Latentní tetanie: Příznaky a léčba.

Bolest hlavy, vyčerpanost, brnění těla, křeče nebo bušení srdce. Tyto všechny příznaky nás mohou upozornit na tetanii. Kdy tetanie vzniká, jaké jsou její příčiny a jak s ní efektivně bojovat, prozradíme níže.

Co je tetanie a jaké jsou její příznaky?

Tetanie je neurosvalové onemocnění, které se projevuje zpětnou reakcí těla na nedostatek některých mikroživin. Především jde o reakci na nedostatek hořčíku a vápníku. Minerálů, které mají v těle mnoho funkcí a jejich příjem je nezbytný. Tetanie se může projevovat bolestmi hlavy, svalů, bušením srdce a svalovými křečemi, až necitlivostí kolem úst nebo končetin, pocitem sucha v ústech, slabostí, přecitlivělostí na hluk nebo poruchami spánku. Samozřejmě jak projevy tetanie, tak četnost příznaků se liší od člověka k člověku.

Tetanii můžeme podle příčiny rozdělit na dva druhy: hypokalcemickou a normokalcemickou. Hypokalcemická je méně častá a je způsobena nedostatkem vápníku v krvi. Mnohem častěji je druh normokalcemický, kdy je hladina vápníku v pořádku, ale dochází k deficitu hořčíku v buňkách. 

Častěji je tetanie způsobena nerovnováhou elektrolytů. Asi 60 % našeho těla tvoří voda. Což znamená, že elektrolyty jsou přítomny téměř ve všech tělesných tekutinách a buňkách. Pomáhají našemu tělu mnoha způsoby, včetně regulace chemických procesů, zachování rovnováhy tekutin uvnitř i vně buněk aj. Svaly se stahují, protože buňky využívají elektrolyty k přenášení elektrického náboje.

co mjuze zpusobit tetanii_infografika_cz

Tetanie může vzniknout jako reakce na dlouhodobý stres, ale také na prožité trauma. Mezi dalšími viníky je obvykle nízká hladina vápníku, hořčíku a vitamínu D3. Projevy tetanie se rozdělují na takzvané latentní (skryté) nebo manifestní. Patrně nejčastěji se tetanie projeví křečmi, ať už v obličeji kolem úst, tak i v rukou či nohou. Intenzita křečí je různá. Nejen křeče, ale také bušení srdce a bolest na hrudi. S tím vším se může člověk s tetanií setkat. Podezření na tetanii vzniká tehdy, potýkáte-li se dlouhodobě s křečmi nejrůznějšího typu, máte pocity pálení v rukou, nohou nebo necitlivost v ústech. Neurologické vyšetření má za úkol zkontrolovat smyslové a motorické schopnosti a tak tetanii celkem spolehlivě rozpozná.

Jak zmírnit projevy tetanie?

1.) Tetanie a hořčík

Pokud jste se právě dozvěděli, že máte veškeré příznaky, které jsou přisuzovány tetanii. Nelekejte se. Některými potravinami a doplňky stravy, můžete projevy tetanie výrazně snížit. Mezi klíčové živiny, které je potřeba při tetanii zařadit je hořčík. Zde je potřeba spolehnout se na kvalitu, proto doporučuji se úplně vyhnout oxidovým formám, jejichž vstřebatelnost je sotva pár procent. V případě tetanie dejte přednost formě bisglycinát, která má špičkovou vstřebatelnost a je to naprostý favorit mezi všemi formami hořčíku.

potraviny bohate na horcik_infografika_cz

Nicméně pokud se potýkáte s tetanií, nestačí doplnit pouze doporučenou denní dávku. Podobně jako u vitamínu D3, tak i u hořčíku je v tuto chvíli vhodné doplnit něco "nad" limit. Můžete si to představit tak, že v případě symptomů nedostatku hořčíku je jeho hladina v mínusu, takže dávka se kterou začnete může být i nad doporučenou denní dávkou. Doporučená denní dávka je 400 mg, ale v případě dlouhodobého nedostatku a tetanie to nestačí. Navíc pokud jste fyzicky aktivní, pak se nemusíte bát brát klidně i 2 gramy hořčíku denně v prvních týdnech.

Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny, které jsou přirozeným zdrojem hořčíku jako jsou dýňová semínka, ryby (makrela), avokádo, špenát, brokolice, ořechy (kešu a mandle) nebo třeba quinoa.

2.) Tetanie a vápník

Jednou z příčin je takzvaná hypocalcémie, což není nic jiného než nedostatek vápníku. Nicméně právě o ten přicházíme, pokud nemáme dostatečnou zásobu hořčíku. V krvi najdeme vápník a jeho úkolem je  podpora funkce neuronů, napínání svalů, srážlivost krve v případě krvácení a činnost srdce

3.) Tetanie a vitamín D

Často je také hypokalcémie způsobena nízkou hladinou vitamínu D nebo nedostatečnou funkcí příštítných tělísek na zadní straně štítné žlázy, což je stav známý jako hypoparatyreóza.

 

priznaky tetanie_infografika_cz

4.) Tetanie a draslík

Když jsou hladiny draslíku v krvi příliš nízké, jde o hypokalémii. Pro správné fungování nervových a svalových buněk, zejména srdce, je draslík nezbytným elektrolytem. Hypokalemii mohou způsobit diuretika (léky na odvodnění), chronická onemocnění ledvin, zvracení a průjem. Draslík můžete doplňovat konzumací potravin bohatých na draslík. Najdeme jej najdeme hlavně v banánech, sušených meruňkách nebo také kokosové vodě.

5.) Tetanie a stres

Pokud máte tetanii stres je to hlavní s čím byste měli pracovat. Tetanie bývá velmi často reakce na prožitý stres, ale je to především vyústění chronického stresu, se kterým se denně potýkáme. Je to dáno tím, že při stresu se uvolňují katecholaminy, které bohužel způsobí odvádění hořčíku do moči a následné vyloučení. Deficit hořčíku dále vyvolá neurosvalová podráždění. Proto je dobré začít se stresem pracovat. Ne vždy si dokážeme plně uvědomit, že na nás stres dopadá a v podstatě jej nevnímáme. Pokud vás trápí chronický strese, mohou vám pomoci adaptogenní byliny, které mají prokazatelně pozitivní vliv. Každý den alespoň na 30 minut si dejte pauzu, ať už to bude meditace, dechová cvičení, procházka, cvičení nebo koupel, kde můžete využít Epsomskou sůl a doplnit tak hořčík transdermálně. 

6.) Tetanie a léky

Některé léky, zvlášť diuretika (léky na odvodnění) sulfonamidy (léky určené k léčbě infekcí močového ústrojí) a kortikosteroidy, se mohou podílet na horším vstřebávání hořčíku. Pokud tedy dostanete tyto léky, je důležité se zaměřit i na doplnění hořčíku.

Tipy na závěr

  • Dávejte si dávat pozor na fyzické i psychické vyčerpání.
  • Hlídejte si fyzickou aktivitu a nejděte až na pokraj svých sil.
  • Dbejte na dostatečný pitný režim, který by měla převážně tvořit čistá filtrovaná voda.
  • Zaměřte se na dostatečný příjem elektrolytů a minerálů
  • Naučte se pracovat se stresem. Jako návod vám může pomoci tento článek, kde jsme podrobně vysvětlili co je to stres i s tipy jak jej zvládat.

Pokud se potýkáte s tetanií, zkuste se na to podívat jako na symptom, který vám říká, že máte zvolnit a více se věnovat sami sobě, svému zdraví a lepšímu výběru potravin a doplňků. A nezapomeňte brát hořčík! Polovina populace ve vyspělých státech trpí nedostatkem hořčíku.

Veronika Halusková