protože Gotu kola podporuje zdravé funkce pojivové tkáně, podporuje také sílu a integritu krevních cév a normální cirkulaci krve.

 • podporuje kognitivní funkce
 • přispívá ke zdraví pokožky
 • podporuje pojivovou tkáň
 • pomáhá při stresu
 • podporuje dobrou náladu

Holy Basil - Bazalka posvátná

Bazalka posvátná v hindštině známá jako Tulsi je často vysazována kolem hinduistických chrámů, protože má mnoho léčivých účinků, takže se k ní především v jiných kulturách zachází s úctou. Oproti Bazalce, kterou běžně přidáváme do salátů je Tulsi mnohem aromatičtější a nabízí i více léčivých vlastností. Bazalka obsahuje silice, v níž hlavními složkami je eugenol, metyleugenol, karvakrol a nerol. Bazalka má antioxidační a antiseptické vlastnosti, může pomoci proti virům, podporuje imunitu a pomáhá při kašli. 

 • Podporuje imunitní systém
 • Mírní stres a podporuje duševní pohodu
 • Stimuluje funkce srdce a čistí krev
 • Podporuje vylučování škodlivých látek z těla
 • Je vhodná při žaludečních problémech včetně nadýmání, křeče v žaludku, nevolnost a žaludeční vředy

Garlic - česnek

Do tinktury se dá zpracovat téměř jakákoli bylina. Česnek se nám takovým zpracováním nemusí pozdávat, je ale mnoho výhod, proč využít právě tinkturu z česneku. Zatímco čerstvý česnek se poměrně rychle kazí a ztrácí své cenné látky, tinktura kromě dlouhé trvanlivosti se také tělem snadněji vstřebává. Hlavní látkou, která stojí za léčivými vlastnostmi česneku je bezpochyby alicin. Sloučenina, která dává česneku svou charakteristickou pronikavou vůni. Alicin je sloučenina, která zastavuje oxidaci LDL škodlivého cholesterolu. To snižuje hladinu cholesterolu a podporuje zdraví srdce. Pravidelná konzumace česneku snižuje výskyt krevních sraženin a pomáhá tak předcházet tromboembolismu. Česnek také snižuje krevní tlak, což je dobrá zpráva pro pacienty s hypertenzí.

tvrzeni-cesnek-infografika-brainmarket-cz

Česneková tinktura je vhodná i k zevnímu použití při léčbě virových infekcí kůže, například na nohou. Nicméně nedoporučuje u osob, které trpí koagulačními poruchami (poruchy srážlivosti krve).

 • má antibakteriální, antimykotické a antibiotické vlastnosti
  • silný antioxidant
   • pomáhá zdraví oběhové soustavy, včetně aterosklerózy
    • pomáhá regulovat krevní tlak
     • zlepšuje trávení, podporuje imunitní systém,
      • zlepšuje zdraví pokožky
       • podporuje zdraví ledvin.

       Devil's Claw - Vilcacora

       Ďáblův dráp nebo také Vilcacora. To vše jsou názvy pro bylinu, kterou v češtině známe jako Řemdihák plstnatý. Možná je to pro nás méně známá bylina, nicméně v bylinkářství má své čestné místo. Existuje téměř 60 odrůd této rostliny, ale pouze tři mají léčivé účinky. Vilcacoru zpopularizoval otec Edmund Szeliga, kněz, který strávil mnoho let v Jižní Americe studiem přírodního indického léčení. Vilcacora se používá v přírodní indicko-americké medicíně již stovky let a stává se lékem téměř na všechna trápení. Přestože je v Evropě známá od kolonizace Latinské Ameriky, západní věda ji teprve před 15 lety uznala jako léčivou bylinu. Kůra této rostliny má pozoruhodné vlastnosti při stimulaci a regulaci imunitního systémuNejčastěji se o této bylině hovoří jako o prevenci proti chřipce nebo jinému respiračnímu onemocnění. 

