ADHD neboli porucha pozornosti. Příznaky, mýty a doplňky stravy, které mohou pomoci.

Možná se vám to stalo někdy také. Snažíte se soustředit na práci, čtení nebo něčí monolog, ale myšlenky vám utíkají závratnou rychlostí úplně jinam. Nejraději byste utekli a "vyčistili" si hlavu. A teď si představte, že jsou lidé, kteří mají takové nutkání většinu svého dne. Roztěkanost, neposednost nebo skákání do řeči. To je jen zlomek toho, s čím se některé děti a mnoho dospělých musí potýkat. V dnešní době je spoustu dospělých, kterým je až po 40. roce diagnostikováno ADHD. V tomto článku si povíme, co to vlastně ADHD je, podíváme se na zoubek několika mýtům, kterými je tato porucha opředena a v závěru si představíme doplňky stravy, které mohou projevy ADHD mírnit.

Co je ADHD a jak se projevuje?

ADHD je klasifikováno jako porucha pozornosti, která je dle výzkumu spíše genetická, ale nelze vyloučit ani jiné spouštěče. Je pravděpodobně způsobena genem, který se podílí na tvorbě dopaminu, chemické látky, která řídí schopnost udržet pozornost.

ADHD je neurologický stav se třemi odlišnými podtypy - nepozornost, hyperaktivita (impulsivita) nebo se jedná o tzv. kombinovaný typ. Diagnóza obvykle následuje po testech, zhodnocení symptomů, pohovorech, po důkladné anamnéze a delším pozorování. Tak, jako u všech lidí, je i u osob s poruchou pozornosti mnoho odlišností a každé dítě je jiné. Proto není jeden vzorec přístupu, který by se dal našroubovat všem lidem s touto poruchou.

1 (13)

Nejčastější příznaky u osob s ADHD

  • Krátká doba udržení pozornosti.
  • Hyperaktivita, která může být fyzická, verbální nebo emocionální.
  • Neklid. Děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí. 
  • Horší vnímání času.
  • Potíže s určením priorit.
  • Časté změny nálad.
  • Roztržitost.
  • Skákání do řeči.
  • Špatné ovládání emocí.
  • Snadno se rozptýlí okolními podněty.
  • Velmi silné nutkání udělat něco, co rozumově chápou, že dělat nemají.

Mýtus č. 1: Děti s ADHD jsou jen nevychované

Přestože je výchova dětí s ADHD složitější a musí se dbát na spoustu maličkostí a dodržování pravidel, samotné projevy ADHD nijak nesouvisí s tím, jestli jsou rodiče málo přísní. Mnohdy je to přesně naopak. Rodiče dětí s poruchou pozornosti musí každý den projevovat velkou dávku trpělivosti, protože právě trpělivost je jedna z mála věcí, kterou tyto děti ocení. Pro rodiče je to hlavní rada, kterou si přečtou v mnoha doporučeních. Nicméně se tento milník zpočátku zdá příliš daleko. Trpělivost, kterou musí rodiče projevit s dětmi s poruchou pozornosti, se zdá být oříškem i pro zenové mistry. Místo toho jsou s dětmi jejich rodiče z masa a kostí, kteří mohou propadat pocitům bezmoci a selhání. Jedním z projevů u dětí je totiž horší ovládaní emocí, takže tvrdší přístup vše jen zhorší. Bez výsledku.

Mýtus č. 2: ADHD trápí pouze děti

Porucha pozornosti není výdobytek moderní doby. Byla tu s námi i za doby našich rodičů, nicméně děti, které v minulosti zkrátka "neposlouchaly", nebo si prosazovaly svou, byly trestané způsoby, které zdánlivě pomáhaly. Záměrně říkám zdánlivě, protože dnes jsou psychologické poradny plné lidí okolo 50 let, u kterých je v tomto věku diagnostikována porucha pozornosti a různé dysfunkce. Projevy jsou dost podobné jako u dětí. Roztěkanost, přemíra energie, kterou člověk musí využít a spousty slov, kterými vás dotyčný dokáže jednoduše zahltit. 

3 (16)

Mýtus č.3: Lidé s poruchou pozornosti mají potíže s učením

Je dobré vědět, že porucha pozornosti nikterak nesouvisí s IQ. Dost často jsou tito lidé nadprůměrně inteligentní a umí si perfektně dávat věci do souvislostí. Možná i proto jsou pro ně některé úkoly a požadavky natolik nesmyslné, že je zkrátka nechtějí dělat. A u dětí to platí dvojnásob. 

