Silná a bolestivá menstruace. Doplňky stravy pro hladší průběh menstruace

Pokud patříte mezi ženy, které si menstruací doslova protrpí, tak je tento článek přesně pro vás. Podíváme se na některé byliny a doplňky stravy, které mohou pomoci silnou menstruaci překonat a hlavně zmírnit nepříjemné příznaky jako jsou bolesti v podbřišku.

Menstruace. Co způsobuje bolestivou menstruaci?

Menstruace umí opravdu potrápit a bolestivou menstruaci zažila asi každá z nás. Především je potřeba říci, že období menstruace je fáze menstruačního cyklu, kdy by tělo mělo odpočívat. Ať už trvá menstruace tři dny nebo týden, je potřeba mít na paměti, že v této době není žádoucí fungovat jako ostatní dny v měsíci. Kromě bolesti v podbřišku a krvácení se můžete ve dnech před, nebo během menstruace, setkat se zadržováním tekutin v těle. To se samozřejmě projeví na váze. Číslo na váze v této fázi cyklu neberte příliš vážně. Vlivem zadržování tekutin se váha může lišit až o dva kilogramy! Samotnou kapitolou menstruačního cyklu může být i PMS. Premenstruačnímu syndromu jsme věnovali celý článek, který najdete zde. Také není náhoda, že ve dnech okolo menstruace naše tělo volá po větším množství sacharidů. Proto si v těchto dnech neodpírejte přílohy.

Silná menstruace je způsobena nerovnováhou mezi estrogenem a progesteronem. Spousta nepříjemných věcí, které nás mohou během života potkat, jsou často způsobeny nerovnováhou mezi těmito dvěma hormony. Cílem je, dělat vše proto, aby mezi hormony panovala rovnováha. A je několik doplňků, kterými tuto rovnováhu můžeme podpořit.

1 (14)

1.) Královny adaptogenů - Maca a Ashwagandha

Jde o adaptogenní byliny, které jsou pro hormonální a duševní rovnováhu přesně to, co během menstruace potřebujeme. Macu bychom určitě mohli pojmenovat za královnu mezi adaptogeny, protože její účinky nesouvisí jen s hormony, ale mají pozitivní dopad na reprodukční systém mužů i žen, cílí na duševní rovnováhu, libido nebo také dovede zmírnit příznaky menopauzy. Podobně jako ashwagandha je i Maca adaptogen, který svými účinky z dlouhodobého hlediska strčí do kapsy ostatní rostliny. Proto jsou oba adaptogeny zastoupeny v našem BrainMax Testamento.

2.) Pupálka dvouletá

S pupálkou mám velmi dobré zkušenosti, nejen co se týče menstruačního cyklu, ale také perfektně podpoří a vyživí pleť. Doporučuji každý den lžíci pupálkového oleje po jídle. Pupálkový olej také vyživí pokožku a pro pleť je malým zázrakem, protože ji udrží hydratovanou. Je vhodná pro ženy i muže, kteří se potýkají se suchou pokožkou. Stejně tak pupálka zmírní výskyt akné. Pokud začnete pupálku užívat, nepolekejte se, pokud se menstruace o pár dní zpozdí. Během pár měsíců se cyklus srovná opět do normálu. Díky mnoha vlastnostem, které pupálka nabízí, jsme ji zařadili do multivitamínu pro ženy, kde má své čestné místo.

3.) Železo

Věděli jste, že ženy mají větší doporučenou denní dávku železa než muži? Jedním z důvodů, proč to tak je, je právě menstruační krvácení, kterým železo ztrácíme. Dokonce je nedostatek železa přímo spojen právě se silným krvácením během menstruace, takže železo může být ten správný odrazový můstek, jak se silným krvácením zatočit. Pro dospělé je doporučený minimální denní příjem železa mezi 10-15 mg. Během dne ztrácíme cca 1 mg železa. Vyšší potřeba železa je důležitá právě v období menstruace, či v těhotenství nebo při kojení, kdy se ztráty mohou vyšplhat až na 2 mg. Proto se doporučené množství přijatého železa mění v závislosti na určitém životním období. Nejlepší způsob jak zajistit, aby vaše tělo železo zcela vstřebalo, je užívat jej ráno nalačno, protože v tuto dobu je jeho vstřebatelnost nejvyšší.