       • podporuje zdraví kloubů
       • pomáhá předcházet respiračním onemocněním
       • posiluje imunitní systém
       • posiluje organismus a celkovou vitalita těla

       Eucalyptus leaf - Eukalyptové listy

       Kdo by neznal svěží eukalyptus. Všichni nejspíš známe jeho vůni, která nám navodí přijemné pocity. Eukalyptus je vysoký, rychle rostoucí strom. Jeho domovinou je Austrálie, nicméně nyní roste i v jiných částech světa. Například je populární v Kalifornii a Arizoně. Eukalyptus existuje už od starověku. První písemná zmínka o tomto krásném stromu byla v roce 1642, kdy Abel Janszoon Tasman prozkoumal Tasmánii, ostrov poblíž Austrálie. 

       Pokud jde o lékařské použití této rostliny, byl během 18. a 19. století eukalyptus používán jako antiseptikum a při hojení ran. Ačkoli dnes víme, že domorodí Australané využívali eukalyptus po celá staletí! Díky svým antibakteriálním a antifungálním vlastnostem se eukalyptus používá k léčbě různých kožních onemocnění nebo řezných ran a oparů. Eukalyptus je také vhodný při nachlazení a astma. Kromě tinktury k vnitřnímu užití jsou využívány i eukalyptové esenciální oleje při aromaterapii, které mají povzbudit mysli a zvýšit koncentraci.

       • účinný při kožních onemocněním 
       • podporuje hojení řezných ran
       • má antibakteriální a antifungální vlastnosti
       • pomáhá při úzkostech a depresích

       Eucommia ulmoides - Gumojilm jilmový

       Domovinou Gumojilmu je Čína, kde je v tradiční medicíně používán více než 200 let. Eucommia je starodávný druh stromu. Fosilní záznamy před 10–35 miliony let ukazují, že Eucommia ulmoides a jiné druhy stromů rodu eucommia rostly na nejrůznějších místech, jako je Evropa a Severní Amerika. Užívá se kůra z kmene a větví ve formě odvaru nebo tinktury. Ačkoli je kůra velmi energizující látkou, není sama o sobě stimulantem, ale funguje jako adaptogen, který aktivuje oběh a v případě potřeby uklidňuje nervy. Pomáhá snižovat krevní tlak a je skvělým bylinným doplňkem pro seniory k udržení zdraví kostí a pohyblivosti kloubů. V některých současných výzkumech se také ukázalo, že extrakt z kůry prospívá neurologickým funkcím a kognitivnímu úbytku.

       • čistí krev a játra
       • působí močopudně
       • uklidňuje nervovou soustavu
       • má afrodiziakální vlastnosti
       • zlepšuje potenci

       Šišák bajkalský

       Šišák bajkalský je trvalka, která roste v oblasti Zabajkalí a Dálného východu. Je doslova nabitý flavonoidy a možná proto je jednou z nejvíce zkoumaných bylin vůbec. Šišák bajkalský je doporučován k řešení celé řady potíží a jeho široké spektrum využití budí zájem vědců. Tradiční medicína uvádí, že dokáže pomoci jak při běžném nachlazení, tak i při gynekologických potížích. Pro léčivé účinky se využívá kořen, který je k dostání buď v sušené podobě nebo právě jako tinktura. Tradiční čínská medicína velmi uznává tuto bylinu jako léčivo při krvácení a je také používána při vysokém krevním tlaku. Jako asi nejsilnější jsou jeho léčivé účinky při bolestech kloubů a svalů.