Mýtus č.4: Cukr a bič? Ne! Přijetí, empatie a smysl pro řád

Každý rodič dítěte, které trápí porucha pozornosti, někdy v životě slyšel, že by na své dítě měl být přísnější. A mnozí by vám s odstupem času řekli, že tento přístup by už nikdy ani nezkoušeli. Je potřeba si uvědomit, že osoby s poruchou pozornosti nemají možnost se v klidu rozhodnout, co udělají. Jednají zkratkovitě a s velkým nutkáním. Takže je často mysl doslova ovládá. Než nad nimi držet bič v podobě trestů, mnohem lepší výsledky má důslednost, ale s velkou mírou lásky, empatie a pozornosti. Je potřeba mít na paměti, že než se život dětí přehoupne do fáze dospělosti, setkají se s mnoha lidmi, kteří jim jejich "jinakost" budou dávat najevo. Doma potřebují přijetí.

Doplňky stravy, které vybrat (nejen) pro děti s poruchou pozornosti

1.) Omega 3 mastné kyseliny

Patrně ze všech doplňků stravy při ADHD dominují omega 3 mastné kyseliny. Je to doslova potrava pro váš mozek, takže není žádným překvapením, že studie prokázaly zlepšení u lidí s poruchou pozornosti.1,2 Každá buňka v našem těle (včetně našeho mozku) se skládá z tuků (až 60%). Výzkum ukázal, že u dětí s ADHD, jejichž hladina omega-3 je nízká, je suplementace omega-3 mastných kyselin stejně účinná jako stimulační léky určené k zlepšení pozornosti. A to bez možných vedlejších účinků, které některé léky mají. Nápomocný může být olej z tresčích jater, který tělo výborně využije a zároveň tolik nepodléhá oxidaci.

2.) Hořčík

Hořčík je pozoruhodný minerál s výraznými uklidňujícími účinky. Mezi příznaky nedostatku hořčíku patří podrážděnost, úzkost, neklid, ale také bolesti svalů nebo únavaSuplementace hořčíku může snížit úzkosti a podrážděnost, pomáhá uvolnit svaly a podpořit jejich regeneraci. Dětem s ADHD může pomoci dokončit jejich každodenní povinnosti. Ve výsledku to může být především hořčík, který pomůže uklidnit tělo i mysl nejen dětí, ale i vás. Ve studii z roku 2020 zveřejněné mezinárodním časopisem Journal of Preventive Medicine bylo zjištěno, že užívání hořčíku pomáhá zlepšovat problémy s chováním u dětí s ADHD v případě, že je užíván také spolu s vitamínem D.3

3.) Vitamín D

Vitamín D známe především jako jeden z hlavních vitamínů, které se podílí na naší silné imunitě. Nicméně u dětí s ADHD se vitamín D ukázal jako efektivní pomocník. Studie ukázaly, že zvýšený příjem vitamínu D může zlepšit kognitivní funkce4 Každopádně denní dávku ještě konzultujte, protože záleží na věku. Zda se jedná o dospělého, dítě nebo dospívající.

4.) Bacopa monnieri neboli Brahmi

Ajurvédští léčitelé používali Bacopu jako nootropikum dávno předtím, než tento termín vůbec existoval. Bacopa zlepšuje duševní výkonnost, protože interaguje s dopaminem a serotoninemNeurotransmitery, které pomáhají mozkovým buňkám odesílat a přijímat zprávy.5,6,7 Bylo zjištěno, že standardizovaný extrakt z Bacopy je účinný při zmírňování symptomů poruchy pozornosti.8

1_2

5.) Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je jedním z nejstarších stromů a není tajemstvím, že vyniká mezi rostlinami svým působením na lidský mozek. Pyšní se protizá**tlivými účinky, podporuje koncentraci, zlepšuje paměť a kromě toho jsou její účinky zaznamenány v několika studiích. Především se jedná o rostlinu, která má pozitivní vliv na osoby s ADHD. Ve studii z roku 2014 zaznamenaly děti s ADHD výrazné zlepšení příznaků. Užívaly 240 miligramů extraktu z Gingko biloby denně po dobu tří až pěti týdnů.9

6.) Šafrán

Šafrán byl zkoumán jako potenciální alternativní léčba ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) u dětí. Studie naznačují, že šafrán může mít pozitivní účinky na symptomy ADHD, včetně zlepšení pozornosti a hyperaktivity. Jeho mechanismus účinku by mohl souviset s vlivem na neurotransmitery v mozku, jako je serotonin a dopamin, které hrají roli v regulaci nálady a chování. Nicméně je důležité podotknout, že další výzkum je potřebný k potvrzení těchto výsledků a k určení bezpečnosti a účinnosti šafránu jako léčby ADHD.