4.) Pískavice řecké seno

Pískavice je jedna ze základních bylin, po které sáhnout pokud se v průběhu menstruace potýkáte s bolestmi a křečemi v podbřišku. Účinky této byliny na zmírnění bolesti byly i zkoumány a ve studii z roku 2014 bylo potvrzeno, že snižuje menstruační bolesti.1

3 (18)

5.) Drmek obecný

Drmek je bylina s velmi dlouhou tradicí a ženy z něj mohou těžit při mnoha potížích. Je totiž vhodný i tehdy, pokud se potýkáte s nepravidelnou menstruací. Doporučuji užívat ráno, protože tehdy hypofýza nejvíce reaguje na účinek byliny ke snížení prolaktinu. Je účinný při silné menstruaci, ale není vhodný pro ženy s PCOS. Pokud se tedy potýkáte se syndromem polycystických vaječníku, tuto bylinu vynechte. Pro regulaci cyklu je drmek nejúčinnější během prvních 3-6 měsíců užívání. Poté se jeho účinky mohou zmírnit. Proto doporučuji půlroční kúru, po níž následuje pauza, kdy zjistíte, zda se cyklus již srovnal.

6.) Třezalka tečkovaná

Třezalku tečkovanou nejspíše známe pro její uklidňující účinky. A je to tak. Jedná se o bylinu, která má velký vliv na naši duševní rovnováhu, dobrou náladu a pohodu. Během menstruace funguje podobně. Pokud se cítíte během menstruace podrážděná, doporučuji zařadit právě třezalku tečkovanou. Zvlášť vhodná je i tehdy, pokud se potýkáte s bolestmi.

7.) Hořčík

Hořčík byl zkoumán v několika studiích a ukázalo se, že ženy které užívaly hořčík denně po dobu šesti měsíců, měly menší bolesti při menstruaci než ty, které užívaly placebo.2 Hořčík totiž uvolňuje děložní svaly, zlepšuje průtok krve a snižuje produkci prostaglandinů – hormonů, které vyvolávají bolest.

Tipy jak během menstruace fungovat

  • Pokud cvičíte, v průběhu těchto dní si dopřávejte spíše lehčí tréninky, nebo zařaďte více protahovacích cviků, meditace nebo si zajděte na jógu.
  • Je dobré vědět, že během menstruace se nám mění i chutě. Můžete mít chuť na sladké věci. V tom může pomoci chrom, který tyto chutě dokáže zkrotit.
  • S jídelníčkem souvisí i dostatečný příjem polysacharidů. Neodpírejte si přílohy, v tomto období potřebuje ženské tělo sacharidy a v případě, že budete obědvat pouze salát, mnohem rychleji odpoledne sáhnete po sladkostech nebo něčem nezdravém.
  • Více odpočívejte. Pokud to jen trochu jde, zkuste v tyto dny bez výčitek vynechat aktivity, které vás stojí mnoho sil. 
  • Dbejte na dostatek tekutin během dne a množství železa v potravinách. Mezi potraviny, které obsahují nejvíce železa patří maso, vnitřnosti, tuňák nebo mořské plody, luštěniny nebo listová zelenina či dýňová semínka.

 

Veronika Halusková

1. YOUNESY, Sima, Sedigheh AMIRALIAKBARI, Somayeh ESMAEILI, Hamid ALAVIMAJD a Soheila NOURAEI. Effects of Fenugreek Seed on the Severity and Systemic Symptoms of Dysmenorrhea. 2014.

2. FONTANA-KLAIBER, H a B HOGG. Therapeutic effects of magnesium in dysmenorrhea. 1990.