       • chrání a posiluje funkce jater
       • chrání kardiovaskulární systém
       • posiluje imunitní systém 
       • podporuje zdraví kloubů a svalů

       Licorice root - Lékořice

       Málokterá chuť má takové příznivce a zároveň i odpůrce jako je kořen lékořice. Její specifická sladká chuť je jedním z mnoha vlastností. Nicméně lékořici se určitě nedají upřít její léčivé účinky. Glycyrrhizin, látka, která se nachází v kořenech ve velkém množství je považována za 50 krát sladší než sacharóza (stolní cukr). Lékořice má mnoho využití a je považována za tonikum v mnoha tradičních léčivých systémech. Používá se na podporu zdravého trávení, plic a dýchacích funkcí. Také se užívá k podpoře zdraví nadledvin a jejich reakci na stresVe skutečnosti byl kořen lékořice používán starými Egypťany k potlačení žízně během bitvy a v tradiční čínské medicíně k léčbě zažívacích, kožních a dýchacích potíží. Zkrátka lékořice je jedním z pokladů v bylinkářství, nicméně hlídat bychom si měli její užívané množství. V případě její nadměrné konzumace může způsobit nízkou hladinu draslíku. Taktéž může být lékořice v kontraindikaci s některými léky. Takže by jste si měli být jisti, že lékořice nebude ovlivňovat účinnost léků, které užíváte. 

       • podpora zdraví nadledvin
       • podpora trávení a celého trávicího systému
       • pomáhá při podrážděném žaludku a nevolnosti
       • zdraví dýchacího systému

       lekorice_infografika_brainmarket_cz_1

       Rhodiola Rosea - Rozchodnice růžová

       Rhodiola rosea, česky Rozchodnice růžová roste v horských částech Evropy a Asie a je známá jako „zlatý kořen“ nebo „arktický kořen“. Rhodiola byla v euroasijské tradiční medicíně již dlouho používána jako přírodní tonikum, označované jako „adaptogen“. V historii se kořen používal na Islandu, ve Švédsku, ve Francii, v Rusku a v Řecku. Rhodiola rosea se začala objevovat ve vědecké literatuře již v roce 1725. Tento uctívaný adaptogen byl oblíbený u Vikingů pro zvýšení psychické a fyzické odolnosti a byl zahrnut do prvního švédského lékopisu. Rhodiola se používá k podpoře zdraví, síly, vytrvalosti a fyzické a duševní výkonnosti. Užívá také při stresu, únavě, úzkostech, depresích a při snížení kognitivních funkcí.

       • adaptogenní bylina
       • podpora fyzické a duševní vytrvalosti
       • pomáhá při stresu, únavě a úzkostech

       Siberian ginseng - Sibiřský ženšen

       Kořen rostliny Eleutheroccocus centicocus, nazývaný také sibiřský ženšen nebo Eleuthero, se po staletí používá v Číně a Rusku s řadou využití a výhod, které poskytuje našemu tělu. Rostlina patří do rodiny ženšenu a je vytrvalá. Ve volné přírodě dorůstá do výšky 25 cm až 50 cm. Sibiřský ženšen se botanicky liší od skutečných druhů ženšenu, jmenovitě korejského a amerického ženšenu. Každá rostlina sibiřského ženšenu může růst několik let, ale kořeny mohou žít více než sto let. Kořeny jsou krémově žluté nebo bílé připomínající pastiňák.

       Číňané používají sibiřský ženšen více než 4000 let pro své mnohočetné výhody. Ruští vědci zjistili, že tato bylina má podobné vlastnosti jako ženšen, i když nepatří do rodiny ženšenu. Sibiřský ženšen pomáhá optimalizovat to, jakým tělo reaguje na stres a reguluje tvorbu a sekreci hormonů nadledvin. Posiluje samotné nadledviny, což je zvláště důležité pro ty, kteří trpí chronickým stresem. Sibiřský ženšen také podporuje celý centrální nervový systém, což může po dlouhodobém stresu pomoci obnovit správnou neurologickou funkci. Nejčastěji se sibiřský ženšen používá pro jeho schopnost zvyšovat energii. Ačkoli buněčná energie vyžaduje produkci molekuly ATP vyrobené v každé buňce těla, primární žlázy pro vylučování hormonů a enzymů jsou nadledviny. Sibiřský ženšen pracuje na stimulaci těchto enzymů tak, aby byly řešeny příznaky nedostatku energie a únavy.