 

Tipy na závěr

  • Dávejte dětem dostatek prostoru na vlastní zájmy. Nepřehlcujte je povinnostmi, kroužky nebo zájmy, které je nebaví.
  • Pokud chcete zkusit pro své děti něco čistě na přírodní bázi, vyzkoušejte opičí sirup. Obsahuje pouze extrakty z bylin a vitálních hub, které přispějí ke zklidnění.
  • Dopřejte jim hodinu denně vaší pozornosti. Mnohem lépe budou svoji "odlišnost" přijímat, protože nebudou mít pocit, že i vlastním rodičům jsou na obtíž.
  • Najděte kroužek, který je bude bavit. Ve volném čase směřujte jejich činnosti na to, co je baví. Povinností mají během dne až až.
  • Vlastní selhání si nevyčítejte. Děti si v sobě nenesou zbytečnou hořkost ani výčitky vůči vám. Věřte, že děti s ADHD mají pro tyto situace mnohem větší pochopení než kdokoliv jiný.
  • Probuďte v sobě motivátora, ale odpočívejte! Rodiče ADHD dětí nejsou jen řidiči, kuchaři, učitelky, ale ze dne na den se také promění v mentální kouče, kteří vždy musí mít dostatek energie na to, motivovat své děti ke zvládání každodenních povinností. Abyste tuto komplikovanou roli mohli ustát, potřebujete sami odpočinek. Zaměřte se na spánek a postupné odbourávání stresu. Jen tak můžete svou roli zvládat dlouhodobě.
  • Nutno podotknout, že zmíněné suplementy je potřeba konzultovat s lékařem. Některé byliny mohou být v kontraindikaci s léky a tak je na místě konzultace.

 

Veronika Halusková

 

1. CHANG, Jane Pei-Chen, Kuan-Pin SU, Valeria MONDELLI, Senthil Kumaran SATYANARAYANAN, Hui-Ting YANG, Yi-Ju CHIANG, Hui-Ting CHEN a Carmine M. PARIANTE. High-dose eicosapentaenoic acid (EPA) improves attention and vigilance in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and low endogenous EPA levels. 2019.

2. DERBYSHIRE, E. Do Omega-3/6 Fatty Acids Have a Therapeutic Role in Children and Young People with ADHD? 2017.

3. HEMAMY, Mostafa, Motahar Heidari BENI, Gholamreza ASKARI, Mojgan KARAHMADI a Mohammadreza MARACY. Effect of Vitamin D and Magnesium Supplementation on Behavior Problems in Children with Attention-Deficit Hyperactivity Disorder. 2020.

4. ELSHORBAGY, Hatem Hamed, Naglaa Fathy BARSEEM, Waleed Elsayed ABDELGHANI, Hany Abdelaziz Ibrahim SULIMAN, Ashraf Hamed AL-SHOKARY, Sameh Elsayed ABDULSAMEA a Dalia Mohamed Abd El-Hassib NOUR EL DIN. Impact of Vitamin D Supplementation on Attention-Deficit Hyperactivity Disorder in Children. 2018.

5. BENSON, Sarah, Luke A DOWNEY, Con STOUGH, Mark WETHERELL, Andrea ZANGARA a Andrew SCHOLEY. An acute, double-blind, placebo-controlled cross-over study of 320 mg and 640 mg doses of Bacopa monnieri (CDRI 08) on multitasking stress reactivity and mood. 2013.

6. PETH-NUI, Tatimah, Jintanaporn WATTANATHORN, Supaporn MUCHIMAPURA, Terdthai TONG-UN, Nawanant PIYAVHATKUL, Poonsri RANGSEEKAJEE, Kornkanok INGKANINAN a Sakchai VITTAYA-AREEKUL. Effects of 12-Week Bacopa monnieri Consumption on Attention, Cognitive Processing, Working Memory, and Functions of Both Cholinergic and Monoaminergic Systems in Healthy Elderly Volunteers. 2012.

7. CALABRESE, Carlo, William L. GREGORY, Michael LEO, Dale KRAEMER, Kerry BONE a Barry OKEN. Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. 2008.

8. DAVE, Usha Pinakin, Sunila Rajeev DINGANKAR, Vinod Swaroop SAXENA, Joshua Allan JOSEPH, Bharathi BETHAPUDI, Amit AGARWAL a Venkateshwarlu KUDGANTI. An open-label study to elucidate the effects of standardized Bacopa monnieri extract in the management of symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder in children. 2014.

9. SANDERSLEBEN, Henrik Uebel-von, Aribert ROTHENBERGER, Bjorn ALBRECHT, L Geza ROTHENBERGER, Stephan KLEMENT a Nathalie BOCK. Ginkgo biloba extract EGb 761® in children with ADHD. 2014.

10. BLASCO-FONTECILLA, Hilario, Esther MOYANO-RAMÍREZ, Olga MÉNDEZ-GONZÁLEZ, María RODRIGO-YANGUAS, Marina MARTIN-MORATINOS a Marcos BELLA-FERNÁNDEZ. Effectivity of Saffron Extract (Saffr’Activ) on Treatment for Children and Adolescents with Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD): A Clinical Effectivity Study. 2022.