Přírodní deodorant vs. klasický

Deodoranty a antiperspiranty. Všichni je známe a používáme denně. Patří tedy do předmětů naší denní potřeby. Stejně jako zubní pasta se staly i deodoranty pomocníky, bez kterých si neumíme představit ráno opustit domov.

Hned na úvod si objasníme některé pojmy. Rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem je ten, že antiperspirant obsahuje hliníkové soli, které blokují činnost potních žláz. Takže zabraňují pocení, díky čemuž se nemohou dostávat toxiny z těla ven. Naopak deodoranty pouze maskují pocení svou vůní a umožňují pocení. Měli byste vědět, že samotný pot (z 99% voda) nezapáchá. Zápach pochází z bakterií naší pokožky, které rozkládají kyselinu v potu.

prirodni-deodoranty

Proč jsem přešel na přírodní deodoranty

Antiperspirant jsem použil párkrát za život a ihned se mi začaly dělat v podpaží bulky kvůli již zmiňovanému účinku - ucpávání pórů. Takže jsem pak používal dlouhé roky jeden z nejznámějších konvenčních tuhých deodorantů. A nutno podotknout, že opravdu fungoval. Ale čím jsem se o problematiku toxicity v předmětech naší denní spotřeby zajímal více, tím více mě začalo znepokojovat jeho složení.

Co mohou klasické deodoranty obsahovat a čemu se vyhnout:

  • Triclosany = endokrinní disruptory = xenoestrogeny = látky narušující naší hormonální rovnováhu. Přidávají se do čisticích prostředků a některé kosmetiky jako dezinfekční a antibakteriální složka. Studie na zvířatech prokázaly, že kromě narušení endokrinního systému může jejich používání způsobovat špatnou funkci jater, vznik nádorů, nebo narušení funkce štítné žlázy. Triclosan má podobnou molekulární strukturu jako zakázaný insekticid DDT. V roce 2014 bylo jeho používání v kosmetice v EU zakázáno, až na některé výjimky, mezi které patří právě deodoranty, zubní pasty či ústní vody. Více o triclosanech si můžete přečíst v předešlém článku.
  • Parabeny jsou stejně jako triclosany hormonálními disruptory, xenoestrogeny. Jsou to syntetické konzervanty zvyšující trvanlivost kosmetických produktů. Podrobnější informace naleznete v článku o parabenech.
  • Hliník a jeho soli - Vyskytuje se především v antiperspirantech. Ucpává potní kanálky a tím snižuje pocení, čímž brání přirozenému procesu detoxikace. Jeho používání se po několika studiích na zvířatech dává do souvislosti s několika závažnými onemocněními prsu.
  • Propylene Glycol - Syntetický ropný derivát vyskytující se v kosmetice. Má zabraňovat vysychání kosmetiky a umožňovat větší vstřebatelnost dalších látek obsažených ve složení kosmetiky. Bývá spojován s astmatem, může vyvolávat změny na mozku, játrech i ledvinách. Ovšem výzkumy jsou teprve v počátcích, nikdy tyto negativní účinky nebyly jednoznačně prokázány, ale ani vyvráceny.
  • Vůně, parfemace - Záhadná ingredience v každém deodorantu. Tato tajuplná směs může a nemusí obsahovat ftaláty - zabijáka androgenu (hormonální disruptor).

Můj přechod na přírodní deodoranty

Povím vám, že přechod na přírodní deodoranty není vůbec jednoduchý. Protože potřebuji být přes den soustředěný a podávat vysoké pracovní výkony, tak vypiji hodně yerby, po které se opravdu nadměrně potím. Deodoranty jsem testoval v loňském opravdu parném létě. Byla to tedy zkouška, jak se patří. Po testování na vlastní kůži jsme ponechali na našem e-shopu, jen ty deodoranty, které opravdu fungovaly – pozitivně :) Dokonce nám volalo několik klientů, kteří pravidelně pijí yerbu a zajímalo je, jaký deodorant si mají vybrat. Měli totiž úplně stejný problém s nadměrným pocením. V tu dobu už jsem měl všechny přírodní deodoranty otestovány, takže jsem věděl, jak jim poradit...

Všechny deodoranty na našem e-shopu jsou 100% přírodní bez škodlivin a xenoestrogenů. To dá rozum, když jsme anti-estrogenní e-shop :) Na výběr máte ze dvou možností, tuhý deodorant nebo roll-on.

A teď už k samotnému testování deodorantů...

Pokud nepijete yerbu, nebo netrpíte nadměrným pocením, můžete použít jakýkoliv deodorant z našho e-shopu. Všechny fungují dobře. Pokud se stejně jako já nadměrně potíte použijte tuhý deodorant JASON. Ten vás podrží stejně dobře jako jakýkoliv konvenční deodorant. Já osobně používám vždy ráno verzi bez vůně a během dne občas ještě použiji deo roll on Weleda, protože hezky voní. Takže používám kombinaci dvou přírodních deodorantů. Pokud chcete používat jen jeden deodorant, pak je mám pro vás super tip na přírodní, účinný, voňavý deodorant s anitimikrobiálním a mírně antiperspiračním účinkem od českého výrobce Nobilis Tilia.

Ve dnech, kdy náhodou nepracuji, nepiji yerbu a není tropické vedro, používám Urtekram roll on, Laveru nebo Weledu. Všechny zmiňované deodoranty příjemně voní a jednoduše se aplikují. Navíc nezanechávají skvrny na bílém oblečení. Věděli jste, že žluté fleky v podpaží na košilích způsobuje chemická reakce mezi syntetickým hliníkem a vaším potem?

Recenze přírodních deodorantů

Nejlepší volba deodorant s antimikrobiálním a mírně antiperspiračním účinkem Nobilis Tilia

prirodni-deodorantReceptura přírodního deodorantu kombinuje působení multifunkčních emulgátorů a zinečnatých iontů do silných antimikrobiálních účinků. Deodorant má mírný antiperspirační účinek díky obsahu organicky vázaného zinku, a tak nebrání přirozeným funkcím pokožky. Antimikrobiální složky pohlcují bakterie způsobující pach potu. Éterické oleje jsou fixovány na speciálním škrobu a dochází tak k jejich pozvolnému uvolňování v závislosti na teplotě.

Tuhé deodoranty JASON

Deodorant, který funguje stejně dobře jako klasické konvenční deodoranty. Obsahují přírodní ingredience pro potlačení zápachu a extrakt z grapefruitových semen pro antimikrobiální účinek.

Deo roll on Urtekram

Velmi dobrý deodorant, který občas využívám. Příjemně voní a dobře funguje. Deodorant díky účinným látkám brání rozkladu potu a působí antibakteriálně, a tak podpaží ochrání před nevítaným zápachem. Složení je obohacené o extrakty z baobabu a lékořice, které působí proti nadměrnému pocení.

Zubní pasta, deodorant, sprchový gel - kosmetika denní spotřeby

Pokud dodržujete základní hygienické návyky, bývají deodorant, zubní pasta, sprchový gel a šampón kosmetikou denní spotřeby. Pakliže se v těchto produktech vyskytují toxiny, dochází k jejich neustále akumulaci ve vašem organismu, což může po čase vést k projevům jejich nežádoucích účinků. Přírodní kosmetika není jen pro "ekoteroristy" a "zelené aktivisty". Je pro nás všechny. Pro nás, kteří víme, že naše zdraví je naše budoucnost.

Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!