       • podpora energie
       • adaptogenní bylina
       • zvyšuje sílu a psychickou i fyzickou vytrvalost
       • pomáhá při stresu, úzkostech a depresích

       Black willow - Vrba černá

       Vrba černá latinsky Salix nigra je středně velký listnatý strom, největší severoamerický druh vrby, dorůstající výšky 10–30 m s dlouhými, střídavě se lesknoucími zelenými a úzkými kopinatými listy. Od doby starověkých Řeků byla pro své léčivé vlastnosti používána v boji proti ztuhlým kloubům a revmatickým bolestem. Kůra obsahuje kyselinu salicylovouVe skutečnosti byl v 19. století salicin používán k vývoji aspirinuŽvýkání nového porostu nebo výroba čaje a tinktury z nového porostu nebo kůry se používá jako prostředek ke zmírnění horečky a ke zmírnění bolesti. Jedna studie publikovaná v časopise American Journal of Medicine zahrnující téměř 200 lidí s bolestmi dolní části zad zjistila, že užívání vrbové kůry vedlo k významnému zlepšení bolesti ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo.8

       • účinná při bolestech a revma
       • při ztuhlosti kloubů 

       Máta klasnatá - Spearmint

       Kdo by neznal mátu! Bylinu se svěží chutí a mentolovým aroma. Tato rostlina pochází z čeledi hluchavkovitých a najdeme ji v mírném pásu, kde vyžaduje dostatek vláhy. Máta obsahuje především silice, které jsou pro ní charakteristické. Mezi hlavní patří zejména karvon a mentol. Máta se hlavně používá při žaludečních potížích, protože zklidňuje podrážděný žaludek, působí proti nadýmání a podporuje vylučování žluče. Pro své antibakteriální vlastnosti bývá máta často součástí zubních past nebo ústních vod. Pro její zpracování se používají listy a to jak do formy čaje, tak tinktur. Hojně je také máta využívána při aromaterapii, protože podporuje průchodnost dýchacích při nachlazení.

       Tymián - Thyme

       Tymián možná známe spíše jako koření, ale určitě by byla škoda opomenout jeho léčivé vlastnosti, protože z toho hlediska je to pozoruhodná bylina. Tato rostlina patří do rodiny máty a pochází z jižní Evropy. Dále roste od západního Středomoří až po jižní Itálii. Tymián dobře snáší sucho a snese i hluboké mrazy, protože roste divoce na horských vysočinách. Vysazuje se na jaře a poté pokračuje v růstu jako trvalka. K množení lze použít semena a kořeny. Protože se tymián pěstuje v mnoha podnebích a na různých  půdách, existuje více než 300 odrůd. 

       • Podporuje funkce dýchacích cest.
       • Má antibakteriální vlastnosti.
       • Podporuje zdraví pokožky - zvlášť při projevech akné a zanícené pleti.
       • Podporuje zdraví dutiny ústní.
       • Zlepšuje cirkulaci krve.

       Hloh - Hawthorn Berry

       Hloh je dřevina, která se u nás hojně vyskytuje. Tento keř snadno poznáte, protože jeho bílé drobné květy, střídají menší krásně červené bobule. Bobule se v tradiční medicíně používají od 1. století a obsahují fytonutrienty zvané antokyanidy a proanthokyanidiny, antioxidanty, které mají různé léčivé vlastnosti, včetně posilování stěn krevních cév. Extrakty z plodů, listů a květů hlohu obsahují také sloučeniny, které mají tonizující účinek na srdce a cévní systémHloh byl studován pro jeho použití při léčbě zdravotních problémů souvisejících se srdcem a krevními cévami. Plody hlohu jsou jedním z nejznámějších zdrojů polyfenolů, což jsou silné antioxidační sloučeniny nacházející se v rostlinách.

       • Podporuje zdraví krevních stěn.
       • Pomáhá při zvýšeném krevním tlaku.
       • Pomáhá při nepříjemných příznacích menopauzy.
       • Rozšiřuje věnčité tepny.
       • Vyrovnává arytmii.

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Hloh

       Černý bez - Elderberry

       Ve starých herbářích z našeho území vždy najdete dost zmínek o černém bezu. Černý bez je keř, který v přírodě snadno poznáte nejen díky jeho krásně bílému květenství, nebo temně černým plodům, ale především díky jeho opojné vůně. U nás patří černý bez mezi nejvýznamnější rostliny, protože má hned několik léčivých vlastností a je důkazem toho, že i u nás najdeme spoustu rostlin, které mají pro člověka zásadní význam. Z bezu černého se zpracovávají jak květy, tak jeho tmavé plody. 

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Černý bez

       Bobule posilují imunitní systém, působí močopudně a květy pomáhají při nachlazení, zejména při dráždivém kašli. Takže na podzim při návalu chřipek a viróz je dobré mít tinkturu z černého beru vždy po ruce. 

       • Působí močopudně.
       • Posiluje imunitní systém.
       • Pomáhá při dráždivém kašli.

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Pampeliska 1cast

       Pampeliška - Dandelion root

       Latinský název Taraxacum officinale Vám možná nic neřekneale pampelišku neboli Smetánku lékařskou znají i děti. Aby také ne, když jsou jí posety jak louky, tak i zahrady. Na zahradách často pampelišku považujeme za plevel, ale je mnohem více. Možná znáte pampeliškový med, nicméně v českém tradičním léčitelství je pampeliška yysoce ceněnou bylinou s mnoha léčivými vlastnostmi. Zpracovává se celá rostlina jak květy, stonky, listy, tak i kořeny. Její detoxikační účinky ocení nejen játra, ale celý organismus. Kromě vitamínu C a B , obsahuje také karoten a jeho množství je dokonce srovnatelné třeba s mrkví. Pampeliška jednak pomáhá játrům v detoxikací, také uvolňuje dýchací cesty, podporuje vykašlávání, látkovou výměnu a vylučování žluče i moči. O pampelišce se hovoří také v souvislosti se snižováním hladiny cholesterolu.

       schvalena pampeliska 2cast

       • Pomáhá detoxikovat organismus.
       • Podporuje zdraví jater.
       • Uvolňuje dýchací cesty.
       • Podporuje látkovou výměnu a vylučování žluči.
       • Má močopudné vlastnosti.

       Amla

       Jiným názvem taky Emblika lékařská nebo Amla. Přestože se jedná o 15 metrů vysoký strom, přezdívá se mu indický angrešt, protože jeho červené plody se podobají právě našemu angreštu. Je to silný antioxidant s velkým množstvím vitamínu C (udává se, že vitamínu C má 30 více než pomeranč) a tímto podporuje imunitní systém. Proto jsou také plody stromu Amalaki právem zařazeny mezi superpotraviny. Plody Amalaki mají kyselou, svíravou chuť a přesně takhle má pravé Amalaki chutnat. 

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Amla 1cast

       Je to tradiční zástupce ajurvédské medicíny. Obsahuje minerální látky zejména měď, chrom, zinek, aminokyseliny a flavonoidy. V neposlední řadě obsahuje Amalaki spoustu vlákniny a pomáhá proti nadýmání. Léčivé účinky má především regenerační, posiluje kosti, zuby a vlasy. Je antibakteriální a antivirotický. Funguje jako podpůrná léčba u osteoporózy, čistí krev a podporuje játra. Je výborným prostředkem na podporu ledvin a celého močového ústrojí. Nejčastěji se zpracovávají bobule.

       • Podporuje imunitní systém.
       • Zdroj velkého množství vitamínu C.
       • Podporuje metabolické procesy
       • Udržení tělesné hmotnosti.
       • Podporuje zdraví ledvin a močového systému.
       • Čistí krev a podporuje zdraví jater.

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Amla 2 cast

       Řešetlák Purshův - Cascara Sagrada

       Řešetlák Purshův má přezdívku “posvátná kůra”, protože právě kůra tohoto stromu se využívá k léčebným účelům. Pochází ze severní Ameriky, ale běžně je pěstován i v Keni. Řešetlák obsahuje kaskarosidy, které podporují pohyb střev. Mezi hlavní benefity patří její laxativní vlastnosti, podporuje pohyb střev, působí jako přírodní antibiotikum ve střevech a pomáhá při léčbě onemocnění jater. Kůra stromu se sklízí ve stáří jednoho roku a je dostupná ve formě prášku, v kapslích, popřípadě tinkturách. Užívá se nejlépe na lačný žaludek a je pro něj typická hořká chuť.

       • Podporuje vylučování.
       • Pozitivně ovlivňuje střevní peristaltiku.
       • Podporuje zdraví jater.

       Měchýř - Bladderwrack

       Mořské řasy jsou známé pro své klíčové živiny a zdraví prospěšné sloučeniny. Měchýř je toho důkazem. Ve skutečnosti je to jedna z nejběžnějších mořských řas a má velmi zajímavé nutriční hodnoty, zejména kvůli vysokému obsahu jódu. Řadíme jej mezi hnědé řasy. Chaluha má hnědou nebo žlutozelenou barvu. Mají střední žilky, kolem kterých se vyskytují párové duté měchýře - vzduchové bubliny, které ji dodávají ve vodě energii. Řasa obsahuje chlorofyl, fukoxanthin, jód, zinek, bróm, draslík, hořčík, železo, fosfor, mangan, selen, křemík a polysacharidy. Tato řasa podporuje správnou funkci štítné žlázy, zrychluje metabolismus, má detoxikační účinky, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, reguluje krevní tlak, podporuje zdraví pokožky a stimuluje činnost trávicích enzymů.

       Kočičí dráp - Cat's Claw 

       Vilcacora je známá i pod názvem kočičí dráp. Kočičí dráp je nazýván díky trnům, které připomínají kočičí drápy. Dřevina pocházející z amazonského deštného pralesa a dalších míst jižní a střední Ameriky. Kůru a kořen používali jihoameričané po staletí k léčbě zdravotních problémů včetně artritidy a žaludečních vředů. Pro léčebné účely se používají jak trny, tak kořen. Obsahuje fenolové kyseliny, alkaloidy a flavonoidy. Kočičí dráp má také antioxidační vlastnosti, pomáhá tělu eliminovat částice známé jako volné radikály, které poškozují buňky.

       • Má antioxidační účinky.
       • Pomáhá při artritidě
       • Pozitivně působí při poruchách trávení, gastritidě, kolitidě a žaludečních vředech.
       • Podporuje imunitní systém.

       Smldinec chlupatý - Chinese Wild yam

       Wild Yam je réva pocházející ze Severní Ameriky.Tato kvetoucí rostlina má tmavě zelené vinné révy a listy, které se liší velikostí a tvarem - i když je nejlépe známá svými hlízovitými kořeny, které se v lidovém léčitelství používají od 18. století k léčbě menstruačních křečí, kašle a při podrážděném žaludku. Krém z této rostliny se nejčastěji používá v alternativní medicíně jako alternativa k estrogenové substituční terapii ke zmírnění příznaků menopauzy, jako je noční pocení a návaly horka. Obsahuje fytosteroidy, což jsou rostlinné steroidy, které jsou podobné steroidům produkovaným v lidském těle.

       • Pomáhá zmírnit příznaky menopauzy.
       • Podporuje hormonální rovnováhu.
       • Ovlivňuje kognitivní schopnosti, zejména paměť a koncentraci.

       Ostropestřec mariánský - Milk Thistle

       Ostropestřec v přírodě jistě nepřehlédnete. Svými stonky i listy připomíná bodlák, na jehož vrcholu se tyčí sytě fialový květ. Tato bylina je jedním ze základních prvků lidového léčitelství, protože její detoxikační vlastnosti jsou dnes už téměř všem známy. Působí jako jaterní tonikum, podporuje játra v detoxikaci a často se užívá při poruchách jater jako je cirhóza. Kromě toho jej lze využít také při otravě houbami nebo steatóze jater (ztučnění jater), stejně jako při hepatitidě. Ostropestřec je vhodný k použití všude, kde jsou oslabená játra a je potřeba jim pomoci v regeneraci. Látky, které ostropestřec obsahuje jsou silybin, silydionin a silikristin - které jsou souhrnně nazývány jako silymarin. Právě silymarin podporuje regeneraci jater a jejich funkce při detoxikaci.

       • Jaterní tonikum.
       • Podporuje funkce a činnost srdce.
       • Podporuje játra v detoxikaci a částečné regeneraci.

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Ostropestřec

       Jilm - Slippery elm 

       Jilm kluzký, lékařsky známý jako Ulmus fulva, pochází z východní Severní Ameriky, včetně částí USA a Kanady. Dlouho jej používali domorodí Američané k výrobě léčivých mastí a tinktur, které mohou pomoci léčit různé typy ran, a také k úlevě od příznaků podobných chřipce, nachlazení a při bolestech v krku. Nicméně Jilm se používá v mnoha formách alternativní a lidové medicíny dodnes. 

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Jilm

       Jilm je mohutný strom je známý pro svou tmavě hnědou až červenohnědou kůru. Kůru jilmu kluzkého později sbírali američtí vojáci k léčení střelných zranění během americké revoluce. Kromě toho, že podporuje v hojení ran, také podporuje trávení, protože působí jako laxativum.

       • Podpora trávení.
       • Pomáhá v hojení ran.
       • Pročišťuje organismus.

       Kalina obecná - Cramp bark

       Kalina dorůstá přibližně do výšky čtyř metrů, má velmi hezké bílé či narůžovělé květy, ze kterých později vzniknou červené plody, které tradičně využívá lidová medicína. Plody kaliny obecné obsahují vitamín C i P (rutin), pektin, saponiny, sacharidy, karoten a tříslovinykůra rostliny strhává na podzim před změnou barvy listů nebo na jaře, než se otevřou poupata. Kůra obsahuje mnoho přírodních chemických rostlinných sloučenin, o kterých je známo, že mají pozitivní účinky na zdraví, včetně: katechinů a epikatechinu; kyselina elagová, kávová, chlorogenní, neochlorogenní, p-kumarová, ferulová, galová, protokatechuová, homogentisová a syringová; a flavonoidy jako astragalin.

       Připisují se jim uvolňující, uklidňující, anestetické a močopudné účinky. Léčitelé ho doporučovali na různé děložní křeče a bolestivou menstruaci nebo premenstruačním syndromem.

       • Bohatá na antioxidanty.
       • Mírní bolestive projevy menstruace a premenstruačního syndromu.

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Artyčok listy 1čast

       Artyčok - Artichoke leaf

       Artyčoky jsou druhem bodláku, který pochází ze Středozemního moře. Z listů artyčoku se dělá extrakt, který má mnoho zdravotních účinků. Je velice oblíbeným doplňkem. Obsahuje vlákninu, vitamín C, K, B, fosfor, draslík, vápník, železo, zinek a lutein, který je důležitý pro zdraví našich očí. Má antioxidační účinky, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, podporuje zdraví srdce, zlepšuje trávení, zmírňuje zácpu, průjem a syndrom dráždivého tračníku. Dále podporuje zdraví jater (odstraňuje škodlivé toxiny) a reguluje krevní tlak. Mezi vedlejší účinky může patřit žaludeční nevolnost, slabost a zvýšená chuť k jídlu.

       • Podporuje zdraví jater a žlučníku.
       • Podporuje trávení.
       • Snižuje hladinu cholesterolu.

       Schvalena zdravotni tvrzeni - Artyčok listy 2čast

       Chanca Piedra

       Chanca piedra (Phyllanthus niruri) je rostlina z amazonského deštného pralesa z čeledi pryšcovitých, najdeme ji také ale v Texasu nebo na Floridě. Rostlina, ze které se dělá nálev podporuje zdraví močového měchýře, ledvin, žlučníku a jater. Mezi Indiány byla tato bylina přezdívaná jako "drtič kamenů". Je to právě z důvodů ochrany funkcí ledvin a celé močové soustavy.  Tradičně je chanca piedra  podporuje normální funkci jater tím, že napomáhá jejich detoxikačním procesům. Má antioxidační vlastnosti, takže zvyšuje přirozenou obranyschopnost těla a odolnost organismu. V neposlední řadě pomáhá zmírnit příznaky menopauzy a dokáže uvolnit svalové napětí. Pomáhá jak fyzickému, tak i duševnímu zdraví. 

       • Podporuje funkce močové soustavy.
       • Pomáhá uvolňovat hladké svalstvo.
       • Pomáhá v detoxikaci jater.

       Gymnema Silvestris

       Gymnema sylvestre je vzácná bylina, která má hluboké kořeny v historii pro své léčebné využití v ajurvédské medicíně. Jedná se o liánu rostoucí v Indii a na Srí Lance. Listy jsou vejčitého tvaru a květy jsou žluté, drobné  a používají se v tradiční indické medicíně a to především k prevenci vzniku diabetu, pomáhá totiž snižovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho jsou vynikající při redukční dietě, protože potlačují chuť na sladké. Bylo prokázáno, že Gymnema ovlivňuje vstřebávání tuků. Mimo to tato vzácná bylina může pomoci snižovat LDL cholesterol a triglyceridy, což z ní činí účinný nástroj v boji proti srdečním chorobám. Dále se používá při léčbě nachlazení, vředů, snížení horečky nebo při kožních onemocněních.

       • Vhodná v redukční dietě
       • Potlačuje chuť na sladké.
       • Optimalizuje hladinu cholesterolu.

       Listnatec - 

       Butchers Broom root

       Listnatec je keř s bílými květy, který pochází západní a jižní Evropy, severozápadní Afriky a jihozápadní Asie.V některých kulturách jsou výhonky připraveny a konzumovány podobně jako chřest, i když jejich chuť je mnohem více hořká. Obsahuje duležité látky ruskogeniny, které obsahují především kořeny a mladé výhonky keře.dříve kromě výše zmíněných indikací jej používali k léčbě ledvinových kamenů, při potížích močových cest a močového měchýře. Listnatec je tradičním lékem na křečové žíly a další potíže oběhové soustavy jako je syndrom těžkých nohou. Kromě toho lze použít Listnatec také jako podpora ledvin a celé močové soustavy, protože má diuretické účinky. Osvědčil se také v léčbě hemoroidů. Zajímavostí možná je i to,že dodnes nejsou známy všechny účinné látky, které Listnatec obsahuje.

       • podporuje zdraví močové soustavy.
       • podporuje zdraví ledvin.
       • používá se při léčbě křečových žil a hemoroidů.
       • efektivní při syndromu těžkých nohou.
       • zdraví oběhové soustavy.

       Závěr

       Tinktury z nejrůznějších bylin mají své specifické vlastnosti a taktéž i obsah jednotlivých aktivních látek. Jedno ovšem mají společné a to jsou jejich léčivé účinky, které mnohdy mohou působit nejen při řešení nejrůznějších zdravotních potíží, ale mohou nám také pomoci některým problémům předcházet. U celé řady bylin se předpokládá, že mají schopnost posilovat imunitní systém. Což je výborná zpráva pro nás všechny. Byliny mají za sebou stovky až tisíce let užívání. Ať už se jedná o tradiční domorodé kmeny z celého světa, čínskou medicínu až po současnost. A podstatné je, že do jisté míry nám bylinné tinktury mohou nahradit léky.

        

       1. Effect of fenugreek consumption on serum lipid profile: A systematic review and meta-analysis, Kiyan Heshmat-Ghahdarijani, Neda Mashayekhiasl, Atefeh Amerizadeh, Zahra Teimouri Jervekani, Masoumeh Sadeghi